sprawozdanie - ogniwa odwracalne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 602
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

WYZNACZENIE WARTOŚCI FUNKCJI TERMODYNAMICZNYCH REAKCJI PRZEBIEGAJĄCEJ W OGNIEWIE ODWRACALNYM
Skład zespołu wykonującego doświadczenie:
Agata Przeradzka
Żaneta Rucińska
Ocena z przygotowania
Ocena ze sprawozdania
Poprawa pierwsza
prowadzący: mgr inż. Michał Jakubczyk
Cel ćwiczenia:
Celem pomiarów jest wyznaczenie wartości funkcji termodynamicznych entalpii swobodnej (∆G), entalpii (∆H) i entropii (∆S) dla przemiany przebiegającej w ogniwie odwracalnym:
(-) Cd, Hg | CdCl2(aq) | AgCl(s) | Ag(s) (+)
oraz przedyskutowanie wpływu temperatury na uzyskane wyniki.
Wstęp teoretyczny
Siła elektromotoryczna (SEM) - jest to różnica potencjałów wewnętrznych drutów łącznikowych zrobionych z tego samego metalu, dołączonych do elektrod wyprowadzających ogniwa otwartego. Mierząc SEM ogniwa musimy pamiętać, aby wykonywało ono pracę odwracalną. Dlatego też mierzone napięcie ogniwa jest równoważone za pomocą przeciwstawnego źródła napięcia, dzięki czemu skład ogniwa pozostaje stały (reakcja zatrzymuje się) i można zmierzyć potencjał w stanie równowagi. Potencjał: Ogniwo - układ elektrochemiczny, składający się z dwóch elektrod (przewodników metalicznych), będących w kontakcie z elektrolitem (przewodnikiem jonowym), w którym dochodzi do wymiany elektronów między reagentami. W naszym ćwiczeniu mierzymy SEM ogniwa otwartego. Jest to ogniwo przez które nie płynie prąd a pracę elektryczną ogniwo wykonuje nieskończenie powoli.
Półogniwo - elektrolit wraz z zanurzoną w nim elektrodą. Często zamiast terminu półogniwo stosuje się nazwę elektroda.
Pomiaru napięć wykonujemy metodą kompensacyjną. Jest to najdokładniejszy pomiar napięć stałych, przy równoczesnej znacznej minimalizacji prądu pomiarowego pobieranego ze źródła napięcia mierzonego. Metoda ta zwyczajowo nosi nazwę „bezprądowej” gdyż po osiągnięciu kompensacji nie obserwuje się wychylenia galwanometru. Oznacza to, że natężenie prądu pobieranego ze źródła napięcia mierzonego lub wzorcowego jest mniejsze od czułości prądowej galwanometru. Dla większości ogniw galwanicznych pobór tak minimalnego prądu nie wywołuje zauważalnej polaryzacji.
Celem ćwiczenia jest wyznaczenie funkcji stanu. Zmiana wartości funkcji stanu zależy tylko od stanu początkowego i końcowego układu, a nie od drogi przemiany. Funkcje stanu do wyznaczenia: ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz