Socjologiczne teorie dewiacji społecznej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 966
Wyświetleń: 4963
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Socjologiczne teorie dewiacji społecznej  - strona 1

Fragment notatki:


Socjologiczne teorie dewiacji społecznej Podział teorii wg stosunku do norm społecznych Podejście normatywne lub etiologiczne - opisanie norm społ, dlaczego ktoś tych norm nie przestrzega. Gdy będziemy wiedzieli dlaczego normy są nieprzestrzegane to będziemy wiedzieli co dalej robić co zmieniać. Skoncentrowane sa na pytaniu skąd się bierze dewiacja społ dlaczego ludzie zachowują się źle Podejście relatywistyczne - teorie relatywistyczne, teorie rekacji społecznej. Mówią o tym, jak społeczeństwo przyczynia się do tego, że pojawia się dewiacja jak społeczeństwo produkuje dewiantów Charakterystyka podejścia - Normatywne/ etiologiczne Absolutyzacja podejścia normy społecznej Normy sa niezbędne - regulują życie społ Ich znaczenie jest jednoznaczne Są zorganizowane kompleksowo - dla wszystkich możliwych sytuacji Są uniwersalne i ponadczasowe Są sankcjonowane niezależnie od tego, kto łamie normy Dewiacja to po prostu nieprzestrzeganie norm !!!!
Charakterystyka podejścia - podejście relatywistyczne Relatywizacja norm społecznych
Normy społeczne nie są absolutne, zmieniają się w czasie, zmienność kulturowa Dewiacja jest cechą, którą ludzkiemu zachowaniu przypisuje społeczeństwo
Dewiacja jest funkcją postrzegania i oceny określonych form zachowania Dewiacja jest funkcją kontroli społecznej Dewiacja to zachowanie, które za takie zostało uznane przez ludzi ( społeczeństwo) !!!!!
Teorie dewiacji społecznej Teorie normatywne/ etiologiczne Koncepcja anomii Merton Durkheim Teoria kultur i subkultur Cohen Szczególny przypadek teorie kontroli społecznej Teorie relatywistyczne ( reakcji społecznej) Teoria zróżnicowanych powiązań Sutherland Teoria etykietowania - Lemert Howard, Becker, Goffman Poza podziałem - lata 30 XX teorie dewiacji Teoria konfliktu ( nawiązanie do marksizmu ) Radykalna kryminologia Zjawisko paniki moralnej Kryminologia feministyczna Koncepcja anomii wg Durkheima Anomia - to stan kiedy normy nie są jednoznacznie określone - ludzie mają poczucie że ich zachowanie jest regulowane ze strony społeczeństw. Do głosu w ludziach dochodzą ich naturalne skłonności egoistyczne Anomia jest cechą nowoczesnych społeczeństw ma związek z rozwojem kapitalizmu Rozwiązanie = wzmocnienie kontroli społecznej nowe reguły określone prawa i obowiązki w nowych kapitalistycznych zawodach. Merton - teoria Anomii - sposoby przystosowania się

(…)

… społeczeństw. Do głosu w ludziach dochodzą ich naturalne skłonności egoistyczne Anomia jest cechą nowoczesnych społeczeństw ma związek z rozwojem kapitalizmu Rozwiązanie = wzmocnienie kontroli społecznej nowe reguły określone prawa i obowiązki w nowych kapitalistycznych zawodach. Merton - teoria Anomii - sposoby przystosowania się Konformizm Innowacja Rytualizm Wycofanie Bunt …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz