Sposoby posługiwania się ciałem-Opracowania, Mauss

Nasza ocena:

3
Pobrań: 658
Wyświetleń: 2849
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sposoby posługiwania się ciałem-Opracowania, Mauss - strona 1 Sposoby posługiwania się ciałem-Opracowania, Mauss - strona 2 Sposoby posługiwania się ciałem-Opracowania, Mauss - strona 3

Fragment notatki:

Mauss „ Sposoby posługiwania się ciałem” (Agata Krysińska; 201-211)
1.Konserwacja trupa Śmierć jako proces abolicyjny: niszczy życie w rozkładzie jego ciała (od. łac. abolitio czyli zniesienie, likwidacja). Konserwacja trupa we wszystkich jej przypadkach ma za zadanie, ochronę trupa przed zniszczeniem, dla podtrzymania, odnalezienia a nawet upiększenia wyobrażenia o zmarłym. Sposoby: tanatopraksja - odnosi się raczej do potomnych, bo trup w ten sposób konserwowany i tak zgnije.
mumifikacja, kriogeniz acja - odnoszą się do zmarłego, przygotowują w ten sposób przyszłe odrodzenia. a )Od metod archaicznych do tanatopraksji Juz w dawnych czasach wykonywano pewne czynności, które miały opóźnić gnicie, albo zatrzeć jego pierwsze oznaki. Wykorzystywano przy tym różne środki, które dawały większe lub mniejsze rezultaty. Etnologowie znają bardzo wiele praktyk konserwacyjnych, wykorzystywanych przez ludu archaiczne, przykłady: - wysuszanie na słońcu lub ogniu ( Tybet, Papui Nowej Gwinei itp.)
- odymianie (cokolwiek to znaczy  Indonezja, niektóre regiony Afryki)
- usuwanie zniekształcenia ciała, powstałe w wyniku choroby np: nacinanie brzucha lub jego uciskanie (Diolowie z Senegalu)
-usuwanie ropy (Sachalowowie z Madagaskaru )
-usuwanie wnętrzności, wstępne zabalsamowanie ( Polinezja, Madagaskar) - u Ajnów z wyspy Sachalin wdowa ma obowiązek, pod karą śmierci oszczędzić mężowi gnicia przez rok od jego zgonu. Współczesne metody balsamowania opracował Jean- Nicolas Gannal- „Historia balsamowania”, 1841. Zastosował on zamiast licznych, innych metod, wstrzyknięcie tętnicze. Działało ono wypróżniająco, napełniająco, antyseptycznie i konserwująco. Kolejno tanatopraksje udoskonalił Holmes podczas wojny secesyjnej. Współcześnie określa się to mianem Metody IF, przeprowadzona jest ona w nowoczesnych domach pogrzebowych ( athanee lub funeral- homes ). Zabieg jest dwustopniowy: Pierwsza faza: wstrzyknięcie tętnicze i drenaż Druga faza: poświecona jest wgłębieniom, dokonuje się przeczyszczenia klatki piersiowej i brzucha.
Cywilizacja zachodnia stara się usilnie odrzucić śmierć. Metoda ta nie jest wynikiem pomysłów nowoczesności. Już wcześniej balsamowanie, sarkofagi, całuny, grobowce itp. miały podobny cel . Tanatopraksja jest jednak tymczasowa, nie utrudnia fosylizacji szkieletu. b) Konserwacja, gwarancja życia wiecznego. Mumifikacja zależna była od pozycji społecznej zmarłego:
- najdroższa: Ozyrys usunięcie mózgu i wnętrzności
- trochę tańsza: bez wypatroszenia -średnia: wstrzykniecie przez odbyt płynu, powodującego rozkład wnętrzności.

(…)

… , w celu zapobieżenia ich rozpadowi. Jest to sposób na podtrzymywanie życia. 2. Rozkład trupa a) egzokanibalizm - spożywanie obcego trupa ( nie ze swojej rodziny, klanu itp.) np.:
zjadanie jeńców wojennych ( Irokezi) w celu przekazania siły życiowej zmarłego na osobę, która go zjada. Symbolizuje odrodzenie człowieka.
endokanibalizm - zjadanie ludzi wewnątrz grupy, ludzi powiązanych pokrewieństwem. Ma na celu uchronić życie bliskich w ciele innych krewnych. - Fatakalowie z Wysp Salomona zjadali , żeby uchronić przed napadem złych duchów Zdarzało się , że uśmiercano członków rodziny np.: rodziców, noworodka , których zjedzono by odrodzili się w nowej, silniejszej postaci. Kanibalizm podlega zawsze podziałowi na „swojego” i „obcego”. W naszej kulturze kazirodztwo i kanibalizm są zawsze negowane. „Kanibalizm rytualny, podobnie jak wszystkie obrzędy, nie jest niczym innym jak tylko aktualizacją mitów i wierzeń, odgrywanych na płaszczyźnie ruchowej i uczuciowej. Poza tym uzasadnieniem, które zakłada grę określonych postaw, grupa narzuca normy: nie jest się upoważnionym do zjadania jakiegokolwiek trupa, gdziekolwiek, kiedykolwiek, jakkolwiek i w obecności kogokolwiek…”. b) kremacja Rytualne spalenie…
… mnie jak odpowiadałam z tego tekstu, zaliczając nieobecności)
Takie balsamowanie trupa było zarezerwowane dla najwyższych. Nierówność w traktowaniu trupa świadczy o nierówności w podziałach społecznych. Wynika z tego, że hierarchie należy chronić nawet w zaświatach. Konserwacja ważnego zmarłego zapewnia symbolicznie wieczność grupy. Zachowanie ciała swoich przodków pozwala na utrzymanie i regenerowanie wspólnoty…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Przemek napisał(a):

2016-06-22 16:25:42

to opracowanie innego tekstu