sprawozdanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 2212
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
sprawozdanie - strona 1

Fragment notatki:

Tematem jest zestaw edukacyjny Basic Stamp 2 - obsługa wyświetlacza znakowego LCD. Opracowanie składa się z wprowadzenia, treści zadania do wykonania oraz jego rozwiązania.

SPRAWOZDANIE Z MIKROKONTROLERÓW I MIKROPROCESORÓW
TEMAT: ZESTAW EDUKACYJNY BASIC STAMP 2 - OBSŁUGA WYŚWIETLACZA ZNAKOWEGO LCD
WPROWADZENIE
Alfanumeryczny wyświetlacz LCD jest modułem zabudowanym w oparciu o sterownik Hitachi HD44780. Sterownik posiada wbudowany zestaw czcionek. W pamięci RAM o pojemności 80 bajtów można umieścić dowolny tekst, przy czym liczba jednocześnie wyświetlanych znaków zależy od typu modułów. Sterowniki wyświetlaczy są programowane przy użyciu standardowych komend. Umożliwiają one:
- ustawienie trybu pracy
- ustawienie trybu wprowadzanych danych
- wprowadzanie danych lub adresów
- odczyt danych lub adresów
- przesuwanie kursora i wyświetlanego tekstu
Programowanie sterownika polega na przesłaniu odpowiedniej sekwencji komend. Ciekawą właściwością sterownika jest to, że może pracować z ośmio- lub czterobitową magistralą danych. W systemach mikroprocesorowych często stosuje się tryb 4-bitowy. W trybie 4-bitowym wpisywanie danych do modułu polega na przesłaniu najpierw czterech starszych bitów, a następnie czterech młodszych. Gdy wejście RS jest w stanie niskim wpisywane dane są interpretowane jako komendy. Ustawienie stanu wysokiego powoduje interpretowanie wpisywanych danych jako znaki , które są podstawiane w miejsce kursora.
Wejście R/W ustawione w stan wysoki umożliwia odczyt danych z wyświetlacza, natomiast stan niski zapis.
Zaraz po włączeniu zasilania moduł wyświetlacza wymaga zainicjowania, czyli ustawienia pewnych parametrów jego pracy. Po pierwsze musi być ustalony tryb pracy magistrali, w tym celu ustawiamy tryb 4-bitowy. ZADANIE DO WYKONANIA
Należy napisać program, który pobierane z terminalu znaki będzie wpisywał na wyświetlacz. Jeśli długość przekroczy 16 znaków, cały tekst ma się przesuwać w lewo o jedną pozycję po każdym nowo wprowadzonym znaku. Nie można przekroczyć maksymalnej długości linii (40 znaków). Wciśnięcie klawisza Enter ma spowodować przejście do drugiej linii. Należy dopisać procedurę WrLCD, która jest niezbędna do zapisywania danych do wyświetlacza. Zainicjalizować wyświetlacz LCD i wyświetlić na nim dowolny znak.
WYKONANIE
Podłączamy wyświetlacz LCD do zasilacza i do płytki a następnie wpisujemy w programie w komputerze odpowiedni kod programu.
Kod programu:
{$STAMP BS2}
{PBASIC 2.5}
E CON 0 `definicja stałych
RS CON 3
`definicja komend do obsługi wyświetlacza na
ClrLCD CON $01 ` na podstawie tabeli
CrsrHm CON $02
Uplin CON $80
LowLin CON $CO
char VAR Byte `zmienna do przechowywania znaków i komend DIRL = $FF
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz