Fragment notatki:
Ponadto przytoczono przyrodnicze podstawy socjologii: biologiczne, demograficzne, geograficzne oraz ekonomiczne podstawy socjologii: siły wytwórcze, stosunki produkcji. Notatka również podejmuje zagadnienie kultury: wpływ kultury na życie społeczne, socjalizacja, uspołecznienie, hierarchia wartości. Kolejnym poruszanym tematem jest więź i grupy społeczne: elementy więzi społecznej ( styczność przestrzenna, styczność psychiczna, styczność społeczna, działania społeczne ), wzory działań oraz stosunki społeczne. Charakteryzuje również takie terminy jak: inżynieria społeczna, instytucja społeczna, kontrola społeczna oraz psychospołeczne środki kontroli i materialnospołeczne środki kontroli. Dodatkowo tłumaczy takie terminy jak: organizacja, zbiór, kategoria społeczna, klasy, ruchliwość społeczna oraz problem stratyfikacji społecznej
Socjologia - wywodzi się z 2 terminów socjetas - społeczeństwo, greckiego logos -człowieka. Słowo to zostało pierwszy raz użyte przez Francuza w 1842 Augusta Comte'a.
Socjologia - nauka o społeczeństwie, badanie społecznych uwarunkowań, badanie relacji między ludźmi. My nabywamy doświadczenia, uczymy się od rodziców, od środowiska, w jakim żyjemy.
Przedmiotem socjologii jest wykrywanie prawd, zmian społecznych rozwoju społecznego. Socjologia bada struktury społeczne (struktura zawodowa, klasowa, ze względu na wykształcenie) i jak ona wpływają na ludzi., ( Np. bada zachowanie jednostki, człowieka pod wpływem zbiorowości-pojawienie się innych ludzi powoduje zmianę zachowania zatraca swoja osobowość, liczy się z opinia innych, udzielają się emocje), opisuje i wyjaśnia społeczne uwarunkowania i skutki ludzkiej działalności.
Definicja wg Szczepańskiego. Przedmiotem socjologii są zjawiska i procesy tworzenia się różnych form zbiorowego życia ludzi, struktury tych zbiorowości, zjawiska i procesy zachodzące w tych zbiorowościach wynikające ze wzajemnego oddziaływanych ludzi na siebie, siły skupiającej i siły rozwijającej te zbiorowości oraz zmiany i przekształcenia zachodzące w tych zbiorowościach. Funkcje:
1) poznawcze - bada -jest nauką empiryczna
2) diagnostyczne, - co jest przyczyna zmian
3) praktyczne -wiedzę socjologiczna można wykorzystać w praktyce-( np.. w zwalczaniu patologii społecznej)
4) apologetyczna(dworska, służebna)-pokazywanie jednostronne, tylko dobre strony, np. partie polityczne)
5) demaskatorska- pokazywanie tego, co złe
Przyrodnicze podstawy socjologii:
biologiczne
demograficzne
geograficzne
a)Biologiczne - Za biologiczne podstawy życia społecznego ludzi uznajemy: cechy budowy organizmu ludzkiego , cech zachodzących w nim procesów fizjologicznych , mechanizm dziedziczenia cech, popędy i odruchy , skłonności i potrzeby wynikające z cech organizmu i procesów fizjologicznych.
Cechy organizmu człowieka, cech budowy naszego organizmu, funkcjonowanie narządów, gruczołów, dziedziczenie cech. To, co dziedziczymy:
*wyprostowana postawa
*wzrok skierowany na przód (trójwymiarowy wymiar)
*wysoce zorganizowany mózg,
*możliwość wydawania dźwięków -rozbudowany aparat głosowy - możliwość porozumiewania się przy pomocy słów
*budowa dłoni - chwytliwość ręki, przeciwstawny kciuk)
*długa zależność od dorosłych
b)Warunki geograficzne
Klimat, roślinność, rzeźba terenu, nawodnienie rodzaj gleby, trzęsienia ziemi.
Środowisko geograficzne jest zespołem czynników oddziaływujących na życie człowieka, na jego rozwój gospodarczy, na jego możliwości rozwoju politycznego i ekspansji. Jednakże nie jest to zespól czynników d
(…)
… cech charakteryzujące pozycje społeczne
- Bogactwo, źródło dochodu, wykonywany zawód, typ domu, dzielnica zamieszkania.
Klasy
1. Klasa wyższa wyższa (arystokracja)
2. Klasa wyższa niższa (bogaci, nowobogaccy)
3. Klasa średnia wyższa (zamożni, dyrektorzy))
4. Klasa średnia niższa (ludzie średni zarabiający zw., białe kołnierzyki kłopotów materialnych nie mają, ale też nie maja zbytnich oszczędności…
… wszystkie materialne i niematerialne wytwory człowieka.
(to, co nie należy do przyrody należy do kultury)
Jakie musza być spełnione warunki:
*aby było wytworzone przez człowieka
*aby było zobiektywizowane- utrwalone przez człowieka
*przyjęte w określonej zbiorowości.
Kultura jest zawsze zlokalizowana w czasie i w przestrzeni oraz w zbiorowości społecznej. Nie istnieje poza grupą społeczną.
Subkultura - kultura…
… społeczna
Organizacje społeczne
2.Formy skupienia ludzi: zbiór, kategoria społeczna, zbiorowość społeczna, grupa społeczna
Klasyfikacje grup(rodzaje grupo)
Wpływy grupy na jednostkę
Elementy więzi społecznej: 1.Styczność przestrzenna-polega ona na tym ze jednostki spostrzegają innych ludzi, lokalizują ich w przestrzeni, uświadamiają sobie ich obecność w danej przestrzeni. W toku styczności przestrzennej…
… skutecznego działania:
1)jasno określony cel
2)sprawna organizacja- racjonalny podział czynności i obowiązków
3)prestiż- skuteczność działania jest tym większa im większym cieszymy się prestiżem.
4)depersonalizacja czynności- każdego traktujemy tak samo, niezależnie od tego, jakie łącza nas stosunki, niezależnie od osobistych korzyści., Nie możemy z tego czerpać korzyści
5)klarowna kompetentność instytucji…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)