Sposoby odwzorowania kopalnianych sieci wentylacyjnych - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 364
Wyświetleń: 1169
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sposoby odwzorowania kopalnianych sieci  wentylacyjnych - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Sposoby odwzorowania kopalnianych sieci wentylacyjnych
Wszystkie wyrobiska wykonane w kopalni, niezbędne do prawidłowego przygotowania złoża do eksploatacji oraz prowadzenia robót wybierkowych, tworzą układ, który nazywa się siecią wyrobisk. Każde wyrobisko wchodzące w skład sieci wyrobisk musi być przewietrzane, dlatego też sieć wyrobisk utożsamia się z siecią wentylacyjną. Występują wprawdzie w kopalni wyrobiska nie przewietrzane, które nie powinny być zaliczane do sieci wentylacyjnej, ale praktycznie występuje w nich pewien minimalny przepływ powietrza, który usprawiedliwia to utożsamienie. Można również założyć, że stan wynikający z braku przepływu powietrza w wyrobisku jest wyjątkowym (granicznym) stanem jego przewietrzania.
Sieć wentylacyjna kopalni składa się z bocznic, oporów miejscowych, wentylatorów itp. elementów sieci wentylacyjnej. W praktyce kopalniana sieć wentylacyjna jest bardzo złożonym układem wspomnianych elementów. W wielu sieciach wentylacyjnych kopalń liczba bocznic i węzłów przekracza kilkaset. Aby umożliwić korzystanie z osiągnięć teorii przewietrzania kopalń oraz praktycznego panowania nad rozpływem powietrza w sieci wentylacyjnej, trzeba dysponować odpowiednim modelem tej sieci. W praktyce kopalnianej korzysta się z modeli graficznych, a ostatnio również z modeli cyfrowych tych sieci.
Strukturę sieci wentylacyjnej kopalni można zapisać graficznie lub cyfrowo. Sieć kopalnianą odwzorowuje się graficznie na planach pokładowych, a także w postaci schematów wentylacyjnych. Dla prowadzenia prac związanych z przewietrzaniem i klimatyzacją wyrobisk, profilaktyką przeciwpożarową i zwalczaniem pożarów podziemnych służby wentylacyjne kopalni przygotowują dokumentację, która znajduje się w biurze inżyniera wentylacji. Ze względu na wagę tych zagadnień dla bezpieczeństwa ludzi dokumentacja ta jest uzupełniana i aktualizowana na bieżąco. Do ważniejszych dokumentów należą:
plany (mapy) pokładowe,
poglądowy plan przewietrzania,
schemat przestrzenny przewietrzania,
schemat kanoniczny przewietrzania,
schemat ilościowy przewietrzania,
schemat potencjalny (zdjęcie depresyjne) przewietrzania.
1. Plany (mapy) pokładowe
Plany (mapy) pokładowe przedstawiają wykonany w pewnej skali rzut wyrobisk na płaszczyznę poziomą (lub także pionową w przypadku wyrobisk silnie nachylonych). Oprócz wyrobisk naniesionych przez geodetów, służba wentylacyjna na planach przedstawia kierunki przepływu powietrza, urządzenia wentylacyjne i przeciwpożarowe. Na plany (mapy) pokładowe nanosi się urządzenia wentylacyjne takie, jak tamy, mosty, wentylatory naziemne i podziemne, wentylatory i lutniociągi przewietrzania lokalnego itp. Nanosi się także urządzenia przeciwpożarowe np. rurociągi wodne przeciwpożarowe i podsadzkowe, hydranty, gaśnice, pociągi przeciwpożarowe i inne środki przeciwpożarowe, środki łączności, punkty sanitarne, a także miejsca nagromadzenia palnych materiałów lub urządzeń.

(…)

…. Sposób wykonania tego schematu należy dostosować do lokalnych warunków geologiczno-górniczych panujących w kopalni. Ze względu na przejrzystość i prostotę schemat przestrzenny kreśli się według uproszczonej izometrii: szyby i szybiki kreśli się pionowymi liniami podwójnymi - zwykle kolorem czarnym, przekopy wydrążone w kierunku równoległym do rozciągłości kreśli się liniami poziomymi - zwykle kolorem czarnym…
… się na płaszczyźnie rysunku wyrobisk, które w rzeczywistości nie mają połączeń między sobą stosuje się zasadę, by wyrobiska mniej ważne np. przekopy i przecznice względem szybu w miejscu przecięcia były rysowane półkolem jako obejście. Wyrobiska główne oraz wyrobiska wybierkowe powinny być na schemacie opisane. Na schemacie powinny być również naniesione, podobnie jak na mapie pokładowej, kierunki rozpływu powietrza…
… schematu kanonicznego, w którym grubość linii obrazujących bocznice jest proporcjonalna do występującego w nich strumienia objętości powietrza.
6. Schemat potencjalny przewietrzania
Schemat potencjalny sieci wentylacyjnej jest skalibrowanym obrazem topologicznym tej sieci. Sporządza się go w oparciu o schematy przestrzenny i kanoniczny oraz wartości potencjału powietrza w węzłach i charakterystycznych…
… rozprowadzenia powietrza i służy do wszelkich obliczeń wentylacyjnych. Przy jego pomocy można też badać charakter bocznic w sieci wentylacyjnej, tzn. ich normalność bądź przekątność. Rysowanie schematu kanonicznego nie nastręcza trudności gdy w sieci wentylacyjnej występuje mała liczba szybów i można w niej wydzielić w miarę niezależne podsieci związane z poszczególnymi szybami wentylacyjnymi. Rozróżnia…
… się schematy kanoniczne otwarte i zamknięte. Schemat zamknięty uzyskuje się ze schematu otwartego przez uwzględnienie w nim, że atmosfera zewnętrzna stanowi bocznicę o nieskończenie dużym przekroju i oporze równym zero, łączącą dyfuzor wentylatora głównego ze zrębem szybu wdechowego. Twórcą schematu otwartego był H. Czeczott, natomiast schematu zamkniętego (kołowego) W. Budryk. Rys. A. Fazy rysowania schematu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz