Statystyka - pytanie 6

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 595
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Statystyka - pytanie 6 - strona 1

Fragment notatki:

6. Przedstaw etapy badania statystycznego. Zestaw je z etapami metody naukowej.
Etap I: Wybór próby
Na początek określa się, czy badaniu poddana zostanie cała populacja (badanie pełne) czy tylko jej część (badanie niepełne). W drugim przypadku należy wybrać próbę (czyli część jednostek z populacji). Etap II: Zbieranie danych (pomiar)
Następnie należy poszukiwane dane uzyskać, bezpośrednio (przez zliczanie, mierzenie lub ankiety i kwestionariusze) albo pośrednio (wgląd do dokumentów, sprawozdań).
Etap III: Porządkowanie danych
Czyli stworzenie z danych jednego z trzech szeregów: empirycznego, punktowego lub rozdzielczego. Jest to potrzebne, by móc przeprowadzić analizę danych. Etap IV: Prezentacja danych
Przedstawienie danych w jednej z dwóch form: tabelarycznej lub graficznej. Ważne jest, że prezentowane dane przedstawiamy z zakresie, jaki uznamy za stosowny. Etap V: Analiza danych i interpretacja wyników
Na ten etap składają się różne obliczenia, mające na celu dostarczenie liczb - wyników analizy (np. obliczenie średniej). Te wyniki wymagają odpowiedniego odniesienia do badanej populacji, pewnych stwierdzeń. W metodzie naukowej zawierają się wszystkie etapy pracy statystyka, ale są one poszerzone początkowo o określenie problemu, sformułowanie teorii a później o pisemne opracowanie wyników, napisanie pracy i krytykę własnych badań. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz