Senat - pojęcie i zadania

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 1085
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Senat - pojęcie i zadania - strona 1 Senat - pojęcie i zadania - strona 2

Fragment notatki:

SENAT
Senat jest drugą obok Sejmu izbą parlamentu. W skład Senatu wchodzi 100 senatorów.
Senat odgrywa znaczącą rolę w procesie legislacyjnym, tzn. procesie stanowienia prawa, aczkolwiek nie ma w nim głosu decydującego. Upraw- nienia Senatu w tej dziedzinie zapewniają mu wpływ na treść uchwalanych ustaw, a nawet mogą pozwolić na zablokowanie uchwalonej przez Sejm ustawy. Zakres możliwości Senatu w tej dziedzinie związany jest z układem sił politycznych w Sejmie.
Przewidziany w konstytucji tryb uchwalania ustaw przewiduje, że uchwalo- na przez Sejm ustawa jest przekazywana Senatowi do rozpatrzenia. Senat w ciągu miesiąca może zgłosić Sejmowi propozycję dokonania w ustawie określonych zmian lub jej odrzucenia, inaczej mówiąc, może wyrazić sprzeciw - częściowy lub generalny - wobec ustawy sejmowej. Sprzeciw Senatu powoduje, że ustawa musi być w Sejmie ponownie poddana pod głosowanie i aby obalić sprzeciw musi uzyskać już nie zwykłą większość, ale bezwzględną większość głosów.
Senat wyraża swoje stanowisko w formie uchwały. Tryb pracy Senatu nad przedstawionymi mu ustawami i projektami innych aktów jest zbliżony do trybu pracy Sejmu. Główne zadanie przypada tu komisjom senackim, które przedstawiają następnie swoje stanowisko na plenarnym posiedzeniu Senatu
Senat obraduje na posiedzeniach. Pracami Senatu kieruje marszałek Senatu, a w jego zastępstwie wicemarszałkowie.
Senatorowie pochodzą z powszechnych, bezpośrednich wyborów, od- bywających się łącznie z wyborami do Sejmu. Z województwa wybiera się dwóch senatorów, a z województw warszawskiego i katowickiego po trzech senatorów.
Kadencja Senatu kończy się równocześnie z kadencją Sejmu.
11
22
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz