Sprawozdanie z chemii fizycznej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 336
Wyświetleń: 1834
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sprawozdanie z chemii fizycznej - strona 1 Sprawozdanie z chemii fizycznej - strona 2 Sprawozdanie z chemii fizycznej - strona 3

Fragment notatki:

SPRAWOZDANIE Z CHEMII FIZYCZNEJ
Fizykochemia substancji czystych. Część I.
Skład zespołu prowadzącego doświadczenie:
ŁUKASZ GUŁAJSKI
RAFAŁ SZCZYPIŃSKI
WOJCIECH REUTT
Ocena z przygotowania
Ocena ze sprawozdania
1.Cel ćwiczenia
Celem ćwiczenia jest zbadanie wpływu temperatury na współczynnik załamania światła oraz gęstości ciekłych związków organicznych. Sprawdzenie addytywności wielkości molowych: refrakcji molowej i objętości molowej, a także wyznaczenie napięcia powierzchniowego badanej cieczy oraz wartości stałej Eötvösa.
2.Podstawy teoretyczne
Gęstość wyrażana jest stosunkiem masy do objętości badanej substancji. Najczęściej spotykamy się z gęstością substancji wyznaczoną względem gęstości wody w temperaturze 4°C. Objętość molowa jest to stosunek masy molowej związku do gęstości tegoż związku. Wielkość ta zależy od temperatury oraz ciśnienia. Te zależności ujmują współczynniki rozszerzalności termicznej (α) i współczynnik ściśliwości (χ). Objętość molowa jest wielkością addytywną, co oznacza, że jej wartość dla danego związku chemicznego (cząsteczki związku chemicznego), można obliczyć z udziałów atomów wchodzących w skład tej cząsteczki. Refrakcja molowa jest wielkością, charakteryzującą polaryzowalność, czyli zjawisko przemieszczania się elektronów, zmiany położenia atomów, a także porządkowania się dipoli pod wpływem zewnętrznego pola elektrycznego. Podobnie jak objętość molowa tak i refrakcja jest wielkością addytywną.
Napięcie powierzchniowe, zgodnie z definicją jest miarą wzrostu energii Helmholtza ze wzrostem powierzchni w warunkach Molowym napięciem powierzchniowym nazywamy wyrażenie . Jest to, zatem ilość pracy potrzebna na wyprowadzenie tej samej liczby cząstek dla każdej cieczy, z jej wnętrza na powierzchnię. R. Eötvösa wykazał, że zależność molowego napięcia powierzchniowego od temperatury jest zależności stałą i wynosi Uczeni McLeod i Baczyński stwierdzili istnienie zależności między napięciem powierzchniowym granicy faz ciecz - para nasycona, a czwartą potęgą różnicy gęstości cieczy i pary. Zależność tę nazwano parachorą. Ona podobnie jak inne wielkości odnoszące się do jednego mola substancji np.: refrakcja i objętość są wielkościami addytywnymi.
3.Wykonanie ćwiczenie
a) Wyznaczanie współczynnika załamania światła
Podczas wyznaczania współczynnika załamania światła korzystamy z refraktometru zanurzeniowego z termostatowanymi pryzmatami.
Refrakcję molową wyznaczamy z zależności:

(…)

… i mierzeniu ciśnienia maksymalnego panującego w nich przed oderwaniem się od kapilary.
Napięcie powierzchniowe wyznaczamy z zależności: , Gdzie: h1 - różnica wysokości w manometrze
ρ1 - gęstość cieczy w manometrze (ρ1 = 0,7851g⋅cm-3)
h - głębokość zanurzenia kapilary
ρ - gęstość cieczy w kolejnych temperaturach
r - promień kapilary
g - przyspieszenie ziemskie (g = 9,81m⋅s-2)
Molowe napięcie powierzchniowe…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz