To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
SKUTKI ZAWIESZENIA 1.Sąd nie może podejmować żadnych działań co do zasady ,ale czynności nie cierpiące zwłoki może.
2.Oddziaływanie na terminy procesowe( sądowe, ustawowe, instrukcyjne). Określone czynności procesowe mogą wywoływać różne skutki i procesowe i materialno-prawne. Np: wytoczenie powództwa, wszczęcie postępowania to skutek procesowy a skutek materialno-pr to - przerwa biegu przedawnienia.
Skutek odnosi się wyłącznie do terminów procesowych.
W zależności od rodzaju zawieszenia jest również różny wpływ na terminy procesowe. Jeżeli zawieszenie nastąpiło na zgodny wniosek stron lub z przyczyn fakultatywnych (spoczywanie procesu), to wówczas zawieszenie postępowania wpływa wyłącznie na bieg terminów sądowych. Np: wyznaczony przez sąd termin na przedstawienie przez jedną ze stron oryginału dokumentu. Zawieszenie wpływa wyłącznie na przerwanie zatem jednego rodzaju terminu, pozostałe terminy biegną dalej.
A zatem gdy doszło do wniosku do zawieszenie postępowania i doszło do wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania a stronie przysługuje np: tygodniowy termin na wniesienie zażalenia to musi owe zażalenie złożyć. W pozostałych przypadkach, rodzajach zawieszenia następuje wstrzymanie biegu wszystkich terminów procesowych.
Przyczyny fakultatywne(spoczywanie procesu) - nie biegnie tylko termin sądowy jeżeli zawieszenie nastąpiło z innych przyczyn, inny rodzaj zawieszenia to wszystkie terminy procesowe nie biegną. Gdy mówimy o zawieszeniu postęp. to mamy tu przeszkody o charakterze czasowym które się skończą. Ustawodawca zatem przewidział zasady, reguły odwieszania postępowania zw. podjęcie zawieszonego postępowania.
Sąd odwiesza postępowanie z urzędu albo na wniosek jednej ze stron albo na wniosek dwóch stron gdy doszło do umownego zawieszenia. Gdy brak możliwości podjęcia zawieszonego postępowania (śmierć strony a brak zastępcy proc.) to wówczas sąd umarza postępowanie ( jest to nie merytoryczny sposób jego zakończenia więc nie jest przeszkodą do ponownego wytoczenia powództwa)
NIEMERYTORYCZNE ZAKOŃCZENIE POSTĘ. CYWILNEGO:
1.Zwrot pozwu........................................ zarządzenie
2. Odrzucenie pozwu..............................postanowienie
3. Umorzenie postępowania...................postanowienie
Wszystkie one wymagają orzeczenia(1) lub postanowienia(2,3) sądu.
Ad 1. Zwrot pozwu następuje gdy pismo procesowe zwane pozwem nie spełnia niezbędnych warunków formalnych, zarówno co do formy jak i co do treści albo nie zostały prawidłowo opłacone. Zarządzenie o zwrocie pozwu powoduje że przyjmuje się fikcję prawną iż pozew nie wywołał żadnych skutków prawnych.
(…)
… formalnych, zarówno co do formy jak i co do treści albo nie zostały prawidłowo opłacone. Zarządzenie o zwrocie pozwu powoduje że przyjmuje się fikcję prawną iż pozew nie wywołał żadnych skutków prawnych.
Ad 2.(Przesłanki procesowe to pewne niezbędne fundamentalne okoliczności)Ustawodawca określa warunki dopuszczalności powództw. Fundamentalne okoliczności niezbędne dla rozpoznania sprawy to przesłanki procesowe. Jeżeli nie zajdzie któraś z tych okoliczności, przesłanek procesowych to ze względu na to czy przesłankę zakwalifikowano jako bezwzględną lub względną, dojdzie do odrzucenia pozwu lub innych skutków procesowych. Gdy brak jest bezwzględnej przesłanki proc. to odrzucenie pozwu, sąd mówi że powództwo jest niedopuszczalne. Przyczyny odrzucenia wymienia art.199, art.1099 - zarzut zawisłości sprawy, zarzut prawomocności materialnej czyli res iudicata, brak jurysdykcji krajowej, brak zdolności sądowej
Ad 3. W toku postępowania mogą zajść przyczyny uniemożliwiające kontynuowanie postępowania.
Co odróżnia przyczyny odrzucenia pozwu od przyczyn umorzenia postępowania? Przyczyny odrzucenia pozwu mają charakter pierwotny muszą istnieć w chwili wszczęcia postępowania a przyczyny umorzenia mają charakter…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)