To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
SMOG FOTOCHEMICZNY (typu Los Angeles lub utleniający)
powstaje w momencie, kiedy w upalne dni występuje nadmierny ruch uliczny. Tworzony w czasie silnego nasłonecznienia w wyniku przemian, które występują w dużym stężeniu tlenków azotu, węglowodorów i innych składników spalin, powstałych na skutek wysokiej ich koncentracji. Ze związków tych powstają rodniki, które ulegają przemianom chemicznym i tworzą toksyczne związki. Składnikami tego typu smogu są również ozon, tlenki węgla, tlenki azotu, aldehyd, oraz węglowodory aromatyczne. Powoduje…
drobne podrażnienia skóry i oczu, często alergie i bóle głowy, prowadzi także niejednokrotnie do zachorowalności na różne schorzenia. Ma też niszczące wpływy na zachowanie roślin czy zwierząt. powoduje ograniczenie widoczności do 0,8÷1,6 km (powietrze ma brązowawe zabarwienie). Występuje…
na terenach w dużych miast, w okresie letnim tj. od lipca do października przy temperaturze 24÷35°C. Maksymalne stężenie szkodliwych substancji występuje wtedy rano i wieczorem. Smog tego typu występuje w dużej części USA. Miejsca występowania : Londyn, Tokio, Belgijski Okręg Przemysłowy, duże części USA, a także w Niemczech: w Berlinie, Hamburgu i Hanowerze.
Skutki dla środowiska
Ze smogiem silnie związany jest efekt cieplarniany, czyli wzrost średniej temperatury przy powierzchni Ziemi, który wywołują zmiany bilansu energetycznego promieniowania słonecznego, które jest pochłaniane przez Ziemię i zmiany promieniowania, które jest wysyłane przez Ziemię. Przykłady
1952, Londyn, w czasie trwania smogu koncentracja SO2 była tak wielka, że zjawisko to było przyczyną masowych zgonów (w ciągu 7 dni wskutek jego śmiertelnego działania śmierć poniosło w ok 4000 ludzi)
Smog kwaśny obserwowano już od początku XX w., m.in.: w Belgii, Los Angeles, Atenach i innych miastach
W Polsce smog kwaśny występuje głównie w Krakowie i niektórych miastach Górnego Śląska
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)