Fragment notatki:
Spółka Akcyjna Spółkę akcyjną może zawiązać jedna lub więcej osób. Należy pamiętać, że spółka akcyjna nie może być zawiązana przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka akcyjna należy do spółek prawa handlowego, tj. do spółek, których tworzenie, organizację i zasady funkcjonowania określają przepisy prawa handlowego. Cechą charakterystyczną spółki akcyjnej jest to, że umożliwia ona łączenie kapitałów należących do wielu osób w celu, którego urzeczywistnienie przekraczałoby niejednokrotnie możliwości jednego czy nawet kilku przedsiębiorców.
Spółkę akcyjną można założyć w jakimkolwiek celu dozwolonym przez prawo. Utworzenie spółki akcyjnej nie wymaga wcześniejszego zezwolenia organów administracji państwowej, wyjątki na podstawie przepisów szczegółowych dotyczą spółek akcyjnych działających w niektórych dziedzinach np. :
banków w formie spółek akcyjnych, towarzystw funduszy powierniczych
Spółka akcyjna jest osoba prawną, co oznacza, że jest wyodrębnionym organizacyjnie, prawnie i majątkowo podmiotem - odrębnym od osób, które ją utworzyły lub są jej akcjonariuszami.
Zawiązanie umowy spółki, w tym podpisanie statutu przez założycieli. Statut spółki akcyjnej powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego.
Statut spółki akcyjnej powinien określać:
firmę i siedzibę spółki
przedmiot działalności spółki
czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony
4. wysokość kapitału zakładowego oraz kwotę wpłacaną przed zarejestrowaniem na pokrycie kapitału zakładowego.
5. wartość nominalną akcji i ich liczbę ze wskazaniem, czy akcje są imienne, czy na okaziciela
6. liczbę akcji poszczególnych rodzajów i związane z nimi uprawnienia, jeżeli mają być wprowadzone akcje różnych rodzajów
7. nazwiska i imiona firmy (nazwy) założycieli
8. liczbę członków zarządu i rady nadzorczej albo co najmniej minimalną lub maksymalną liczbę członków tych organów oraz podmiot uprawniony do ustalenia składu zarządu lub rady nadzorczej
9. co najmniej przybliżoną wielkość wszystkich kosztów poniesionych lub obciążających spółkę w związku z jej utworzeniem, ustaloną na dzień zawiązania spółki
10. pismo do ogłoszeń, jeżeli spółka zamierza dokonywać ogłoszeń również poza Monitorem Sądowym i Gospodarczym
Statut powinien również zawierać, pod rygorem bezskuteczności wobec spółki, postanowienia dotyczące:
liczby i rodzajów tytułów uczestnictwa w zysku lub w podziale majątku spółki oraz związanych z nimi praw
wszelkich związanych z akcjami obowiązków świadczeń na rzecz spółki, poza obowiązkiem wpłacenia należności za akcje
(…)
… ze wskazaniem sądu, w którym spółka została zarejestrowana, oraz daty i numeru rejestracji
Z tytułu sporządzenia aktu notarialnego statutu spółki akcyjnej pobierana jest przez notariusza opłata notarialna. Wysokość jej jest ustalana procentowo od wysokości kapitału założycielskiego. Opłaty :
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Od umowy spółki pobierany jest zgodnie z art.1 ust.1 lit. k ustawy z dnia 09-09…
… powinni przedłożyć na piśmie dodatkowe wyjaśnienia lub dokumenty
Opinia biegłego rewidenta powinna oceniać metodę wyceny wkładów niepieniężnych przyjęta w sprawozdaniu założycieli .
Biegły rewident powinien sporządzić w dwóch egzemplarzach szczegółową opinię i złożyć ją wraz ze sprawozdaniem założycieli sądowi rejestrowemu, który jeden egzemplarz przez siebie poświadczony wydaje założycielom
Sąd rejestrowy określa…
…, jeżeli powoduje podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podstawą opodatkowania przyjmowaną do obliczenia podatku w przypadku umowy spółki jest wartość wkładów wniesionych do majątku spółki albo wartość kapitału zakładowego(akcyjnego).
Obowiązek podatkowy w przypadku zawarcia umowy spółki powstaje z chwilą dokonania czynności prawnej (zawarcia umowy).
Podatnik zobowiązany jest bez wahania organu podatkowego złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Jeżeli umowa spółki została sporządzona w formie aktu notarialnego wówczas notariusz dokonuje obliczenia, pobrania i wpłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (sporządzenia umowy). W takiej sytuacji pobór podatku następuje bezpośrednio przy sporządzaniu aktu notarialnego
Opłata notarialna :
Umowa spółki akcyjnej powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego. W takiej sytuacji obok podatku od czynności cywilnoprawnych uiścić należy także opłatę notarialną.
Wysokość taksy notarialnej od sporządzenia umowy spółki w formie aktu notarialnego jest uzależniona od wartości przedmiotu czynności cywilnoprawnej…
… może być wydane na czas oznaczony : na wniosek przedsiębiorcy
jeżeli przepisy tak stanowią
Wpis do rejestru :
Zgodnie z art. 19 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wniosek o wpis do rejestru składa się na urzędowym formularzu wraz z wymaganymi dokumentami. Do wniosku o wpis podmiotu podlegającego obowiązkowi wpisu dołącza się uwierzytelnienie notarialne albo złożone przed sędzią lub upoważnionym pracownikiem…
… następuje na podstawie wniosku składanego przez przedsiębiorcę na formularzu RG-1 ” Wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej lub zmianę cech objętych wpisem” Jest to jednolity wzór wniosku, obowiązujący na terenie całego kraju.
Wymagane dokumenty przy wystąpieniu o nadanie REGON : Spółka akcyjna:
-wyciąg , odpis lub zaświadczenie o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego…
….
Przed podjęciem decyzji o udzieleniu koncesji organ koncesyjny może :
wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia w wyznaczonym terminie brakującej dokumentacji poświadczającej, że spełnia on warunki określone przepisami prawa, do wykonania określonej działalności gospodarczej
dokonać kontrolnego sprawdzania faktów podanych przez zainteresowanego w wniosku o udzielenie koncesji w celu stwierdzenia, czy przedsiębiorca…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)