To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Spółka akcyjna Do utworzenia S.A. niezbędne jest zebranie określonego kapitału, którego minimum jest ruchome.
W przeciwieństwie do spółki z o.o. kapitał nie musi być zgromadzony w całości w momencie jej powstania - można go gromadzić w formie publicznej subskrypcji akcji. Kapitał takiej spółki może być pokryty gotówką, aportami i dzieli się na akcje o równej wartości nominalnej. Akcja stanowi podstawę nabycia praw wspólnika, czyli akcjonariusza; jest papierem wartościowym.
Akcje mogą być:
imienne,
na okaziciela.
Można je zbyć.
Spółka może wydawać tzw. akcje uprzywilejowane: co do prawa głosu,
co do uzyskiwania dywidend,
czy też podziału majątku w razie likwidacji spółki.
Utworzenie spółki wymaga ustanowienia jej statutu w formie aktu notarialnego , który określa między innymi:
przedmiot przedsiębiorstwa,
wysokość kapitału akcyjnego,
sposób jego zebrania,
nominalną wartość i ogólną liczbę akcji,
liczbę akcji uprzywilejowanych, sposób organizacji władz zarządzających i nadzorczych.
Struktura i kompetencje władz nadzoru i zarządzania zbliżone są do spółki z o.o.
S.A. jest formą odpowiednią do prowadzenia dużych przedsiębiorstw, które wymagają znacznego kapitału.
Przedstawione typy własności spółek mają charakter wzorcowy i powszechnie obowiązujący. System prawny polskiej gospodarki dopuszcza jednak w określonych sytuacjach pewne ich modyfikacje, które dotyczą niektórych zagadnień funkcjonowania spółki, np. w spółkach kapitałowych zarówno z o.o., jak i S.A. skupienie wszystkich rodzajów akcji w rękach jednego wspólnika jest prawnie dopuszczalne i nie musi prowadzić do likwidacji spółki.
Możliwe jest też zakładanie spółek jednoosobowych - dot. to spółek z o.o., bez względu na charakter prawny założyciela, a także S.A. tworzonych przez Skarb Państwa oraz przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa.
Specyficzne regulacje prawne dotyczą także spółek tworzonych na terenie Polski przez podmioty zagraniczne, bądź z ich udziałem.
W szczególności mogą to być spółki wyłącznie kapitałowe, a w niektórych przypadkach, określonych ustawowo, ich utworzenie wymaga zezwolenia.
System prawny i praktyka w wielu krajach (np. Niemcy) uznaje tzw. spółki mieszane, które uwzględniają różne formy organizacyjne przedsiębiorstw i łączą zalety różnych form spółek. Można tu wymienić np. spółkę komandytową, w której komplementariuszem jest spółka z o.o. lub S.A.
Można tworzyć spółki komandytowe na akcjach, gdzie udziały komandytariuszy przyjmują postać prawną, charakteryzującą się znacznym zwiększeniem znaczenia akcji w S.A.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)