Stany Zjednoczone - system polityczny

Nasza ocena:

3
Pobrań: 476
Wyświetleń: 1211
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stany Zjednoczone - system polityczny - strona 1 Stany Zjednoczone - system polityczny - strona 2 Stany Zjednoczone - system polityczny - strona 3

Fragment notatki:

USA - SYSTEM POLITYCZNY Politologia 11 Charakterystyka ogólna USA są federacją składającą się z 50 stanów i jednego okręgu stołecznego (Dystrykt Kolumbii). Ustrój republikański z prezydentem. Prezydent szefem rz., głową p. i zwierzchnikiem sił zbrojnych
System partyjny Dwupartyjny:
republikanie (Grand Old Party - GOP) - symbol słoń
demokraci - symbol osioł
Republikanie Wolna gra sił produkcyjnych (jak najmniej interwencjonizmu p.), Brak podwyższania podatków, Partia gospodarczych klas średnich (przedsiębiorców średnich i małych), chrześcijan i wyznawców liberalnej demokracji.
Demokraci Akceptują interwencjonizm państwowy (p. bierze udział w likwidowaniu dysproporcji materialnych i zmniejszaniu niedostatków). Reprezentuje interesy gr. nie odnoszących sukcesów w gospodarce, nieuprzywilejowanych. Dwupartyjność efektem kilku czynników Większościowy system wyborczy Tradycja “Konsensus ideologiczny” (zgoda społ. co do podstawowych wartości; wyborcy trwale się przywiązują do wybieranych partii)
Konstytucja 1787 r., uchwalona przez Konwencję Konstytucyjną w Filadelfii. Pierwotny tekst - preambuła i 7 art. Art. 1-3 ustalają kompetencje wł. Ustawod., wykon. i sądowniczej. potem - stosunek wł. federalnych do stanowych, potem zmiany konstytucji i przepisy dot. wejścia Konstytucji w życie Poprawki do konstytucji Do dziś przyjęto 27 poprawek - nie są włączane do tekstu, a dołączane do Konstytucji i numerowane. Najistotniejsze pierwszych 10 poprawek = „Bill of Rights” (pr. i wolności obywatelskie).
Przyjmowanie poprawek Poprawki przyjmuje się na 2 sposoby:
1.     2/3 większości obu izb Kongresu
2.     Ogólnonarodowa konwencja zwołana na żądanie parlamentów 2/3 stanów i poprawki ratyfikowane przez parlamenty lub konwencje ¾ stanów.
Zasady ustrojowe Federalizm Stany są suwerennymi jednostkami polit.


(…)

… się od umów m-n tym, że nie wymagają ratyfikacji)
Impeachment
Prezydent może być usunięty ze stanowiska w procedurze „impeachmentu”, jeśli zostanie uznany winnym zdrady, łapownictwa lub innego ciężkiego przestępstwa. Wówczas Izba Reprezentantów decyduje o postawieniu prezydenta w stan oskarżenia, a o winie rozstrzyga Senat (2/3 głosów).
Wszczęty impeachment
W 1868 r. w Senacie zabrakło 1 głosu gdy rozstrzygano o usunięciu prezydenta Johnsona, W 1974 r. prawie rozpoczęto procedurę po Aferze Watergate (prezydent Nixon złożył rezygnację zanim rozpoczęto procedurę).
Prezydent USA
Kadencja - 4 lata (1 reelekcja),
Bierne prawo wyborcze - 35 lat,
Kandydat mieszka w kraju nie mniej niż 14 lat, nie jest obywatelem naturalizowanym, nie popełnił przestępstw uniemożliwiających pełnienie funkcji federalnych.
Wybory…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz