Sposób obliczenia maksymalnych przepływów rocznych-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 728
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

Sposób obliczenia maksymalnych przepływów rocznych o określonym prawdopodobieństwie przewyższenia w przypadku posiadania historycznych ciągów przepływów N=10 wyrazów. Do obliczenia maksymalnych przepływów rocznych o niskiej częstotliwości pojawiania się na podstawie obserwacji pluwiometrycznych (osobno dla roku kalendarzowego i osobno dla roku hydrologicznego) i krótkich serii obserwacyjnych przepływów można wykorzystać metodę opracowaną przez francuskich hydrologów pod nazwą „Gradex”. Podczas stosowania metody Gradex należy przestrzegać zasad:
Należy rozporządzać serią obserwacji hydrometrycznych o liczebności nie niższej niż 10 lat. Obliczenia wykonuje się na podstawie danych o opadach dobowych lub jakimkolwiek innym czasie trwania. W praktyce przyjmuje się wielkość kroku czasowego zbliżony do czasu koncentracji w danej zlewni. Korzystniej jest przyjąć wartość dużą, ale im większy krok czasowy tym związek między przepływem maksymalnym chwilowym a przepływem średnim w danym przedziale jest przypadkowy. W obliczeniach wykonywanych dla małych zlewni najczęściej korzysta się z danych jednej stacji opadowej znajdującej się na terenie zlewni lub położonej w najbliższym sąsiedztwie. Dla zlewni większych do obliczeń bierze się wartość średnią opadu ustaloną na podstawie danych obserwacyjnych ze znajdujących się tam stacji. Sposób obliczania maksymalnych przepływów rocznych z określonym prawdopodobieństwem przewyższenia w przypadku braku danych.
W przypadku braku danych obserwacyjnych (Q i H) lub gdy dane są za mało wiarygodne, a zlewnie są mniejsze od 100 km 2 możemy posłużyć się formułami regionalnymi w celu wyznaczenia maksymalnych przepływów prawdopodobnych. Na Dolnym Śląsku stosujemy metodę Wołoszyna oraz inne wzory empiryczne.
Ograniczenia stosowanie tejże formuły:
tereny nizinne A 5 km 2 tereny faliste A 3 km 2 tereny górzyste A 1 km2 Musimy określić:
granicę zlewni
powierzchnię zlewni
charakterystykę zlewni
parametry zlewni (długość cieku, wysokości źródła, dolnego przekroju itd.)
Wzór na spływ jednostkowy :
Wzór przepływ maksymalny o danym prawdopodobieństwie:
Czas koncentracji:
Czas trwania deszczu miarodajnego:
Natężenie deszczu o czasie trwania (w minutach) i prawdopodobieństwie pojawienia się 1%:
Średnie natężenie opadu miesięcznego (zależnie od liczby miesięcy):
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz