To tylko jedna z 12 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Co to jest interakcja między zmiennymi?
Przez interakcję dwóch zmiennych objaśniających rozumieć będziemy łączny, nierozkładalny na sumę efektów pojedynczych zmiennych, wpływ zmiennych objaśniajacych na zmienną objaśnianą.
Co to jest zmienna kowariancyjna? Czy każda zmienna ciągła może być zmienną kowariancyjną?
Zmienną kowariancyjną nazywamy zmienną, która może modyfikować relację między czynnikiem i badaną zmienną wynikową. Aby dodatkową zmienną można było uznać jako zmienną zakłócającą, powinna ona być związana (np. związkiem regresyjnym) z wynikową zmienną badania i wartości tej zmiennej powinny być różnicowane w kategoriach czynnika.
Co to znaczy, iż test statystyczny jest odporny na niespełnianie podstawowych założeń?
Wnioskowanie statystyczne będziemy traktowali jako odporne, jeśli będzie ono niewrażliwe na (mniejsze albo większe) odchylenia od założeń, przy których było otrzymane. Tego typu odporność może dotyczyć różnych aspektów wnioskowania, np. postaci rozkładu prawdopodobienstwa statystyki będącej podstawą testu, wartości tej statystyki, mocy testu, wartości estymatora, itp.
Co wspólnego mają interakcje w modelach regresji liniowej i analizy wariancji?
W analizie wariancji i w modelach regresji liniowej przez interakcję rozumiemy łączny, nierozkładalny na sumę efektów pojedynczych zmiennych, wpływ jednych zmiennych na inne zmienne/zmienną - gdzie w analizie wariancji będzie to interakcja pomiędzy czynnikami, zaś w regresji liniowej interakcja pomiędzy zmiennymi objaśniającymi. W obu tych modelach interakcja między czynnikami modyfikuje zależność między nimi, a zmienną objaśnianą.
Czy do porównywania dwóch średnich można używać analizy wariancji? Dlaczego?
Tak, ponieważ: tn2 = F1,n Czy hipotezy dotyczące tzw. efektów głównych w jednoczynnikowej ANOVA są formułowane tak samo w parametrycznej i nieparametrycznej wersji testów? Omów to króciutko.
Hipotezy dotyczące tzw. Efektów głównych w jednoczynnikowej ANOVA mogą być sformułowane w terminach wartości oczekiwanych, natomiast w teście Kruskala-Wallisa są sformułowane w terminach rozkładów prawdopodobieństwa.
Czy modele regresji liniowej i regresji logistycznej są stosowane do rozwiązywania tych samych problemów? Jakich?
Czy test Kruskala-Wallisa w pełni zastępuje parametryczną jedoczynnikową analizę wariancji? Uzasadnij krótko.
Tak, ponieważ w najnowszych narzędziach statystycznych uwzględnione już zostały testy porównań wielokrotnych dla testu Kruskala-Wallisa.
Czy w przypadku dwuczynnikowej analizy wariancji z czynnikami dwustanowymi stosuje się ocenę efektów prostych?
Tak, ponieważ wówczas przy ustalonym poziomie jednego z czynników możemy ustalić efekty wystepujące pomiędzy dwoma stanami drugiego czynnika.
(…)
… Spearmana jest jego nieparametrycznym odpowiednikiem i można go stosować również do zmiennych wyrażonych na skali porządkowej.
Do czego wykorzystujemy testy: Welcha i Browna-Forsythe'a?
Testy Welcha i Browna-Forsythe'a są odpornymi testami równości średnich i mogą zastąpić jednoczynnikową ANOVĘ w razie niespełnienia założenia równości wariancji.
Do czego wykorzystywane są modele analizy wariancji…
… w badanych grupach należy zastosować odporne testy równości średnich.
W razie niespełnienia założenia o normalności rozkładu należy sprawdzić symetryczność rozkładu oraz sprawdzić czy istnieje możliwość wykorzystania twierdzeń granicznych. Jeżeli wszystkie metody zawiodą należy zastosować test Kruskala-Wallisa.
Jeżeli zmienna objaśniana jest wyrażona na skali porządkowej należy zastosować test Kruskala…
… ciągłe to zmienne wyrażone na skali ilorazowej bądź interwałowej, lub takie które zgadzamy się uważać za zmienne ciągłe. W przypadku zmiennych dyskretnych nie możemy określać stosunku pomiędzy ich wartościami. Jedynie na skali porządkowej możemy mówić o tym, iż jedna wartość zmiennej jest większa/mniejsza od innej, ale bez ustalania wielkości takich różnic. Pomiędzy wartościami zmiennych ciągłych zaś…
….
Co to jest hipoteza statystyczna?
Hipoteza statystyczna to każde przypuszczenie dotyczące rozkładu (rozkładów) prawdopodobieństwa badanej zmiennej losowej (zmiennych losowych). Przypuszczenie to dotyczy kategorii teoretycznej albo prawdziwej.
Co to jest nieobciążoność estymatora?
Estymator Un gdzie n oznacza liczebność próby, na podstawie której oblicza się wartość estymatora parametru Q, jest estymatorem…
…?
Jeśli przestrzeń zdarzeń elementarnych Ω składa się z n zdarzeń elementarnych jednakowo możliwych i jeżeli wśród nich jest k zdarzeń elementarnych sprzyjających zajściu zdarzenia A, to liczbę: Nazywamy prawdopodobieństwem zdarzenia A.
Co to jest test statystyczny? Testem statystycznym nazywamy procedury umożliwiające podjęcie decyzji o prawdziwości bądź fałszywości sformułowanych hipotez statystycznych…
… operacje statystyczne.
Jakie znasz sposoby doboru próby do badania?
Losowanie proste Losowanie systematyczne Indywidualne losowanie warstwowe Zespołowe losowanie nieograniczone Losowanie dwustopniowe Losowanie wielostopniowe
+Opisać każde jednym zdaniem.
Określ podstawowe różnice między zmiennymi dyskretnymi i ciągłymi.
Zmienne dyskretne są to zmienne wyrażone na skali nominalnej bądź porządkowej. Zmienne…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)