To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Stabilizacja cementem: zastosowanie, wymagania. Jest to proces polegający na zmieszaniu rozdrobnionego gruntu z optymalną ilością cementu i wody oraz zagęszczeniu takiej mieszanki, której wytrzym. po 7 i 28 dniach twardnienia mieści się w granicach: 1.podb. zasad. naw. drogowej obciążonej ruchem KR1 lub podb. pomoc. naw. drog. obciążonej ruchem KR2-6 R7=1,6:2,2 Mpa , R28=2,5:5,0 Mpa, wskaźnik mrozodp.0,7 2.górna część warstwy ulepszonego podłoża gruntowego o grubości co najmniej 10 cm w przypadku KR5-6, górna część warstwy ulepszonego słabego podłoża z gruntów wątpliwych oraz wysadzino wych. R7=1:1,6Mpa, R28= 1,5:2,5Mpa, wsk.mrozod.0,6 3.dolna część warstwy ulepszonego podłoża grunt. w przypadku posadowienia konstr. naw. na podłożu grunt. wątpliwych i wysadzinowych wrażliwych na działanie mrozu i wody.R28=0,5:1,5 Mpa, wsk.mrozod.0,6 Max zawartości cementu w stosunku do masy suchego gruntu: KR4-6 podb.zasad.6% Podb. pomocn. 6% , ulepszone podłoże 8%, KR1-3 podb. zasad. 8% Podb.pomocn. 10% ulepszone podłoże 10%, Stabilizację cementem stosuje się do wzmacniania podłoża:-na podł. o gr. nośności G2—10 cm warstwy z gruntów stab. spoiwem o Rm=1,5Mpa, -na podł. o gr. nośn.G3—15cm warstwy oRm=2,5Mpa -na podł. o gr. nośn.G4—25cm warstwy oRm=2,5Mpa: dwóch warstw po 15 cm (warstwa górna o Rm=2,5Mpa i warst. dolna o Rm=1,5Mpa)
Metody wykonywania stabilizacji cementem:
Stab. Cem. -proces technologicz. polegający na zmieszaniu rozdrobnionego gruntu z optymalną ilością cementu i wody oraz zagęszczeniu takie mieszanki której wytrzymałość po 7 i 28 dniach twardnienia mieści się w określonych granicach. Proces mieszania wody z cementem może być: 1. bezpośr. w korycie drogi (in situ) 2. w stacjonarnych mieszarkach lub betoniarkach przewoźnych. Grunty spoiste powinny być rozdrobnione przed dodaniem cementu tak aby przez sito #4 mm przechodziło min.80% gruntu, w przypadku mieszania składników w betoniarce czas mieszania powinien gwarantować jednorodność wymieszania wszystkich składników. Mieszanie bezpośr. na drodze powinien być dostosowany do uzyskania jednorodnego wyglądu na całej grubości, spulchnienie w trakcie mieszania warstwy. Czas od momentu rozłożenia cementu na grunt do momentu zakończenia mieszania nie powinien przekraczać 1h. Dodatki ulepszające powinny być dozowane do betoniarki przed dozowaniem cementu a w przypadku bezpośr. stabiliz. gruntu na drodze dodatki te powinny być rozłożone równomiernie na całej powierzchni odcinka i wstępnie wymieszane z gruntem przed dozowaniem cementem. Zawartość cząstek2mm poniżej 30%.
Stabilizacja wapnem - zast., wymag., spos.wykonania
Zastosowanie: -górna warstwa ulepsz. podł. drogi do 1m poniżej niwelety, -podb. pomoc. dla dróg o ruchu b. lekkim, -wstępne ulepsz. gruntów przezn. do dalszej stabil. lub na dolne warstwy ulepsz. podł. poniżej 1m od niwelety. Do stabilizacji gruntów spoistych,
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)