Sterowanie silnikami krokowymi

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 763
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sterowanie silnikami krokowymi - strona 1 Sterowanie silnikami krokowymi - strona 2 Sterowanie silnikami krokowymi - strona 3

Fragment notatki:

STEROWANIE SILNIKAMI KROKOWYMI Cel ćwiczenia : Celem ćwiczenia jest poznanie sposobu sterowania silnikami krokowymi oraz zapoznanie się z możliwościami sterującymi portu równoległego Centronics. OPRACOWANIE ĆWICZENIA Zastosowanie złącza Centronics. Port równoległy Centronics jest wyprowadzany w każdym komputerze na zewnątrz poprzez kartę Multi I/O (karta wejścia-wyjścia), która jest zamocowana w slocie ISA znajdującego się na płycie głównej komputera. Na karcie tej znajduje się również port szeregowy RS-232 służący do zainstalowania np. myszy. Port równoległy natomiast zazwyczaj jest wykorzystywany do podłączenia drukarki, dlatego niektóre piny przeznaczone są do podawania sygnałów specjalnych. Oprócz tego, że złącze to wykorzystujemy do podłączenia drukarki możemy też stosować je do przesyłania ośmiobitowych sygnałów cyfrowych z komputera. Z powyższego wynika, że za pomocą komputera możemy sterować jakimś urządzeniem zewnętrznym. W naszym ćwiczeniu port równoległy Centronics służy do komunikowania się z dwoma silnikami krokowymi, za pomocą których obracamy stolikiem z laserem. Młodsze cztery bity sterują jednym silnikiem krokowym a starsze drugim.
Budowa i zasada działania bramek NAND, AND i OR w technologii CMOS. Układy CMOS zawierają w jednym układzie scalonym zarówno tranzystory z kanałem typu n i typu p. Główne zalety tych układów to: duża rezystancja wyjściowa, mały pobór mocy (w zakresie µW) oraz duża rozpiętość napięć pracy (4-16V). Wartość progu, mająca na celu rozpoznawanie poziomu L i H jest zależna od napięcia zasilającego i przyjmuje wartość równą około połowy tego napięcia.
Wadą układów CMOS jest to, że przy wzroście napięć pracy ulegają zmniejszeniu czasy przełączeń. To z kolei powoduje zachwianie odporności przeciwzakłóceniowej poprzez powiększenie się napięcia. Na poniższym rysunku jest przedstawiony przykładowy układ NAND w technice CMOS.
Budowa silników krokowych W technice są stosowane różne rodzaje silników krokowych. Jednym z najprostszych rozwiązań silnika krokowego jest silnik o wirniku biernym. Silnik krokowy o wirniku biernym składa się z:

(…)

… jest sterowany za pomocą układu impulsowego, który rozprowadza poszczególne impulsy do pasm uzwojenia silnika. Głównymi elementami układu sterowania silnika skokowego są: źródło impulsów, układ logiczny, wzmacniacz i zasilacz prądu stałego Źródłem impulsów może być generator impulsów, maszyna cyfrowa, mikroprocesor, przetwornik sygnału ciągłego na impulsowy. Program
Program na oszacowanie ilości kroków…
…. Serwomechanizmy są urządzeniami potrzebnymi w różnych gałęziach przemysłu przede wszystkim w automatyce. Przykładem serwomechanizmu z silnikiem krokowym może być zarówno układ automatycznego śledzenia celu przez działo przeciwlotnicze, układ nastawiania położenia steru w dużym statku, układ napędowy rejestratora napięcia i obrabiarka. Jak się przekonaliśmy w ćwiczeniu silniki krokowe mogą być używane…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz