Seligman Model biomedyczny

Nasza ocena:

5
Pobrań: 476
Wyświetleń: 2009
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Seligman  Model biomedyczny - strona 1 Seligman  Model biomedyczny - strona 2 Seligman  Model biomedyczny - strona 3

Fragment notatki:

Ryn. Notatka składa się z 3 stron.
♠ Badania genetyczne nad zaburzeniami psychicznymi prowadzi się w Stanach na białych szczurach (wiadomo) i Amiszach z Pensylwanii (z racji czystości genetycznej).
♣ Zaburzenia psychiczne uważa się za dysfunkcję somatyczną, no. za defekt chemiczny lub anatomiczny. Kładzie się nacisk raczej na problemy wynikające z nieprawidłowej syntezy neuroprzekaźnika, niż na słabe przystosowanie się do zmian.
MODELE ZABURZEŃ PSYCHICZNYCH ♠ Każdą koncepcję zaburzeń psychicznych można uznać za model choroby psychicznej. Są trzy główne modele
Model biomedyczny
Model psychodynamiczny - odchyleniami od normy psychicznej rządzą ukryte konflikty w naszej osobowości
Model środowiskowy - podejście behawioralne i poznawcze
Przyjęcie któregoś modelu jest kwestią wyboru i może to nie być wybór słuszny dla każdego przypadku. Rodzaje patologii są różnorodne, ze nie da się wyjaśnić wszelkich zaburzeń psychicznych za pomocą tylko jednego modelu.
ZAŁOŻENIA MODELU BIOMEDYCZNEGO ♠ grupuje się objawy w spójny syndrom szuka się etiologii (czynnik zakaźny / geny / biochemia w mózgu / neuroanatomia) biol. metody leczenia (farmakologia)
ZARAZKI JAKO CZYNNIK ETIOLOGICZNY: KIŁA I PORAŻENIE POSTĘPUJĄCE ♠ W XVI w. nastał wzrost zachororowania na chorobę nazwaną porażeniem postępujacym (gł. urojenia wielkościowe). W 1672 r. T. Willis zauważył, że pacjenci wykazują ociężałość umysłową i skłonność do zapominania, później zastępował paraliż. Esquirol zauważył, że u pacjentów z otępieniem i paraliżem szybko zastępowała śmierć.
♣ W 1826 r. Bayle - zestawił objawy w syndrom, stwierdził, że degradacja umysłowa, paraliż i śmierć są grupą współwystępujących objawów, które składają się na zespół porażenia postępującego. Dośc wcześnie zaczęto podejrzewać, że jest on spowodowany przez kiłę. ALE Greisinger odrzucił ten pogląd, ponieważ chorowali na p.p. ludzie, u których nie wykryto kiły.
Dlaczego trudno było dostrzec związek?
Kiła poprzedzała p.p. nawet o 30 lat
Kiła była chorobą wstydliwą, więc ludzie się nie przyznawali, że byli kiedyś chorzy.
Sama diagnostyka kiły nie była wiedzą ścisła (Dopiero gdy udoskonalono badania mikroskopowe, można było ustalić, że krętki blade pozostają w ciele człowieka długo po ustąpieniu widocznych objawów)
♥ W 1860 r. można było stwierdzić rozległe zniszczenia tkanki nerwowej mózgu u zmarłych na p.p.
♦ !869 - Argyll - Udowodnił, że kiła ma związek z OUN, demonstrując btrak zwykłego odruchu źrenicznego u syfilityków.
♠ 1884 - Fourier - dane epidemiologiczne - u ok. 65% osób chorych na p.p. stwierdzono przebytą niegdyś kiłę, podczas gdy w grupie bez p.p. kiłę przebyło tylko 10%.


(…)

… niż fizyczne dziecko z bardzo stresującego środowiska nie rośnie, stwierdza się u niego brak hormonów wzrostu. Kiedy się je jednak zabierze z tego środowiska (np. z rodziny, w której jest maltretowane) i umieści się je w rodzinie zastępczej, poziom hormonów przysadkowych wraca do normy i dziecko zaczyna gwałtownie rosnąć. stan psychologiczny powoduje zmiany w zakresie biologii.
Model biomedyczny Strona 1 z 3

…% (populacja ogólna = 1%) Skoro jednak jest 50%, a nie 100%, to znaczy, że zachrowanie nie zależy wyłącznie od genów.
U schizofreników stwierdzono, że do lewej półkuli dopływa więcej krwi niż do prawej (badanie rCBF) może to być próba skompensowania uszkodzenia lewej półkuli, lewa półkula odpowiada za myślenie i f. językowe, które są upośledzone w schizofrenii.
CZYNNIKI GEN. JAKO ETIOLOGIA: DOPAMINA A SCHIZOFRENIA
♠ Zachowanie schizofreniczne jest spowodowane przez nadmiar w mózgu dopaminy. Nie sprawdzono tego namacalnie, jedynie przez wnioskowanie (leki łagodzące objawy s. obniżają także poziom aktywnej dopaminy w mózgu)
CZYNNIKI NEUROANATOMICZNE JAKO ETILOGIA: ZABURZENIA MÓZGOWE
♠ Zaburzenia mogą wynikać z nieprawidłowego funkcjonowania pewnych okolic mózgu.
♣ mózg ma budowę hierarchiczną obszary…
… osób z chorobą m-d wygląda inaczej niż u zdrowych. Na czubku tego chromosomu znajdują się dwa geny - markery. Jednak ten defekt nie występuje u osób spoza grona Amiszów.
♣ defekt taki może doprowadzić do zachorowania przez zaburzenie biochemii mózgu. Blisko genów - markerów na ch.11 znajduje się gen, które poprzez kodowanie hydroksylazy tyrozyny kontroluje wytwarzanie katecholamin.
♥ Geny…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz