Środki prawne w postępowania egzekucyjnym w administracji

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 378
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Środki prawne w postępowania egzekucyjnym w administracji - strona 1

Fragment notatki:

Pojęcie oraz klasyfikacja środków prawnych w postępowania egzekucyjnym w administracji Zwane inaczej środkami zaskarżania, służą uprawnionym podmiotom do weryfikacji aktów lub czynności podjętych przez właściwe organy i inne podmioty w celu ich kasacji lub reformacji.
Służą ochronie uczestników w administracyjnym postęp egz w zakresie prawidłowości samego postępowania egz. Klasyfikacja :
Rozpatrywane przez organy administracji publicznej(administracyjne środki prawne)
Rozpatrywane przez sady (środki ochrony sadowej)
Zarzut w sprawie prowadzenia postępowania egzekucyjnego (egzekucji administracyjnej) Podnoszony jest jako najważniejsza forma obrony przed niewłaściwą egzekucja. Nie jest środkiem do zaskarżania aktu administracyjnego. Ustawa egzekucyjna wskazuje tylko jeden podmiot jako uprawniony do wniesienia zarzutu- jest nim zobowiązany; stanowią o tym różne przepisy ustawy.
Zobowiązany ma 7 dni na wniesienie zarzutu. O tej możliwości poucza się go już na wstępnym etapie postępowania. Pouczenie to umieszczone jest na formularzu tytułu wykonawczego. Termin 7- dniowy liczony jest od dnia doręczenia odpisu tytułu wykonawczego zobowiązanemu, dlatego zarzut jest środkiem, który wnoszony będzie na wstępnym etapie egzekucji. Co do zasady może doprowadzić do umorzenia/zakończenia postępowania egzekucyjnego. Zarzut jest terminem procesowym, czyli może zostać przywrócony. W rozumieniu kodeksu zarzut ma formę podania, czyli powinien zawierać elementy wymienione w art. 63 KPA.
Zobowiązany powinien wskazać co najmniej jeden element będący podstawą wniesienia zarzutu. Możliwe jest późniejsze uzupełnienie pisma, ale tylko wskazanej wcześniej podstawy zarzutu.
Istnieją 2 sytuacje, gdy nie wnosi się zarzutu:
gdy nie wskazuje się zarzutu, ale okoliczności
gdy istnieje podstawa prawna, ale pojawiają się dodatkowe okoliczności.
Postępowanie w sprawie zarzutu może być wszczęte tylko, gdy zostanie wskazana przyczyna prawna.
art. 33 ustawy egzekucyjnej- przepis ten zawiera10 podstaw wniesienia zarzutu; jest to katalog zamknięty. Do podstaw wniesienia zarzutu należą:
wykonanie w całości lub w części obowiązku, umorzenie, przedawnienie, wygaśnięcie, nieistnienie obowiązku
odroczenie terminu wykonania obowiązku albo brak wymagalności obowiązku z innego powodu, rozłożenie na raty spłaty należności pieniężnej
określenie egzekwowanego obowiązku niezgodnie z treścią obowiązku wynikającego z orzeczenia, o którym mowa w art. 3 i 4 ustawy egzekucyjnej- błąd co do przedmiotu egzekucji, 2 nieścisłości:
użycie takiego określenia w orzeczeniu
odesłanie do art. 3 i 4 jako podstaw prowadzenia egzekucji, gdy między nimi jest jeszcze jeden artykuł
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz