Sterownik programowalny PLC - omówienie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1092
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sterownik programowalny PLC - omówienie - strona 1 Sterownik programowalny PLC - omówienie - strona 2 Sterownik programowalny PLC - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Sprawozdanie nr 5
Temat: Sterownik programowalny PLC.
Celem ćwiczenia było poznanie sterownika programowalnego PLC oraz wykonanie przy-kładowych schematów na programie PC-SPS-MANAGER V2.0, który umożliwia zaprogra-mowanie sterownika.
Sterownik programowalny
Sterownik programowalny (sterownik o programowalnej logice, ang. Programmable logic cnntroler, PLC) to urządzenie, które może być zaprogramowany przez użytkownika do przy-jęcia sekwencji zdarzeń. Zdarzenia te są wyzwalane przez zewnętrzne bodźce wprowadzane na wejścia sterownika i odbierany przez PLC. Ich działanie może być opóźnione wewnętrz-nych zdarzeń. Sterownik programowalny będzie wykonywał pętle wewnątrz- zdefiniowanego przez użytkownika - programu w oczekiwaniu na sygnał wejściowy lub generował sygnał wejściowy w określonym programowo czasie.
Uwaga dotycząca terminologii
Termin "sterownik programowalny" jest ogólnie używany do określania wszystkich elemen-tów tworzących system sterujący pod wspólnym mianem. Czasami używa się terminu " stero-wnik o programowalnej logice" (PLC), na określenie tego samego systemu sterującego. Kon-strukcja sterownika może być rozdzielona na poszczególne części. Ten element, gdzie pro-gram jest ładowany, przechowywany i wykonywany, jest znany jako Główna Jednostka Prze-twarzania (MPU). Inne często używane terminy na określenie tego elementu, to "jednostka główna", "sterownik", " procesor" lub "CPU". Termin CPU jest trochę mylący, ponieważ obecnie bardziej zaawansowane produkty mogą zawierać lokalne CPU. Główne CPU (albo bardziej poprawnie: MPU)
Ogólne zadania sterowników PLC:
Zbierają pomiary za pośrednictwem modułów wejściowych z analogowych i dyskretnych czujników oraz urządzeń pomiarowych. Transmitują dane za pomocą modułów i łącz komunikacyjnych. Wykonują programy aplikacyjne na podstawie przyjętych parametrów i uzyskanych danych o sterowanym procesie lub maszynie. Generują sygnały sterujące zgodnie z wynikami obliczeń tych programów i przekazują je poprzez moduły wyjściowe do elementów i urządzeń wykonawczych. Realizują funkcje diagnostyki programowej i sprzętowej. Wartości pomiarów zmiennych procesowych są wejściami sterownika, zaś obliczone zmienne sterujące stanowią wyjścia sterownika. Głównym zadaniem sterownika jest więc reagowanie na zmiany wejść przez obliczanie wyjść wg zaprogramowanych reguł sterowania lub regulacji. Reakcja ta może być zależna od wyni-ków operacji arytmetyczno - logicznych wykonanych dla aktualnych wartości wejść sterowni-ka, jego zmiennych wewnętrznych oraz od zaprogramowanych warunków czasowych. Może ona także zależeć od operacji wykonanych na danych transmitowanych w sieciach łączących wiele elementów pomiarowych, sterowników, regulatorów czy też komputerów.

(…)

… programowania
Istnieją 3 podstawowe języki programowania sterowników PLC:
LAD - jest to język oparty na rysowaniu schematu zwanego drabinkowym, bardzo wygodny do układania programu mając dany układ przekaźnikowy mający działać automatycznie,
CSF (FBD) - stosowany do programowania sterownika, kiedy dysponujemy układem zbudowanym z bramek logicznych,
STL - będący językiem mnemonicznym, o strukturze podobnej…
… języków programowania

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz