Przedmiotem badań socjologii są:
1)zjawiska i procesy tworzenia się różnych form życia zbiorowego ludzi,
2) struktury zbiorowości (np. rodzina, armia),
3) zjawiska i procesy zachodzące w tych zbiorowościach,
4) siły skupiające i rozbijające zbiorowości,
5) zmiany i przekształcenia zachodzące w zbiorowościach.
SOCJOLOGIA narodziła się 200 lat temu. Jest to dość młoda dyscyplina. Zawsze wtedy, gdy środowisko jest stabilne (nic się nie dzieje) nie ma zainteresowania tym, co się dzieje w środowisku.
Ruchliwość społeczna (mobilność społeczna) w socjologii oznacza przemieszczanie się jednostek społecznych lub kategorii społecznych w strukturze społecznej.
Ruchliwość pozioma (horyzontalna)[edytuj]
Ruchliwość pozioma oznacza przemieszczanie się jednostek i grup w obrębie tej samej warstwy społecznej lub tego samego poziomu hierarchii. Najczęściej jest to ruchliwość związana ze zmianą miejsca pracy, bez zmiany stanowiska lub zmiana miejsca zamieszkania.
Ruchliwość pionowa (wertykalna)[edytuj]
Jest to najczęściej opisywana ruchliwość społeczna określająca przechodzenie w dół (degradacja) lub w górę (awans społeczny) względem struktury klasowej, klasowo-warstwowej czy ogólnie w hierarchii społecznej.
Socjologia- zajmuje się życiem społecznym, bada życie społeczne.Przedmiotem badań socjologii są:1)zjawiska i procesy tworzenia się różnych form życia zbiorowego ludzi,2) struktury zbiorowości (np. rodzina, armia),3) zjawiska i procesy zachodzące w tych zbiorowościach,4) siły skupiające i rozbijające zbiorowości,5) zmiany i przekształcenia zachodzące w zbiorowościach.SOCJOLOGIA narodziła się 200 lat temu. Jest to dość młoda dyscyplina. Zawsze wtedy, gdy środowisko jest stabilne (nic się nie dzieje) nie ma zainteresowania tym, co się dzieje w środowisku.Długie okresy stabilizacji nie sprzyjały zainteresowaniu się tym, co dzieje się wokół nas.W dzisiejszych czasach żyjemy w destabilizacji. Dzisiejsze społeczeństwo jest społeczeństwem ryzyka.AUGUST COMTE (1798-1857) ---> uważany jest za ojca socjologii. Dokonał podziału na matematykę, fizykę, astrologię, a cała reszta została uznana przez niego socjologią. Miał za cel określenie dziedziny opisującej społeczeństwo. Jest twórcą pojęcia "statyka" i "dynamika społeczna". Wiodącym czynnikiem stabilizacji jest wspólnota przekonań społeczeństwa. Kończy sie ona wraz z XX wiekiem.KAROL MARKS ---> prawd rządzących społeczeństwem doszukiwał się w sytuacji ekonomicznej danego społeczeństwa. Prawa ekonomiczne determinują zachowanie społeczne. Walka między klasami a motorem postępu.EMIL DURKHEIM ---> jest zaliczany do najwybitniejszych socjologów. Znany jest z tego, że stworzył prawa o samobójstwie. Zadał sobie pytanie czy samobójstwo jest uwarunkowane w jednostce. Samobójstwo jest funkcją stopnia zintegrowania jednostki z grupą. Jeżeli stopień ten jest wysoki, to ryzyko to jest niskie. Jeżeli stopień jest niski, to ryzyko jest wysoki.Sytuacja zagrożenia sprzyja zintegrowaniu społeczeństwa. W społeczeństwach pierwotnych ludzie łączyli się na zasadzie podobieństwa. MAX WEBER (1864-1920) ---> stworzył organizację, w której nie ma miejsca na emocję-biurokrację. Idealny urzędnik nie wyróżnia starych od młodych itd.Członkowie tej biurokracji sa podporządkowani zasadom i przepisom:* ścisłym,* hierarchiczny układ pozycji w organizacji (każdy ma swojego szefa),* dostępność stanowisk dla wszystkich posiadających odpowiednie kompetencje* wymienialność osób.W socjologii humanistycznej ważne jest ujęcie kultu
(…)
… przez jednostkę własnej kariery albo też do degradacji np. w przypadku restrukturyzacji zakładów pracy.
W większości społeczeństw większe szanse awansu społecznego mają mężczyźni niż kobiety. W szczególności dotyczy to społeczeństw tradycyjnych, gdzie najważniejsze dla społeczności funkcje pełnione są przez mężczyzn. W społeczeństwach przemysłowych i poprzemysłowychblokowanie możliwości awansu kobietom określane…
…, ale także z pojawiających się wraz z powstawaniem społeczeństwa przemysłowego prób badania bolesnych kwestii socjalnych, jakie rodziły się wraz z tym społeczeństwem. W toku swego akademickiego życia wypracowała wiele narzędzi badawczych, określiła sposoby posługiwania się nimi i sformułowała ogólne zasady metodologiczne naukowego badania zjawisk i procesów zachodzących w zbiorowościach ludzkich.
Empiryczne poznawanie…
… po ukształtowaniu się społeczeństwa nowoczesnego. Termin "społeczeństwo ponowoczesne" jest też niekiedy zamiennie stosowany na określenie społeczeństwa poprzemysłowego i społeczeństwa informacyjnego.
Podstawową cechę tej formacji stanowi upowszechnianie się utraty wiary w postęp oraz rozbudowane dyskursy kryzysu i ryzyka. Jednocześnie nasilają się często sprzeczne z sobą trendy: konsumpcjonizm, indywidualizm…
… wewnętrznej. Dopiero kiedy zawodzi kontrola wewnętrzna konieczne staje się zastosowanie mechanizmów kontroli zewnętrznej, operujących systemem sankcji, czyli kar i nagród (Szacka 2008: 163-164). Kontrolę społeczną można podzielić na kontrolę nieformalną i formalną. Do pierwszej z nich należą wszystkie sankcje stosowane spontanicznie, na zasadzie zwyczaju, takie jak: pogarda, ostracyzm, wykluczenie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)