Statystyka - Informacja o przedmiocie (X 2012)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 588
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Statystyka - Informacja o przedmiocie (X 2012) - strona 1 Statystyka - Informacja o przedmiocie (X 2012) - strona 2 Statystyka - Informacja o przedmiocie (X 2012) - strona 3

Fragment notatki:

Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej
STATYSTYKA z demografią
(studia stacjonarne)
informacja o zajęciach
(„regulamin przedmiotu”)
1. O przedmiocie
W standardach nauczania dla kierunku administracja „statystyka z demografią” pojawiła się w roku 2007. Wcześniej standardy ministerialne ograniczały się do „statystyki”.
Na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej „statystyka z demografią” jest nauczana (II rok studiów) od jesieni 2008, do ubiegłego roku akademickiego w wymiarze 60 godzin: 30 godzin wykładu oraz 30 godzin ćwiczeń. Nowy plan studiów o połowę zmniejszył liczbę ćwiczeń. Podstawową składową kursu jest statystyka (10 wykładów, wszystkie ćwiczenia). Demografia (5 wykładów) stanowi uzupełnienie. Łącznie kurs statystyki z demografią obejmuje obecnie 30 godzin wykładu oraz 15 godzin ćwiczeń. Wydział wycenia je na 4,0 punktu ECTS.
Ćwiczenia kończą się zaliczeniem (bez oceny), a przedmiot egzaminem. Osoby, które nie zaliczą egzaminu, mogą ubiegać się o zaliczenie warunkowe. Jeśli nie zaliczyły ćwiczeń, formalnie zobowiązane są do uczestnictwa w zajęciach, co łączy się z opłatą (obecnie 400 zł).
Należy się zgodzić, że na kierunku administracja „statystyka z demografią” nie jest przedmiotem podstawowym (jak np. prawo administracyjne), jednak jest co najmniej istotnym przedmiotem uzupełniającym. Pracownik administracji powinien się orientować w naturze informacji statystycznej, jaką otrzymuje, a w określonych wypadkach umieć zaprojektować badanie statystyczne, przeprowadzić je, dokonać analizy danych i zinterpretować uzyskane wyniki.
2. Obecność na zajęciach
Student obowiązany jest uczestniczyć w ćwiczeniach. W zasadzie nie dopuszcza się nieobecności nieusprawiedliwionych, jednak dwu godzin nieobecności student nie musi usprawiedliwiać. Przyjmuje się, że są usprawiedliwione. W ten sposób zachowany zostaje tradycyjny limit nieobecności nieusprawiedliwionych („dwie na 15 zajęć”) - jednak w wypadku kolejnych nie wystarczy usprawiedliwienie ustne.
Każda „nadmiarowa” nieobecność nieusprawiedliwiona (w praktyce trzecia kolejna godzina i następne) skutkuje sankcją punktową, przy czym sankcja za dwie pierwsze z nich jest o połowę mniejsza niż sankcja za kolejne. Zdarza się, że studenci otrzymują premię za komplet obecności. Taka premia jest równa co do wartości bezwzględnej sankcji na pierwszą nadmiarową godzinę nieobecności.
W przypadku powtarzania przedmiotu (powtarzanie roku, warunek) nieobecności (tym samym sankcję) student może skasować przez udział w zajęciach w kolejnym roku akademickim.
Udział w wykładach jest fakultatywny.


(…)

….
W czasie zaliczenia nie dopuszcza się korzystania z notatek. W tej sytuacji wzory (nie ma ich wiele, przy tym są w miarę podobne i dzięki temu łatwo pozostają w umyśle) należy zapamiętać. Oczywiście nie dopuszcza się z korzystania z kmórek (tzn. telefonów komórkowych) - np. w celu przeprowadzenia obliczeń z uwagi na brak kalkulatora.
Podczas zaliczenia student powinien posiadać legitymację studencką
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz