Środki prawne unormowane w przepisach k.p.a.

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 763
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Środki prawne unormowane w przepisach k.p.a. - strona 1

Fragment notatki:

Środki prawne unormowane w przepisach k.p.a. Jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej stosuje się odpowiednio przepisy k.p.a.
Przesłanką zastosowania odpowiednio przepisów k.p.a. jest brak regulacji w ustawie egzekucyjnej, co znaczy że będą stosowane ze zmianami uwzględniającym charakter post egz lub w ogóle.
Dotyczy to głównie nadzwyczajnych środków prawnych zamieszczonych w k.p.a. których podstawowym zadaniem jest weryfikacja ostatecznych rozstrzygnięć administracyjnych. dotyczy to głównie postanowień, służących na nie zażaleń, instytucji skarg i wniosków. 73. Powództwo przeciwegzekucyjne zobowiązanego (powództwo opozycyjne) Występuje tylko gdy w drodze egzekucji adm. egzekwowane są przymusowo obowiązki o charakterze cywilnoprawnym.
Powództwo to służy zobowiązanemu do obrony przed dopuszczalnością i zasadnością egzekucji względem niego.
k.p.c. określa że jeśli ze względu na rodzaj egzekwowanej należności pieniężnej dopuszczalne jest kwestionowanie istnienia lub wysokości należności to zobowiązanemu służy prawo zniesienia powództwa do sadu powszechnego. będzie to powództwo o ustalenie że należność nie istnieje lub istnieje w innej wysokości. Wierzyciel otrzymując takie powództwo obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić org. egz i wystąpić o wstrzymanie postępowania do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd.
W przypadku gdy sąd uzna iż należność nie istnieje postępowanie jest umarzane. W przypadku orzeczenia przez sąd określenia lub ustalenia innej wysokości kwoty wierzyciel niezwłocznie zmienia tytuł wykonawczy i przesyła org. prowadzącemu egz.
74. Powództwo przeciwegzekucyjne osoby trzeciej (powództwo ekscydencyjne) Dotyczy osób których wniosek o wyłączenie rzeczy lub praw majątkowych spod egzekucji zostało rozpatrzone odmownie przez org. egz. W takiej sytuacji osoba może złożyć powództwo do sadu o zwolnienie ich spod egzekucji.
Postanowienie w sprawie odmowy wyłączenia rzeczy i praw majątkowych spod egzekucji może być zaskarżone w trybie zażalenia.
Do pozwu należy włączyć postanowienie org. egz o niewyłączeniu rzeczy i praw majątkowych spod egzekucji. termin do wniesienia wynosi 14 dni od dani otrzymania postanowienia lub 14dni od dnia otrzymania postanowienia na skutek wniesienia zażalenia.
Nie jest możliwe równoczesne dochodzenie roszczenia na drodze adm. i cywilnej!!
Po wniesieniu powództwa do sadu cywilnego konieczne jest skierowanie odpisu pozwu do org. egz ze względu na ograniczenie czynności postępowania egz.
Do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia przez sad rzeczy objęte pozwem nie mogą być sprzedane, nie dotyczy to rzeczy ulegających szybkiemu zepsuciu ale kwota ze sprzedaży składa się do depozytu.


(…)

… do wniesienia skargi jest każdy kto ma w tym interes prawny ,prokurator RPO,oraz organizacja społeczna w zakresie jej statutowej działalności w sprawach dotyczących interesów prawnych innych osób jeśli brała udział w post egz.
Można wnieść po wyczerpaniu wszystkich środków zaskarżenia jakie są przewidziane w ustawie.
Skargę wnosi się za pośrednictwem org na którego działanie wnosi się skargę w terminie, co do zasady,30 dni od dani wniesienia ostanowienia. Prokurator i RPO mogą wnieść skargę w terminie 6miesiecy od dani dostarczenia adresatowi.
Wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania zaskarżonego postanowienia jednak organ z urzędu lub na wniosek skarżącego wstrzymać wykonania całości lub części .
Do rozpatrzenia skargi właściwy jest wojewódzki sąd administracyjny właściwy ze względu na siedzibę organu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz