Socjologia- podstawy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 910
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Socjologia- podstawy - strona 1 Socjologia- podstawy - strona 2 Socjologia- podstawy - strona 3

Fragment notatki:


Przedmiotem socjol . są zjawiska i procesy tworzenia się różnych form życia zbiorowego ludzi struktur tych zbiorowości wynikajace ze wzajemnego oddziaływania. Socjologia jest nauka zajmujaca się badaniem rozwoju współżycia społecznego i jego materialnych i niematerialnych wytworów, zasadniczych form czyli struktur tego współżycia oraz czynników warunkujących zmienność czy względną niezmienność tych form i wytworów a wreszczie badaniem osobników ludzkich o ile prze to współżycie są wyznaczone czyli zdeterminowane. Czynnkiki przyrodnicze - biologiczne, demograficzne, geograficzne. Cz. ekonomiczne i kulturowe. Funkcja socjologi - teoretyczna - opisuje i wyjaśnia badany przez siebie przedmiot zainteresowania - Praktyczna - (diagnostyczna - dostarcza praktykom wiedzy o pewnym wycinku rzeczywistości, prognostyczna - dostarcza wiedzy o następstwach działań ułatwia podejmowanie decyzji, socjotechniczna - formułowanie zaleceń, reguł ) Dwa etapy socjol . - przednaukowy i naukowy . Znaniecki - humanistyczna socjologia in dukcyjna . Przyjmował on że zjawiska społ oparte na postawach ludzkich ich wartościach dotyczących współżycia między sobą stanowią podstawę tej dyscypliny. 4 systemy - czyny i stosunki społecz, osobowość i grupa społeczna. Postawy praktyki socjol . - subiektywne wartościowanie rzeczywistości zgodnie z własną postawą uczuciową, - aktualistyczną perspektywę tzn. dostrzeganie głównie tego co jest najbardziej palące i skupia uwagę, - przesadny optymizm w wyniku którego maleje lub zanika to co jest niewygodne co wydaje się niepotrzebne, - dążenie do tzw monizmu przyczynowego i myślowego, - posługiwanie się wieloznacznością terminów które traktuje się jako jednoznaczne, - rutyniarstwo w działaniu które z jednej strony jst potrzebne bo ekonomizuje energię ale z drugiej społecznie szkodliwe bo ogranicza szersze spojrzenie na pewne fakty. S. potoczna -jej wiedza nie wystarcza do tłumaczenia wszystkich zjawisk i faktów. S. naukowa - dąży do ścisłego obiektywnego ujmowania zjawisk, - stroni od sympati i antypati, - posługuje się terminami możliwie jednoznacznie określonymi, - zmusza do obserwowania badanej rzeczywistości Teoria funkcjonalistyczna - nawiązuje do tradycji organicyzmu, ujmuje ona społeczeństwo jako system , całośc skaładającą się z powiązanych wzajemnie elementów podsytemów. Elementy mają swoje specyficzne potrzeby i należy je zaspokajac dla utrzemania całego sytemu. Elementy negatywne takie jak alkoholizm itd. Konflikt społeczny tj. brak zgody co do podstawowych wartości interesów grupowych, nie jest zjawiskiem patologicznym lecz pełni pozytywne funkcje prowadząc do postępowych zmian społeczeństwa. Teoria wymiany społ. nawiązuje do tradycji behawioryzmu tj do teori zachowań ludzkich, interakcji wzajemnego oddziaływania jednostek na siebie. Społeczeństwo nie jest tu pojmowane jako swoisty całościowy system lecz jako sieć miedzyludzkich wzajemnych oddziaływań, interakcji. (Nagroda za działanie w przeszłości)

(…)

… zapominajacy. - choleryk - pobudliwy ale wytrwały. - flegmatyk jest mało pobudliwy, nie ulega gwałtownym uczuciom, wytrwały w dzialaniach rozpoczętych, pamiętliwy. - melancholi - słabo reagujący uczuciowoale wyytrwały w działaniu i uczuciu. - pykniczny - masywna budowa ciała , przysadkowaty, o krótkiej szyi, sklonny do tyci ulega na przemian skłonnością do depresji i wzmożonej aktywności, - asteniczny…
wzorów kulturowych wyrażających się konkretnym postępowaniem. Mikrostruktura tzn. grupy społ w których czlowiek się wychowuje i działa np. rodzian szkoła . Uczestnictwo człowieka w grupach pozostawia trwały ślad w jego osobowości one kształtują jego poglądy zainteresowania ideały nawyki . Procesem społecznym nazywamy serie zjawisk zdarzeń dotyczących osobowości grup społecznych zbiorowości powiązanych…
… w taki a nie inny sposób, - jak będzie w przyszłości, - co robić aby był tak jak chcemy. Obserwacja. Pozornie jest metodą powszechnie używaną ponieważ większość z nas uważa że dysponuje określoną wiedzą o społeczeństwie zdobytą w rezultacie codziennych obserwacji ludzi. Jest to metoda bardzo czaso i pracochłonna , jej zaletą jest ta że jeśli jest bezpośrednia to ułatwia bardziej wnikliwe poznanie i zrozumienie zachowań ludzkich. Wadą obserwacji…
… kontroli postepowania jednych czlonków rodziny przez innych. - f. socjalizacyjna to przygotowanie dzieci do samodzielnego pełnienia ról społecznych, urabianie osobowości dzieci, wprowadzenie ich w świat kultury społeczeństwa. - f. stratyfikacyjna polega na zdeterminowaniu pozycji społecznej członków w strukturze społecznej - f. kulturalna wyraża się w przekazywaniu swoim czlonkomtreści , wzorów kulturowych i obyczajowych. - f. rekreacyjno - towarzyska to zaspokajanie przez dom potrzeby wypoczynku. - f. emocjonalno - ekspresyjna wiąże się z zaspokojeniem emocjonalnych potrzeb swoich czlonków. Duże grupy społ. obrazujace makrostrukturę społeczęństwa stanowią złożone i skomplikowane układy grup małych i pośrednich. W tych grupach ważną rolę odgrywają elementy materialne ich majatek wyznawane symbole…
… psychiczny jednostki ze śwaitem społecznym. Składniki osobowości: potrzeby motywacje, zainteresowania, poglądy wartości temperament, zdolności i inteligencje. Typy osobowości. - sangwinik to czlowiek łatwo zapalający się ale i szybko gasnący , żywego usposobienia , aktywny, ale niewytrwały rozpraszający się zmienny w swych działaniach łatwo poddający się uczuciom gniewu, radości obrazy ale szybko…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz