To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Kara miała za zadanie:
pouczać
przedstawienie, mające na celu zniechęcenie ludzi niewinnych do popełniania przestępstw.
Kara dolegliwa dla grupy odbiorców (potencjalnych zainteresowanych przestępstwem) oraz Związek między karą a przestępstwem: symbolika zbudowana wokół kary, od razu można się domyśleć za jakie przestępstwo został skazany.
Optymalna specyfikacja - żebyśmy mieli jasną sklasyfikowaną hierarchię kar (od ważnych do mniej ważnych)
Reguła obiegowej prawdy - Np. Sąd wydaje wyrok i ludzie muszą uznać to za prawdę. Wyznania podejrzanego wydobyte na bazie tortur; materialne rzeczy, które udowodnią czyjąś winę, nie wystarczą same słowne zeznania. Posługiwanie się bardziej wiarygodnymi faktami (twarde dowody)
Reguła absolutnej pewności - kara nie ominie przestępcy, wiem co jest zbrodnią i adekwatną do niej karą. Skutków ubocznych - musi wywierać duże wrażenie, Reguła wystarczającej idealizacji - przerażał ludzi powinien ból zadawany przestępcy, oddziaływujące na wyobraźnię, idea, wyobrażenie
Minimalnej nadwyżki - kara ma minimalnie przewyższać zbrodnię, Jak reformatorzy traktowali przestępców po odbyciu kary?
Zbrodniarz, który odpokutował, zrehabilitował, „zapominamy”, że odbył karę. Zapłacił on już za swoją zbrodnię, wychodzi i jest już „czysty”. Civitas penallis - pomysły reformatorów miały na celu dokonanie zmian w świadomości społeczeństwa, że prawo nie było narzucone z zewnątrz, intencja była taka, żebyśmy to my się do tego dostosowali, ponieważ jest to właściwe. Reformatoria: Mają za zadanie zmianę. 3 modele:
Amsterdamski: prace w zakładach, które były płatne.
Filadelfijski: należy znać historię więźnia, jakie były jego dokonania podczas odbywania kary, Angielski: izolacja, praca w odosobnieniu, Wspólne: praca, izolacja od społeczeństwa, próba zmiany przez pracę oraz duchowność (umoralnianie, argumenty o charakterze religijnym, medytacje), możliwość wyjścia za dobre sprawowanie (karę można było skrócić, albo przedłużyć, zależne jest to od administracji), przestroga dla społeczeństwa, architektura (jak więzienia były zbudowane, mury, małe okna, kraty). Wszystkie zachowania określane były regułami, to jak wychodzi i wchodzić z celu, jak ma rozmawiać, jeść, itp. Więźniowie byli poddani wielkim rygorom i było to kwestionowane.
Miało to na celu wytresować, przyzwyczajenia i odruchy mają się zmienić i zostać w psychice już na zawsze. Więźniowie mają być „wyregulowani”. Reformatoria przede wszystkim oddziaływają na ciało, fizycznie, ale nie ból (tresura).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)