Społeczeństwa i kultury Europy - materiały na kolokwium

Nasza ocena:

3
Pobrań: 315
Wyświetleń: 1295
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Społeczeństwa i kultury Europy - materiały na kolokwium - strona 1 Społeczeństwa i kultury Europy - materiały na kolokwium - strona 2 Społeczeństwa i kultury Europy - materiały na kolokwium - strona 3

Fragment notatki:


LUDY GERMAŃSKIE Deutchlandlied - hymn Niemiec, 1922 - 1945, dzieło Hoffmana.
Zasięg osadnictwa: tereny obecnych Niemiec, nawiązując do zakonu krzyżackiego i zakonu kawalerów mieczowych to pomorze i tereny dzisiejszej Łotwy i Litwy. Miejscami Węgry, oczywiście Austria, ludy germańskie to też Wielka Brytania.
Heimat - jako mała ojczyzna.
Heimat Land Waterland (?)
Wysiedlenia Niemców po II wojnie światowej - dokonany przez aliantów po II wojnie światowej przymusowy transfer ludności niemieckiej z terenów znajdujących się poza obszarem alianckich stref okupacyjnych i Austrii, do alianckich stref okupacyjnych (a po ich likwidacji w 1949 do RFN, NRD i Berlina Zachodniego) i Austrii. Wraz z pokonaniem nazistowskich Niemiec, alianci uznali, iż aby powstrzymać ewentualny powrót niemieckiego ekspansjonizmu i agresji wobec sąsiadów należy z terenów Europy Środkowej i Wschodniej dokonać transferu ludności niemieckiej (która często była zarówno przyczyną terytorialnych żądań jak i stroną popierającą agresję państwa niemieckiego) do Niemiec. Odpowiednie sformułowanie tej decyzji zawarto w deklaracji poczdamskiej przyjętej pod koniec konferencji w Poczdamie. Niemieckie mniejszości narodowe - w Niemczech takie mniejszości jak Romowie czy Turcy, Duńczycy, Polacy, Serbołużyczanie, Włosi, Fryzowie, ale i Niemcy sami stanowią mniejszości narodowe w innych krajach, głównie Europy Wschodniej.
Podziały językowe : górno, środkowo i dolnoniemiecki. Wielu Niemców nie przyznaje się do żadnej religii, pomimo to tradycyjnie Kościół rzymskokatolicki i ewangelicki mają duży wpływ na społeczeństwo.
Obecnie największy wzrost wyznawców odnotowują wyznania muzułmańskie.
Religia nie wpływała istotnie na życie polityczne (wyłączając wojnę 30letnią).
  Katolicy 25,9 mln.
31,5 %
  Ewangelicy 25,4 mln.
30,9 %
  Prawosławni 1,4 mln.
1,7 %
Kwestia lan dów - nawiązanie do heimatu.
Historia państwa niemieckiego. Zjednoczenie Niemiec Po wojnie austriacko-pruskiej 1866 najsilniejszą pozycję w Niemczech uzyskały Prusy, po wojnie francusko-pruskiej w roku 1871 w pałacu wersalskim doszło do podpisania dokumentu, który świadczył o zjednoczeniu ziem niemieckich. Wilhelm I koronował się na cesarza II Rzeszy. W skład zjednoczonych ziem niemieckich nie weszła Austria. Otto von Bismarck, kanclerz Prus został kanclerzem zjednoczonych Niemiec. Ten okres przyniósł także intensyfikację polityki prześladowań Polaków zmuszonych do życia w państwie Pruskim w wyniku agresywnej polityki Prus, które zagarnęły Polskie ziemie. Dotychczasowa dyskryminacja uległa rozszerzeniu i przybrała na sile, szczególnie ze względu na to iż polską ludność Bismarck uważał za jedno z największych zagrożeń dla Niemiec.


(…)

… im było się tam przedostać), zjednoczeni z Pikami w celu przeciwstawienia się Wikingom, po śmierci małej księżniczki Marii (chyba) Szkocja zaczęła coraz bardziej popadać w zależności z Anglią.
- język szkocki, najbardziej podobny do irlandzkiego, ok. 30 % osób posługuje się tym językiem, lecz jest on oczywiście wypierany przez angielski ze względów ekonomicznych. Istnieją dwa rodzaje szkockiego, górny i dolny. W ramach autonomii Szkocji w UK jest to więc regionalny język urzędowy.
- odrębność polityczna: autonomia w ramach UK
- odrębność wyznaniowa: większość Szkotów należy do kościoła szkockiego, zwanego kiedyś „specjalną córą”, charakteryzuje się ortodoksyjnym przywiązaniem do zasad wczesnego chrześcijaństwa, dlatego też w XV wieku bodajże „oderwał się” on od kościoła rzymskokatolickiego.
- ze Szkocji wywodzi się dynastia Stuartów.
- dobrymi wojownikami w partyzantce byli szkoccy górale
- rola Kamienia Przeznaczenia, na którym koronowani byli władcy
- rola klanów zanikanie klanów (oczyszczanie wyżyn) góra i dół poczuli się jednością
WALIJCZYCY:
- lud celtycki
- praktycznie od XIV wieku podporządkowana Anglii
- Walia także ma autonomię w ramach UK, dlatego walijski jest językiem regionalnym urzędowym, obecnie…
…, inne od reszty.
- popadanie w konflikt z republikanami i monarchistami było jednym z powodów braku sympatii do Basków i nie udzielaniu im przyzwolenia na tendencje separatystyczne. Dziś takim powodem jest ETA, oraz to, że Baskonia będąc krajem bogatym ma znaczenie dla całej Hiszpanii.
- specyficzny język, bo obronili się przed ekspansją Rzymu, więc nie uległ on romanizacji. Jest językiem regionalnym…
… on dzięki nielegalnemu wydawaniu książek i działaniom sympatyków. Obecnie irlandzki jest językiem urzędowym razem z angielskim, jednakże wcześniejsze działania anglików okazały się być skuteczne, ponieważ tylko 1% osób uważa irlandzki jako swój język ojczysty pierwszy.
- odrębność polityczna, o którą walczyli kupę czasu, udało to się ostatecznie w 1937 roku (powstanie republiki Irlandii). Ważne…
…, organizacje kulturalne, partie itp.
- Żelazny - naród bez państwa
KORSYKANIE:
- naród zamieszkujący wyspę Korsykę, mówiący korsykańskim, wywodzący się prawdopodobnie z Toskanii we Włoszech.
- od połowy XVIII wieku zależni od Francji (wcześniej Genua)
- ponad połowa mieszkańców wyspy posługuje się korsykańskim (na 260 tys.)
- mieszkańcy tej wyspy są traktowani bez zaufania, niechętnie przez Francuzów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz