Socjologia Ogólna referat Przestępczość

Nasza ocena:

5
Pobrań: 847
Wyświetleń: 4599
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Socjologia Ogólna referat Przestępczość - strona 1 Socjologia Ogólna referat Przestępczość - strona 2 Socjologia Ogólna referat Przestępczość - strona 3

Fragment notatki:

i jest opracowaniem tematu przestępczość w Polsce. Notatka wyróżnia rodzaje przestępstw, czynniki kryminogenne, definiuje pojęcie kryminologia i zorganizowana przestępczość, seryjny morderca, przestępcy w białych kołnierzykach. Ponadto odpowiada na pytanie jakie są różnice między terminami: przestępstwo rzeczywiste, przestępstwo stwierdzone, przestępstwo osadzone, oraz przestępstwa grupowe / zbiorowe. Prezentuje również teorie przyczyn przestępczości, tj. Koncepcje biologiczne, koncepcje psychologiczne, koncepcje socjologiczne. Wyjaśnia takie zagadnienia jak: wykroczenia, występek, zbrodnia. Dodatkowo przedstawia rodzaje zabójstw: zabójstwo zwykłe, zabójstwo z szczególnym okrucieństwem, zabójstwa uprzywilejowane, zabójstwo w afekcie, dzieciobójstwo, eutanazja, doprowadzenie do zamachu samobójczego, zabójstwo nieumyślne. W notatce zawarty jest także ranking przestępstw w Polsce i ocena stanu bezpieczeństwa w Polsce. Ponadto notatka podejmuje zagadnienie korupcji: przyczyny korupcji, zalety korupcji, rodzaje korupcji, lista łapówek. Wyjaśnia także kwestie związane z tematem kary śmierci: kościół wobec kary śmierci, kara śmierci w Polsce, najbardziej rozpowszechnione metody wykonywania kary śmierci, argumenty za stosowaniem kary śmierci, argumenty przeciw stosowaniu kary śmierci. Na końcu omawia proces resocjalizacji: prawa nieletniego w zakładach poprawczych, obowiązki nieletniego w zakładach poprawczych, schronisko dla nieletnich.

PRZESTĘPCZOŚĆ W POLSCE
1. Przestępczość- jest to zbiór czynów zabronionych przez ustawę pod groźba kary, które to czyny popełnione zostały na obszarze danej jednostki terytorialnej w danym czasie. Przestępstwo ogólnie to rodzaj zachowania ze szczegółowo określonymi elementami, pociągający za sobą sankcje karna. Stanowi zagrożenie dla obowiązującego porządku prawnego oraz wyraża się we wzroście liczby osób, które popełniły przestępstwa w stosunku do ogółu ludności. Przestępczość rozpatrywana być może również z punktu widzenia jej rozległości, intensywności, struktury i dynamiki. Przestępczość i jej poziom determinuje wiele czynników. Wśród czynników kryminogennych można wyodrębnić czynniki o charakterze szczególnym i ogólnym.
Do pierwszej grupy należy zaliczyć: cechy osobiste przestępcy, układy sytuacyjne, zachwianie równowagi psychicznej, frustracje jednostek, grupy społecznej, rozpad więzi nieformalnych, niedomogi w działaniu organizacji formalnych, alkoholizm, rodziny dysfunkcjonalne, wadliwe działania systemy oświatowego i wychowawczego.
Do drugiej zaś: nędzę, niesprawiedliwość i konflikty społeczne, nierówny podział bogactw, niski stan zdrowotny społeczeństw, dominację jednej grupy społecznej nad innymi - opierającą się jedynie na bogactwie lub posiadaniu siły czy władzy, frustracje wywołaną niespełnieniem podstawowych potrzeb związanych z egzystencją ludzką, masowy wyzysk, nierówne możliwości życiowe i nieszczęścia powodowane przez człowieka, rygorystyczność kodeksów i przepisów prawnych pozostającymi w niezgodzie z poglądami społeczeństwa, przestarzałe lub nieprzychylne ludziom ustawodawstwa stosowane w sposób sztywny wobec wielu warstw społecznych.
Przestępstwo na gruncie polskiego prawa karnego jest to czyn człowieka zabroniony pod groźbą kary jako zbrodnia albo występek, przez ustawę karną obowiązującą w czasie jego popełnienia, bezprawny, zawiniony i społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomym.
Kryminologia - to nauka o przestępstwie i przestępcach o objawach i przyczynach przestępczości

(…)

… został odrzucony przez Sejm większością głosów. Wprowadzenie kary śmierci wiązałoby się z koniecznością wypowiedzenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka wraz z protokołem szóstym (zakazującym stosowania kary śmierci w okresie pokoju) i prawdopodobnie z koniecznością opuszczenia przez Polskę Rady Europyktóra wymaga od członków ratyfikacji tejże konwencji.
Według badań CBOS poparcie dla kary śmierci w Polsce…
…, różnie w zależności od krajów, systemów prawnych i epok; najczęściej za czyny uniwersalnie pojmowane jako zbrodnie, takie, jak zabójstwo lub zdrada stanu, ale także za drobniejsze przestępstwa, w tym skierowane przeciw mieniu lub nawet występki obyczajowe, jak cudzołóstwo. Kara śmierci była bądź jest też zapisana w prawach religijnych różnych wyznań. W Polsce obecnie od 1998 nie ma jej w systemie…
zaburzeniami osobowości,
uzależnionych od środków odurzających, psychotropowych i alkoholu,
nosicieli wirusa HIV.
Prawa nieletniego w zakładach poprawczych:
zapoznanie się z jego prawami,
zapoznanie się z jego obowiązkami,
prawo do opieki i warunków pobytu zapewniających higienę i bezpieczeństwo, ochronę przed formami przemocy fizycznej i psychicznej oraz poszanowanie jego godności osobistej,
prawo…
… w polskim prawie karnym. Ponadto w Polsce morderstwem przez większą część doktryny jest nazywane jedynie zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem, a także popełnione w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. W znaczeniu kryminologicznym seryjny morderca jest zawsze recydywistą. Zazwyczaj seryjny morderca odpowiada w warunkach realnego zbiegu przestępstw (tzn. popełnił…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz