Socjologia - skrypt z wykładów - natura czlowieka

Nasza ocena:

3
Pobrań: 182
Wyświetleń: 1330
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Socjologia - skrypt z wykładów - natura czlowieka - strona 1 Socjologia - skrypt z wykładów - natura czlowieka - strona 2 Socjologia - skrypt z wykładów - natura czlowieka - strona 3

Fragment notatki:

SOCJOLOGIA ORGANIZACJI
Wykład 1 - 08.10.2007r.
Egzamin pisemny testowy (prawda/fałsz; abcd - wielokrotnego wyboru; pytania otwarte).
Socjologia nauka o zjawiskach i procesach społecznych, które zachodzą w zbiorowościach ludzkich. Analizuje dlaczego pewne zbiorowości powstają, jakie są czynniki mogące doprowadzić do rozpadu. Życie społeczne - ogół zjawisk wynikających ze wzajemnego oddziaływania na siebie jednostek. Tworzenie więzi społecznej (mechanizmy wzajemnych relacji) to czynnik fundamentalny dla życia społecznego. Występuje wielość jednostek - jednostki tworzą grupy społeczne.
NATURA CZŁOWIEKA
Człowiek posiada specyficzne cechy gatunkowo - ludzkie:
Wyprostowana postawa (pełna pionizacja)
Budowa mózgu - ma największą powierzchnię i największy ciężar w stosunku do masy ciała. Pofałdowana kora mózgowa daje możliwości kojarzenia.
Wzrok skierowany do przodu i przestrzenne widzenie.
Złożony aparat nagłaśniający dający zdolność mówienia.
Chwytna dłoń przeciwstawnym kciukiem.
Plastyczność popędu.
Trwałość popędu seksualnego.
Długi okres opieki rodziców nad dziećmi. Organizm człowieka wymaga bardzo długiej opieki rodzicielskiej. Trwa to kilkanaście lat. Dojrzałość płciowa osiągana jest wcześniej niż psycho-społeczna. Zmusiło to ludzi do zakładania długotrwałych związków partnerskich. Człowiek w wymiarze społecznym doświadcza takich wpływów, że wykształca się osobowość społeczna.
ROZWÓJ OSOBOWOŚCI WG ZYGMUNTA FREUDA
Określił on potrzeby ludzkie jako popędy. Podzielił je na:
Popęd życia - eros
Popęd śmierci - tanatos
Skonstruował trójwymiarowy sposób analizy ludzkiej osobowości:
id - siedziba popędów - działa wyłącznie po to, aby doprowadzić do odczuwania przyjemności. Na poziomie tym funkcjonuje niemowlę (jego potrzeby muszą być zaspokajane w krótkim czasie).
superego (sumienie) - prezentuje wymogi życia społecznego - rozwija się najintensywniej w okresie dziecięco-młodzieżowym , a tak naprawdę rozwija się całe życie.
Zarówno id jak i superego stawiają żądania, ale są w opozycji do siebie. Nie dopuszczają do negocjacji. Regulują je zasady życia społecznego.
ego - to ta część osobowości, która utrzymuje kontakt z rzeczywistością. Spełnia funkcję mediatora pomiędzy nierealistycznymi żądaniami id a restrykcjami superego.
Freud wyodrębnił kilka faz rozwoju osobowości:
Oralna (niemowlęta - w rozwoju dziecka)
Analna (niemowlę jest stymulowane do kontrolowania wypróżniania się)


(…)

… - wstępny okres inicjacji seksualnej - w tym czasie występuje kompleks Edypa - dotyczy dziecięcej skłonności do silnej rywalizacji z rodzicem płci tożsamej przy jednoczesnym budowaniu dobrych relacji z rodzicem płci przeciwnej).
Latencji (od 5go roku życia do dojrzewania płciowego) - centrum zainteresowania jest rozwój fizyczny i intelektualny.
Genitalna - rozwija się znacząco płciowość człowieka, buduje…
… kilka elementów utrudniających funkcjonowanie biurokracji:
Biurokraci są przywiązani do ścisłego stosowania skodyfikowanych reguł oraz procedur podejmowania decyzji i nikt ich nie zachęca do elastyczności. Ta sztywność może się przerodzić w rytualizm biurokratyczny.
Wskazywał również, że istnieje obawa, iż przestrzeganie biurokratycznych zasad może wziąć górę nad realizacją właściwych celów i zasad…
… osobowości - autorytaryzm, nasilony dogmatyzm, niska samoocena.
Znaczące różnice pomiędzy pracownikami.
29

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz