socjologia naturalistyczna. Notatka składa się z 5 stron w formacie doc. Na początku przedstawia i krótko omawia działy socjologii i kierunki rozwoju, tj. kierunki historyczne, naturalistyczne, kierunki pozytywistyczne, oraz statystyczno-matematyczne. Notatka wyróżnia dwa główne założenia leżące u podstaw socjologii naturalistycznej. Wskazuje również na główne nurty socjologii naturalistycznej oraz ich przedstawicieli. Dokładnie charakteryzuje kierunek organicystyczny oraz poglądy takich myślicieli jak: Paweł von Lillenfeld, Albert Schaffle, Rene Worms, Jacques Novikow. Ponadto omawia darwinizm socjologiczny i jego przedstawicieli, czyli Walter Bagehot, Ludwik Gumplowicz, Gustaw Ratzenhoffer, Michelangelo Vaccaro, Jacques Novikow. Kolejnym omawianym nurtem jest kierunek rasowo ? antropologiczny i koncepcje takich autorów jak: Artur hr. Gobineau, Houston Steward Chamberlain, Vacher de Lapouge, Francis Galton, Karl Pearson. Następnym omawianym zagadnieniem jest kierunek demograficzny oraz jego zwolennicy: Adolphe Coste i Corrado Gini. Na końcu zostają zdefiniowane takie nurty jak: kierunek geograficzny oraz szkoła ekologiczna w socjologii.
„Socjologia naturalistyczna”
Kierunki socjologii rozwijające się od XIX wieku do dzisiaj można podzielić na 4 wielkie działy:
socjologia naturalistyczna - próbowała interpretować zjawiska i procesy społeczne jako z natury przyrodnicze
kierunki historyczne - kładły nacisk na historyczność procesów kulturowych i społecznych
kierunki pozytywistyczne - traktowały socjologię jako naukę o ściśle zdefinoiwanych faktach społecznych
statystyczno-matematyczne - zamierzały wprowadzić do socjologii metody ilościowe
U podstaw wszystkich kierunków naturalistycznych leżą:
wspólne założenie, że społeczeństwo jest częścią przyrody i że prawa przyrody wyznaczają jego procesy życiowe
dążenie do wyjaśniania rozwoju społecznego za pomocą jednego bądź kilku pokrewnych czynników determinujących
Socjologia naturalistyczna jako całość stanowiła koncepcję społeczeństwa z której bardzo łatwo można było czerpać argumenty przeciw ruchom rewolucyjnym i socjalizmowi, uzawała bowiem istniejący porządek społeczny za niezmienny i konieczny. Można wyróżnić kilka zasadniczych kierunków:
Kierunek organicystyczny
Opierał się on na analogii między społeczeństwem, a organizmem i starał się wyjaśnić procesy życia społecznego przez porównanie ich z procesami życia biologicznego.
Przedstawiciele:
Paweł von Lillenfeld
Społeczeństwo będąc częścią przyrody i czymś więcej niż sumą poszczególnych jednostek jest systemem organicznym, spełniającym te same funkcje jakie spełniają organizmy biologiczne. Tak jak organizm pobiera swoje części składowe ze środowiska i ma swój mechanizm przemiany materii, podobnie też przechodzi cykl narodzin, rozwoju i śmierci. Lillenfeld opracował teorię chorób społecznych które atakują trzy podstawowe dziedziny życia społecznego: politykę, gospodarkę i prawodawstwo. Mają one swoją przyczynę w zmianach zachodzących w komórkach czyli jednostkach, a rolę lekarza spełnia rząd.
Albert Schaffle - wyróżniał pięć rodzajów tkanek w społeczeństwie, które tworzą procesy życiowe organizmu:
wszystkie urządzenia mieszkalne, środki komunikacji itp. (bez odpowiednika w świecie zwierząt)
tkanka ochronna złożona z ubrań, schronień, fortec itp.
urządzenia ekonomiczne, społeczne i kulturalne
urządzenia związane z administracją i wykonywaniem władzy
tkanka psychofizyczna - instytucje zajmujące się działalnością intelektualną
Społeczeństwo d
(…)
… społeczeństwa, odrzucał walkę klas, teorię rewolucji i daleko idące reformy społeczne.
Darwinizm socjologiczny
Nurt przenoszący do socjologii teorię walki o byt i doboru naturalnego.
Podstawą były poglądy Darwina:
Właściwością organizmów jest zmienność i dziedziczność. Osobniki poszczególnych gatunków ulegają zmianom indywidualnym, stąd nie wszystkie są jednakowo przystosowane do życia. W walce o byt zwyciężają osobniki najlepiej przystosowane, najlepiej wyposażone do walki - one przekazują potomstwu cechy, które pozwoliły im samym utrzymać się przy życiu. Tak więc przyroda sama dokonuje procesu doboru naturalnego. W teoriach socjologicznych walka o byt najczęściej oznacza egoistyczne dążenie do wyciągania maksimum korzyści z ograniczonych możliwości jakie daje życie - silniejsi ciągną korzyści kosztem…
…. Istniejąca hierarchia społeczna wytworzyła się w wyniku wielowiekowej selekcji, więc ma podstawy rasowe. Należy umożliwić przechodzenie jednostek, ale tylko najzdolniejszych z klas niższych do wyższych.
Kierunek demograficzny
Kierunek ten widział podstawowe czynniki określające strukturę i rozwój społeczeństwa, decydujące o jego kulturze i polityce w gęstości zaludnienia i przyroście naturalnym…
… się instytucji dyspozycyjnych w pewnym regionie, z takich czy innych powodów korzystnym. Inne procesy związane są z ruchliwością społeczną (zarówno zmiany w położeniu geograficznym jak i społecznym): płynność - ruch ludności w przestrzeni nie zmieniający jej położenia ekologicznego (codzienne wędrówki do miejsca pracy, zakupów itd.) migracja - zmiana położenia geograficznego, przeniesienie miejsca zamieszkania…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)