Sposoby uchwalania konstytucji:
(1) podmiotem władzy jest monarcha i nadaje on konstytucję (tzw. konstytucja oktrojowana)
(2) podmiotem władzy jest naród (lud, lud pracujący) i bezpośrednio w referendum uchwala on konstytucję - przyjmowanie konstytucji w referendum uznawane jest za najlepszą gwarancję zapewnienia suwerenowi (będącemu podmiotem zbiorowym) możliwości rozstrzygania o najważniejszych sprawach organizacji i funkcjonowania całej społeczności.
(3) podmiotem władzy jest naród (lud, lud pracujący) i uchwala konstytucję przez specjalnie do tego celu powołanych przedstawicieli : a) zgromadzonych w szczególnym organie (konstytuanta) - przygotowanie i uchwalenie konstytucji zostało powierzone specjalnemu organowi, utworzonemu właśnie w tym celu. Wybrani doń reprezentanci suwerena (narodu, ludu, ludu pracującego) nie są w zasadzie zaprzątnięci innymi - poza opracowaniem i przyjęciem konstytucji b) w parlamencie, działających jednak z dodatkowym zadaniem - funkcja ustrojodawcza zostaje wyraźnie oddzielona od pozostałych funkcji parlamentarnych. Oddzielenie to następuje przez określenie szczególnych wymogów związanych z uchwalaniem konstytucji
(4) podmiotem władzy jest naród (lud, lud pracujący) i uchwala on konstytucję przez swoich przedstawicieli w parlamencie, działających jednak w szczególnym trybie .
Teoria ustrojodawcy pierwotnego
Jeden podmiot określany mianem władzy ustawodawczej posiada wyłączną władzę uchwalania konstytucji. Tworząc konstytucje nie jest nią związany, w przeciwieństwie do władz powołanych na jej podstawie.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)