Ściśliwość gruntów - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 700
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ściśliwość gruntów - wykład - strona 1 Ściśliwość gruntów - wykład - strona 2 Ściśliwość gruntów - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Ściśliwość gruntów
Pod działaniem przyłożonego obciążenia grunt ulega odkształceniom, co wyraża się osiadaniem jego powierzchni. Odkształcenie gruntu polega na zmniejszeniu objętości w wyniku wyciskania wody i powietrza wypełniającego pory gruntu, przemieszczania się cząstek stałych względem siebie i zgniatania niektórych z nich oraz na sprężystym odkształceniu wody błonkowatej w punktach kontaktowych i samych cząstek gruntowych.
W gruntach rozdrobnionych osiadanie spowodowane jest głównie zagęszczaniem się masy gruntowej. Skały lite zaś osiadają zazwyczaj na skutek sprężystego odkształcenia materiału.
W przypadku gruntów słabo przepuszczalnych, wyciskanie wody z porów wymaga odpowiednio długiego czasu, dlatego grunty spoiste osiadają wolniej niż grunty niespoiste
o dużym współczynniku filtracji, które praktycznie osiadają natychmiast po przyłożeniu obciążenia.
Między obciążeniem a odkształceniem gruntu, w jednoosiowym stanie odkształcenia, jest zależność krzywoliniowa (rys. 6.1); grunt jest ciałem sprężysto-plastycznym, więc po odciążeniu występuje tylko częściowe odprężenie gruntu (odkształcenie sprężyste Ahs) oraz występuje odkształcenie trwałe Ahr Gdy powtórnie obciążymy grunt, to osiadanie będzie znacznie mniejsze niż przy pierwszym obciążeniu, w danym zakresie obciążeń.
Odkształcenia sprężyste wynikają z właściwości sprężystych cząstek stałych gruntu
wody błonkowatej oraz ze zmniejszenia objętości gazów zamkniętych w porach gruntu. Odkształcenia trwałe powstają wskutek przemieszczania się i kruszenia cząstek gruntu, zmniejszania się porów w gruncie i usunięcia z nich wody i gazów.
Uwzględniając stałość szkieletu gruntowego, osiadanie gruntu można określić zmianą wskaźnika porowatości e. Wzrost obciążenia próbki powoduje osiadanie s (zmniejszenie wskaźnika porowatości gruntu e przebiega wg linii ab, tzw. krzywej ściśliwości), przy jej odciążaniu następuje odprężenie (krzywa be), lecz w znacznie mniejszym stopniu niż wartość odkształceń przy obciążaniu. Dowodzi to powstania w gruncie częściowo sprężystych, a częściowo trwałych odkształceń. Ponowne obciążenie daje nową krzywą cd wykazująca, pewne opóźnienie (zjawisko histerezy) i wyraźne załamanie w punkcie d, przy przejściu w krzywą pierwotnego obciążenia de. Krzywa ściśliwości ma kształt zbliżony do krzywej logarytmicznej, w związku z czym przedstawiono ją też w skali półlogarytmicznej (rys. 6.2). Kształt krzywej ściśliwości gruntów spoistych zależy od historii naprężenia. Jeśli obecnie występujące w gruncie naprężenia efektywne a'{) są największe ze wszystkich, jakie dotychczas w danym gruncie wystąpiły, to kształt krzywej ściśliwości w skali półlogarytmicznej jest prostoliniowy (krzywa ściśliwości pierwotnej) i grunt taki nazywa się

(…)

… naprężenie prekonsolidacji a' równe jest naprężeniu w punkcie przecięcia B linii stanowiącej przedłużenie prostoliniowego odcinka krzywej ściśliwości FD i dwusiecznej kąta 2a zawartego pomiędzy linią poziomą AG wychodzącą z punktu A na krzywej ściśliwości (punkt o największej krzywiźnie), a styczną EH do tej krzywej w punkcie A.
Stosunek wartości naprężenia efektywnego prekonsolidacji o'p, które występowało…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz