Silnik bocznikowy prądu stałego Jest rezystor rozruchowy Rrozr w gałęzi twornika i rezystor regulacyjny Rr w gałęzi uzwojenia wzbudzenia, służący do regulacji prądu wzbudzenia. Prąd I pobierany z sieci jest równy sumi prądów płynących w uzwojeniu twornika Itw i wzbudzenia Iw . Natężenie prądów wzbudzenia jest jednak niewielkie i wynosi 2-5% prądu znamionowego , .Podstawową charakterystyką silnika interesującą użytkowników jest charakterystyka mechaniczna, opisującą zależność prędkości obrotowej silnika od momentu obciążenia n = f(M).
, , n - prędkość obrotu
Podczas idealnego biegu jałowego silnika moment obrotowy Mmech=0 i odpowiednio moment M. rozwijany przez silnik również jest równy 0. no=U/c. Prędkość obrotową silnika można zwiększać lub zmniejszać. Można ją regulować przez zmianę: rezystancji obwodu twornika Rtw, strumień magnetyczny , napięcie U zasilającego twornika silnika. Włączenie rezystora dodatkowego Rd w obwód twornika spowoduje zmniejszenie prędkości obrotowej , gdyż Rtw + Rd zamiast Rtw. Rezystor Rtw może być używany jako część rozrusznika obliczonego na trwały przepływ prądu twornika. Jest to sposób raczej nie używany ze względu na duże straty energii. wykres powyżej. Po włączeniu rezystora regulującego Rr do obwodu wzbudzenia maleje strumień co powoduje wzrost prędkości obrotowej n silnika. Po osłabieniu strumienia do wartości (
(…)
… mechaniczne uszkodzenie silnika. Regulacja prędkości przez zmianę napięcia zasilającego twornik w układzie Leonadra. Składa się on z silnika prądu przemiennego Gp napędzanego prądnicą prądu stałego G, która z kolei zasila silnik prądu stałego M. o regulowanych obrotach. Prądnica i silnik mają wzbudzenie niezależne . Zmiana nastawienia i zwrotu prądu wzbudzenia IWG prądnicy zmienia wartość i zwrot napięcia…
… regulacji prędkości obrotowej:
- zmianę rezystancji i rezystora - strumień magnetyczny g
- napięcia zasilająceg U
Przy wzrośli strumienia Ф prędkości U maleje. Jest to regulacja ekonomi bo straty rezystor regulacji są małe w stosunku do mocy silnika
Silniki prądu stałego charakteryzują się dobrymi własnościami ruchowymi, przy czym szczególnie korzystne są duże zakresy regulacji prędkości obrotowej i duży…
…. W ustalonym stanie pracy, momentowi obciążenia MH przeciwstawia się równy, co do wielkości, lecz przeciwnie skierowany moment elektromagnetyczny M. Odpowiadają mu określone wartości prądu twornika Ia i strumienia F, przy czym wartość strumienia zależy od napięcia zasilania lub od prądu obciążenia. Znając prąd twornika Ia i napięcie zasilania U, można określić napięcie E, a na tej podstawie, przy znanej…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)