Spektrum metod oddziaływania

Nasza ocena:

5
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1106
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Spektrum metod oddziaływania - strona 1 Spektrum metod oddziaływania - strona 2 Spektrum metod oddziaływania - strona 3

Fragment notatki:


SPECYFIKA PRZEMOCY NA TLE INNYCH METOD ODDZIAŁYWANIA Cztery klasyczne „czyste (jednorodne pod względem stosowanych środków) metody oddziaływania: Perswazja (przekonywanie, zjednywanie, pozyskiwanie) Podstęp (przechytrzanie, rozgrywanie innych) Przymus (przymuszanie siłą lub groźbą jej użycia) Przemoc (przymuszanie stratami przekraczającymi granie bezpieczeństwa lub niszczenie)
Cecha szczególna przemocy:
Może być nie tyle drastycznym sposobem nakłaniania do czegoś, ile po prostu eliminacji (zniszczenia, eksterminacji). Socjotechnika “miękka” oraz “twarda” METODA ODDZIAŁYWANIA RESPEKTOWANIE GODNOŚCI I INTERESÓW ADRESATA WYMAGAŃ I NACISKU PERSWAZJA Socjotechnika “miękka”
PODSTĘP PRZYMUS Socjotechnika “twarda” PRZEMOC Socjotechnika “miękka”: Sposób oddziaływania, w którym unika się przeciwstawienia podmiotu sterowania (posiadającego przewagę już w punkcie wyjścia lub zyskującego taką przewagę dzięki samemu oddziaływaniu) oraz obiektu sterowania, tzn. podmiotu poddanego wpływowi. Różnica woli (nietożsamość, rozbieżność lub wręcz przeciwstawność trwałych dążeń i konkretnych zamiarów) nie jest akcentowana; poszukuje się raczej i eksponuje to, co może łączyć obie strony początkowo niezgodne, w czym mogą być do siebie podobni, czego mogą potrzebować wspólnie, jakie korzyści wspólne mogą osiągnąć dzięki wspólnemu działaniu lub wzajemności (np. przysług czy ustępstw). Może to być szczere, gdyż podyktowane wzajemnością - życzliwością, dobrą wolą, chęcią pomocy, szacunkiem, lub pozorne i potraktowane czysto instrumentalnie (jak w manipulacji negatywnej), ale tak czy inaczej opiera się na poszanowaniu cudzej tożsamości, godności, autonomii. Pokonywanie oporu jest raczej przełamywaniem zahamowań, usuwaniem (lub wzbudzaniem) nieporozumień, omijaniem przeszkód; opór jest wprawdzie pokonywany lub zamieniany w swoje przeciwieństwo, ale nie “karany”. Socjotechnika “twarda” : Taki sposób wywierania wpływu na innych, który zakłada otwarte przeciwstawienie. Posłuch osiągany jest na zasadzie podporządkowania, dzięki zademonstrowaniu i użyciu przewagi siłowej; nie dzięki wzbudzeniu pozytywnej motywacji, lecz dzięki uruchomieniu motywacji negatywnej (zniechęcenie, zdemobilizowanie, odstraszenie i zastraszenie), nie dzięki odwołaniu się do jakichś korzyści i nadziei, lecz do strat, cierpień i obaw.

(…)

… czynnikach: * szczerym przekonaniu persuadenta o słuszności własnej oferty, wezwania i konieczności (obowiązku) jego forsowania (działanie w dobrej wierze skłania do stanowczości i wytrwałości, może nawet natarczywości w otwarcie wywieranym nacisku, którego intensywność i żarliwość sama w sobie ma też wzmocnić wrażenie) * uzależnieniu towarzyszącemu stosunkowi opieki (niesamodzielność + zobowiązanie…
…) lub wywołaniu takiego zmieszania własną prowokacją. celowe wprowadzenie kogoś w błąd (co do jakiegoś stanu rzeczy, ale również co do naszego oblicza i naszych zamiarów). Może to być blef, wyszukana mistyfikacja, myląca sugestia, bodziec odwracający uwagę, przemilczenia i niedopowiedzenia, informacja nieścisła lub niewyraźna, kłamstwo; zwabienie kogoś w pułapkę. PRZEWAGA SIŁOWA (w socjotechnice “twardej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz