Spawanie gazowe - ćwiczenia laboratoryjne.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 707
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Spawanie gazowe - ćwiczenia laboratoryjne. - strona 1

Fragment notatki:

LABORATORIUM SPAWANIE GAZOWE Bereziewicz III MDT gr.51 Spawanie gazowe to proces łączenia części metalowych realizowany przez nadtapianie ich krawędzi i dodatkowego materiału (spoiwa), które po zakrzepnięciu tworzy spoinę. Źródłem ciepła jest płomień uzyskany ze spalania gazu palnego w atmosferze tlenu.
Spośród wielu gazów palnych do spawania stosuje się najczęściej acetylen, gdyż mieszanka tlenu i acetylenu ma wysoką temperaturę płomienia.
GAZ
Temp. płomienia O C
Proporcja mieszanki palnej Acetylen
3200
Wodór
2100
Benzyna
2400
Propan-butan
2100
Acetylen jest gazem bezbarwnym o charakterystycznym zapachu. W powietrzu zapala się od przedmiotów nagrzanych do temp. 350 O C i pali się jasnym, dymiącym płomieniem. Acetylen techniczny stosowany w procesie spawania może zawierać do 2% obj. Powietrza oraz maksymalnie 0,07% obj. fosforowodoru i siarkowodoru. Gaz ten nie jest szkodliwy dla zdrowia, ale ma działanie narkotyzujące. Wytwarza się go w wytwornicach stałych i przenośnych. Wytwornice ze względu na sposób działania dzielą się na wsypowe (karbid jest wsypywany do wody), dopływowe lub szufladowe (woda dopływa do karbidu) i wyporowe, w których acetylen przy zwiększonym ciśnieniu wypiera wodę do osobnej przestrzeni wytwornicy, przez co zostaje przerwana reakcja karbidu z wodą. Na stanowisku spawania stosuje się gaz bezpośrednio produkowany w wytwornicy lub dostarczany w butlach. W butli acetylen, dzięki temu, że jest rozpuszczony w acetonie, może być sprężony bez niebezpieczeństwa wybuchy do ciśnienia 18 at. Rozpuszczalność acetylenu jest proporcjonalna do ciśnienia i temperatury. Na przykład 1 dm 3 acetonu pod ciśnieniem 1 at w temp. 15 O C rozpuszcza 22 dm 3 gazu, a przy ciśnieniu 18 at - 22*18=396 dm 3 acetylenu. W 40-litrowej butli acetylenowej magazynuje się około 6,5 m 3 acetylenu.
Płomień stosowany w procesie spawania powstaje w skutek zapalenia mieszanki gazu palnego i tlenu. Jądro, które tworzy się u wylotu palnika, stanowi przestrzeń, w której mieszanka nagrzewa się do temperatury płomienia. W procesie spawania wykorzystuje się obszar najwyższej temperatury, znajdujący się tuż za jądrem. O jakości płomienia decyduje skład chemiczny produktów spalania .


(…)

… samozapłonu. Przyczyną uszkodzeń mechanicznych mogą być ziarna piasku lub opiłki metalowe powodujące zadziory w korku ebonitowym. Może też nastąpić skrzywienie iglicy, przebicie przepony, odkształcenie lub pęknięcie rurki Bourdona lub inne uszkodzenia manometru.
Są dwa rodzaje palników spawalniczych bezinżektorowe (bezsmoczkowe) i palniki inżektorowe (smoczkowe).
Palniki bezsmoczkowe są przeznaczone do pracy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz