Średnia dorosłość-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 126
Wyświetleń: 917
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Średnia dorosłość-opracowanie - strona 1 Średnia dorosłość-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Średnia dorosłość-rozwój zaangażowania w pracę zawodową. Badania poprzeczne, podłużne i sekwencyjne Schiego.
Rozwój zaangażowany w pracę zawodową
Pozycja zawodowa jest w tym czasie optymalna, co wyraża się w osiągniętym statusie materialnym, sytuacji finansowej, autorytecie jak i satysfakcji z wykonywanej pracy. Człowiek czerpie ze swoje pozycji zawodowej najwięcej korzyści osobistych. Wiek średni może oznaczać istotny kryzys w rozwoju karier zawodowej. U podstaw kryzysu leży rozbieżność między oczekiwaniami wobec zawodu a wykonywana pracą Kryzys często znajduje swój wyraz w decyzji zmiany pracy, czy nawet zawodu albo w syndromie wypalenia zawodowego.
Stres w pracy
Zadowolnie z wykonywanej pracy koreluje z długością życia i jest podstawa zadowolenia w ogóle. Istnieje cały szereg czynników, które często staja się przyczyna braku satysfakcji w pracy, a tym samym źródłem dolegliwego stresu fizycznego i emocjonalnego. Do czynników tych należą np. niska płaca, brak awansu, zbytnie przeciążenie pracą, brak istotnego wpływu na charakter wykonywanej pracy itd. Szczególnym rodzajem stresu związanego z wykonywana praca jest syndrom wypalenia zawodowego. Cechuje go wyczerpanie emocjonalne oraz poczucie utraty możliwości wykonywania zawodu w sposób efektywny i zaangażowany. W badaniach prowadzonych przez C. Maślacha wzięły udział osoby reprezentujące zawody szczególnie narażone na długotrwały stres. Byli to nauczyciele, lekarze, pracownicy służb więziennych, psychologowie, prawnicy. Badania pokazały, że długotrwały stres prowadzi stopniowo do wystąpienia objawów wypalenia takich jak: zmęczenie, bezsenność, bóle głowy, nadużywanie alkoholu. Maslach wyróżniła 3 fazy wypalenia zawodowego: fazę wyczerpania emocjonalnego, fazę depersonalizacji oraz fazę braku poczucia własnych osiągnięć. Najistotniejszą przyczyną syndromu wypalenia zawodowego jest problem z radzeniem sobie ze stresem i obciążeniami emocjonalnymi wykonywanego zawodu.
Pozbawienia pracy
Jednym z najważniejszych czynników wywołującym stres w wieku średnim jest utrata pracy. Sytuacja ta staje się źródłem różnych zaburzeń zachowania, problemów zdrowotnych czy tez dysfunkcji w rodzinie bezrobotnego. Istotną rolę odgrywają czynniki finansowe, ale jeszcze ważniejsze są psychologiczne konsekwencje utraty pracy, takie jak zaniżona samoocena czy poczucie własnej wartości bezrobotnego. Radzenie sobie z sytuacją bycia bezrobotnym: ważną kwestią są możliwości w zakresie dodatkowych źródeł zarabiania, duże znaczenia ma również wsparcie rodziny czy przyjaciół, równie ważnym czynnikiem jest indywidualna interpretacja sytuacji.
Zmiana pracy
Motywy decyzji o zmianie pracy są bardzo różne, motywacja finansowa nie jest zazwyczaj dominująca. Pracownicy fizyczni najczęściej zmieniają pracę będą jej pozbawieni przez pracodawcę albo ze względów zdrowotnych. Zmian pracy prze osoby z wyższymi kwalifikacjami ma zdecydowanie charakter pozytywny.


(…)

… ludzi należących do różnych grup wiekowych, badanych w tym samym czasie) najwyższy poziom wykonania zadań nasyconych głównie czynnikiem inteligencji płynnej przypada zazwyczaj na okres adolescencji. Po adolescencji następuje coraz wyraźniejszy spadek spowodowany nieuniknionymi procesami starzenia się i atrofii struktur centralnego układu nerwowego.
Wyniki badań podłużnych różnią się od badań poprzecznych tym, że pomiaru dokonuje się z udziałem tej samej grupy osób badanych, reprezentujących te samą grupę wiekową w trakcie dwóch lub większej liczby badań rozłożonych w czasie.
Badania sekwencyje Schiego
Wykazał, że o starzeniu się możemy mówić jedynie w odniesieniu do inteligencji płynnej, ale dopiero pod koniec wieku średniego. Przyczyną związanych z wiekiem różnic w poziomie inteligencji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz