To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
14. STACJE PRZEŁADUNKOWE. RACJONALNOŚĆ STOSOWANIA. ROZWIĄZANIA FUNKCJONALNE.
Stacje przeładunkowe mają na celu głownie zmniejszenie kosztów systemu zbierania i unieszkodliwiania odpadów przez:
• zwiększenie ładowności środków transportowych (transport kontenerowy na odcinku od jednostki osiedleńczej do zakładu unieszkodliwiania)
• skrócenie bezproduktywnego czasu brygady załadowczej (poza obszarem zbierania odpadów)
• zmniejszenie liczebności brygad roboczych na odcinku drogi od jednostki osiedleńczej do zakładu unieszkodliwiania.
Idea powstawania stacji przeładunkowych polega na zlokalizowaniu na drodze od jednostki osiedleńczej do zakładu unieszkodliwiania stacji pośredniej, w której następuje:
1. rozładowanie odpadów z samochodów śmieciarek,
2. selekcja odpadów podlegających recyklingowi (metale, szkło, papier),
3. rozdrobnienie odpadów wielkogabarytowych,
4. załadunek do transportowców lub kontenerów o dużej pojemności (30- 70m3), połączony z zagęszczeniem odpadów,
5. transport środkiem o dużej ładowności do zakładu unieszkodliwiania.
Kryteria opłacalności budowy stacji przeładunkowych zależą od:
• wielkości miasta (min. 150tys. mieszkańców),
• długości dróg wywozowych, czyli odległości stacji przeładunkowej od zakładu unieszkodliwiania (kilkanaście kilometrów).
Rozwiązania stosowane w stacjach przeładunkowych:
• bezpośrednie przeładowanie grawitacyjne (z pojazdu zbierającego do pojazdu transportującego),
• przeładunek pośredni 9ze śmieciarki do bunkra magazynującego lub na rampę przeładunkową)
Dodatkowe zwiększenie efektywności transportu uzyskać można w stacjach przeładunkowych, stosując zagęszczenie odpadów. Typowe projekty stacji obejmują:
• drogi dojazdowe
• stanowiska do rozładunku
• zasobnie na odpady
• urządzenia ugniatające
• zbiorniki o dużej pojemności (kontenery)
• plac manewrowy
Zasady gospodarowania odpadami Jednym z istotniejszych celów ustawy o odpadach jest uregulowanie racjonalnego zagospodarowywania odpadów i powtórnego ich wykorzystania. Przez gospodarkę odpadami należy rozumieć: „zbieranie, transport, odzysk i unieszkodliwianie odpadów, w tym również nadzór nad takimi działaniami oraz nad miejscami unieszkodliwiania odpadów”. Z powyższej definicji wynika, że gospodarowanie odpadami należy rozumieć szeroko. Dlatego też zasady gospodarowania dotyczą szerokiego zakresu i można je już dostrzec na poziomie prewencji. Gospodarowanie odpadami podlega jednak określonym zasadom.
Kto podejmuje działania powodujące lub mogące powodować powstawanie odpadów, powinien takie działania planować, projektować i prowadzić, tak aby:
(…)
… lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów; wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę, chyba, że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej. Wytwórca odpadów (z wyjątkiem odpadów komunalnych) prowadzący instalację, który wytwarza rocznie: *powyżej 1 tony odpadów niebezpiecznych lub 5 tysięcy ton pozostałych odpadów - winien uzyskać pozwolenie na wytwarzanie odpadów; powinno ono odpowiadać wymaganiom określonym w przepisach dotyczących pozwoleń na korzystanie ze środowiska, a ponadto określać m.in. ilość odpadów poszczególnych rodzajów dopuszczonych do wytworzenia w ciągu roku, *do 1 tony odpadów niebezpiecznych - winien posiadać zatwierdzony program gospodarki tymi odpadami, wniosek w tej sprawie należy przedłożyć z dwumiesięcznym wyprzedzeniem, decyzja zatwierdzająca program winna m.in. określać ilość poszczególnych rodzajów odpadów niebezpiecznych dopuszczonych do wytworzenia w ciągu roku, *od 5 do 5 tysięcy ton odpadów innych niż niebezpieczne - winien przedkładać informację o wytwarzanych odpadach oraz sposobach…
… jest tylko fazą przejściową, ustawodawca się stawia takich rygorystycznych wymogów jak w przypadku składowania odpadów.
Miejsce magazynowania odpadów nie wymaga, tak jak miejsce składowania odpadów, wyznaczenia w trybie przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym. Jednak podmiot zajmujący się składowaniem odpadów musi mieć tytuł prawny do nieruchomości gruntowej (terenu). Sposoby zagospodarowania odpadów…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)