Sport niepełnosprawnych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 273
Wyświetleń: 945
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sport niepełnosprawnych - strona 1 Sport niepełnosprawnych - strona 2 Sport niepełnosprawnych - strona 3

Fragment notatki:

SPORT NIEPEŁNOSPRAWNYCH Indywidualne dyscypliny sportowe Jakie dyscypliny sportu uprawiają niepełnosprawni? Dyscypliny zimowe NARCIARSTWO , BIATHLON , SANECZKARSTWO Grupowe dyscypliny sportowe KOSZYKÓWKA , SIATKÓWKA , RUGBY Indywidualne dyscypliny sportowe ŁUCZNICTWO , KRĘGLE , TENIS ZIEMNY , KOMETKA , TENIS STOŁOWY , PŁYWANIE , NURKOWANIE , ŻEGLARSTWO , WIOŚLARSTWO I KAJAKARSTWO , LEKKAATLETYKA , PIĘCIOBÓJ , WYŚCIGI NA WÓZKACH , PODNOSZENIE CIĘŻARÓW , SZERMIERKA , WSPINACZKA Ponieważ przeznaczone są dla indywidualnego uczestnika, mogą być łatwo przystosowane zależnie od ograniczeń i możliwości ruchowych. Istnieją jednakże inne ważne przyczyny powodujące ich dużą przydatność dla osób niepełnosprawnych.   Jedną z ważniejszych jest dostosowanie do wydolności i sprawności lokomocyjnej uczestników. Ponieważ nie wymagają dużego wysiłku i szybkiego tempa mogą w znakomity sposób kształcić pożądane cechy motoryczne takie jak: siła, technika czy wytrzymałość. Wymagają też mniejszych niż inne dyscypliny sportowe przygotowań organizacyjnych. Dają możliwość konfrontacji własnych wyników sportowych z wynikami innych, są więc środkiem wzmacniającym więzi społeczne. Bywają bardzo chętnie uprawiane w wolnym czasie przez inwalidów.
Sporty indywidualne wymagają jednak bardzo dobrych metod przygotowania uczestnika, wykorzystujących jego aktualne możliwości i wszystkie mechanizmy kompensacyjne inwalidztwa.   Najbardziej popularne są: łucznictwo i kręgle. ŁUCZNICTWO Istnieje kilka sposobów uprawiania łucznictwa. Najpopularniejsze jest strzelanie do tarczy tak, aby strzała utkwiła możliwie jak najbliżej środka. W oficjalnych zawodach łuczniczych każdy strzelec zobowiązany jest do wypuszczenia określone liczby strzał z określonej odległości.
W łucznictwie rekreacyjnym używane są dwa rodzaje łuków tzw. prosty i zakrzywiony. W łuku zakrzywionym bardzo trudno zakłada się cięciwę, więc niepełnosprawnym poleca się używanie łuków prostych 4 .
Jest to jedna z niewielu dyscyplin sportowych dopuszczająca nie tylko wspólne uczestnictwo w treningu, ale również wspólny start zawodników pełno- i niepełnosprawnych. Pomaga to osiągnąć korzystny aspekt w procesie pełnej integracji i rehabilitacji społecznej, urealnia w odczuciach społeczeństwa wizerunek inwalidy, a tym samym zmienia na korzyść jego stereotyp 5 . KRĘGLE Kręglarstwo nie jest w naszym kraju zbyt popularne. Główną tego przyczyną jest brak kręgielni oraz zbyt wysokie opłaty za użytkowanie tych, które istnieją. Jednakże ze względu na duże możliwości adaptacyjne oraz stosunkowo łatwe przystosowanie innych obiektów do uprawiania tego sportu , może być ono godne polecenia osobom niepełnosprawnym.   Osoby poruszające się na wózkach lewą ręką przytrzymują koło od wózka i wychylając się z wózka wykonują pchnięcie. Rolę rozbiegu pełni tutaj silny zamach tułowiem. Jeśli wózek jest za wysoki, można używać krzesła bez oparcia. Krzesła takie mogą wykorzystywać również pacjenci poruszający się o kulach.. Miejscem rzutu jest wtedy linia startowa.

(…)

… aktywność w wodzie wywiera bardzo dobry wpływ na osoby o największym stopniu inwalidztwa. Prawie w każdym przypadku następuje poprawa czynności krążenia i zwiększa się sprawność lokomocyjna. Osoby, które mają ograniczoną ruchomość w stawach spowodowaną bólem i napięciem mięśniowym, często w środowisku wodnym znacznie ją poprawiają.. Podobnie pacjenci z dziecięcym porażeniem mózgowym są zdolni…
… zawsze zapewnić pomoc instruktora lub innej zdrowej osoby.
NURKOWANIE
Ta właśnie "zerowa grawitacja" pomaga osobom niepełnosprawnym odkryć nieznane dotąd możliwości ruchowe własnego ciała, uwierzyć we własne siły i znaleźć nową drogę walki z krępującymi ograniczeniami. Woda nie tylko podtrzymuje i unosi ale przy odpowiedniej temperaturze zmniejsza napięcie mięśniowe, co sprzyja sprawniejszemu niż na lądzie…
… niezależności i odwagi. Nauka i doskonalenie nauki żeglowania rozwija pamięć i umiejętność kojarzenia a nade wszystko przewidywania. Konieczność zadbania o możliwość pływania, dojazd do akwenu, taklowanie łodzi a w końcu pełnienie funkcji załoganta a z czasem sternika- zmusza aktywność pozwala utrzymać narząd ruchu w sprawności niezbędnej dla osoby niepełnosprawnej. Trening sportowy nawet w formie…
… kondycji fizycznej.
LEKKAATLETYKA
Ta dyscyplina sportu wśród osób niepełnosprawnych cieszy się największą popularnością. Startują w niej inwalidzi z: amputacjami kończyn górnych i dolnych, paraplegią, innymi uszkodzeniami narządu ruchu.
Konkurencja lekkoatletyczna uprawiane przez inwalidów narządu ruchu to: pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut oszczepem, wyścigi na wózkach: dla kobiet- 60m, 200m, 400m…
…, zapobiega zanikom i przykurczom mięśni. Ćwiczenia szermiercze, wymagające refleksu, koncentracji i precyzji, stymulują układ mięśniowy.   Szermierka na wózkach wywiera też pozytywny wpływ na psychikę osób niepełnosprawnych. Sukcesy mogą wpływać pozytywnie zarówno na opinie i sądy najbliższego otoczenia, jak i na własne wyobrażenie. Po osiągnięciu, wykonaniu określonego zadania lub sukcesu, jednostka…
… niedowładem w obrębie kończyn dolnych.
Kategoria B należą do niej paraplegicy
Kategoria C obejmuje tetraplegików10.
  Rozgrywane są następujące konkurencje indywidualne i zespołowe.
Indywidualne - floret (mężczyźni i kobiety), szabla, szpada (mężczyźni).
Drużynowe - floret (mężczyźni i kobiety), szabla, szpada(mężczyźni).
Walki indywidualne tej samej konkurencji rozgrywane są przed drużynowymi. Drużyna…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz