Sposób wyznaczenia kolimacji w teodolicie-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 420
Wyświetleń: 2590
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sposób wyznaczenia kolimacji w teodolicie-opracowanie - strona 1 Sposób wyznaczenia kolimacji w teodolicie-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

OPISZ W PUNKTACH SPOSÓB WYZNACZENIA KOLIMACJI W TEODOLICIE.
Przy poziomej lunecie mierzymy kierunek w dwóch położeniach koła pionowego.
Oznaczenia:
Ot' , Ot'' - odczyty teoretyczne w położeniu I i II lunety, czyli przy KL lub KP
O' , O'' - odczyty rzeczywiste obarczone wpływem kolimacji, przy KL lub KP.
Wiadomo, że Ot'' = Ot' + - (plus minus) 180stopni , zatem Ot' - Ot'' = + - 180 stopni .
W położeniu I lunety ( KL) : Ot'= O' + k W położeniu II lunety ( KP) : Ot'' = O'' - k
Odejmujemy równania stronami: Ot' - Ot'' = Ot' - O'' + 2k = + - 180 stopni,
skąd 2k = O'' - O' + - 180 stopni, zaś k= ( O'' + - 180 stopni) - O' / 2 .
OPISZ W PUNKTACH SPOSÓB WYZNACZENIA INKLINACJI W TEODOLICIE.
- celujemy w dwóch położeniach lunety do wysoko położonego punktu (h = ok. 45 stopni) - wykonujemy odczyt na łacie niwelacyjnej ułożonej poziomo pod celem ( na równej wysokości z instrumentem)
- gdy oba odczyty na łacie różnią się o wielkość przekraczającą dokładność odczytów, to teodolit obarczony jest inklinacją.
43. OPISZ BŁĘDY WYSTĘPUJĄCE PRZY POMIARZE KĄTA POZIOMEGO - Z PODZIAŁEM NA BŁĘDY INSTRUMENTU, SPOWODOWANE PRZEZ OBSERWATORA, I ŚRODOWISKO.
błędy INSTRUMENTU: paralaksa siatki kresek, nieprostopadłosc osi libeli alidadowej do pionowej osi obrotu instrumentu, błąd kolimacji, bląd inklinacji, mimośród alidady, mimośrodowe położenie osi celowej, nieregularność podziału limbusa, nieprostopadlosc plaszczyzny alidady do pionowej osi obrotu instrumentu, wichrowatość osi obrotu alidady i limbusa.
błedy spowodowane przez ŚRODOWISKO: błąd centrowania teodolitu nad stanowiskiem, blędy centrowania sygnałów (tyczek) nad punktami celów.
błędy OBSERWATORA: bląd celowania, bląd odczytu limbusa.
Pomiar kątów poziomych wykonywany jest w dwóch położeniach koła
pionowego by uniknąć ewentualne błędy konstrukcyjne instrumentu (kolimacji
i nklinacji)
Opisz metody pomiaru kąta poziomego- podaj technologię i wzory.
Metoda repetycyjna- Zasada metody repetycyjnej opiera się na powtarzaniu pewnych czynności pomiarowych w celu otrzymania na limbusie całkowitej wielokrotności mierzonego kąta β. Stosowana głownie: gry jest mała stabilnośc stanowiska pomiarowego, ograniczona możliwość poruszania się ober. Przy teodolicie., niewielka ilośc miejsca i wąska przestrzeń celowych, niska dokładność posiadanego teodolitu. β= Metoda Kierunkowa - polega na celowaniu do kolejnych punktów: p1,p2,p3…. Które wyznaczają pęk prostych wychodzących ze stanowiska i wykonywaniu w I i II położeniu lunety odczytów kierunków: K1, K2, …., następnie obliczeniu kierunków zredukowanych. Dla celowej do punktu wyjściowego P1 kierunek zredukowany jest równy zero.

(…)

… kombinację par celowych, wychodzących z danego stanowiska.
Metoda Kątów przyległych- Polega na pomiarze sąsiednich katów utworzonych przez najbliższe dwie celowe. Mierzone Katy maja wspolne ramiona którymi stykają się ze sobą.
Metoda sektorowa- Stosuje się w warunkach zmiennej widoczności (góry) i przy dużej ilości celowych wychodzących z danego stanowiska. Niwelacja Trygonometryczna- zasada wyznaczania…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz