To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Ścieżki równowagi granicznej konstrukcji prętowych
Na rysunku 5.8 przedstawiono poglądowo różne ścieżki równowagi statycznej ustrojów prętowych oraz wzajemne relacje między metodami analizy konstrukcji, z których się obecnie korzysta. Opisano poszczególne ścieżki równowagi statycznej, podając przyjęte modele materiałowe (sprężysty, sprężysto--plastyczny, sztywno-plastyczny) oraz metody analizy konstrukcji (według teorii I lub II rzędu).
Analiza sprężysta I rzędu jest oparta na sprężystych, liniowych związkach
(…)
… według teorii I rzędu (linia 3 na rys. 5.8) i teorii II rzędu (krzywa 4 na rys. 5.8), stosowanych do analizy ustrojów budowanych z materiałów sprężystych i sprężysto-plastycznych.
W dość często spotykanych układach konstrukcyjnych analiza sprężysta I rzędu może prowadzić do błędnej oceny sił wewnętrznych oraz przemieszczeń wtedy, gdy występuje wpływ przemieszczeń na siły wewnętrzne (nieliniowość…
… konstrukcji (według teorii I lub II rzędu).
Analiza sprężysta I rzędu jest oparta na sprężystych, liniowych związkach <r(e), w których pomija się geometryczne nieliniowości i związane z tym problemy stateczności. Według tej metody odkształcenia są proporcjonalne do przyłożonych obciążeń, a zasada superpozycji jest przyjmowana do oceny sił wewnętrznych w konstrukcji oraz wytężenia przekrojów. Powszechnie…
… uwzględnić (w sposób pośredni) efekty II rzędu.
W metodzie analizy konstrukcji według zanikającej sztywności przyjmuje się sprężysto-plastyczny model wytężenia materiału — teorię II rzędu do wyznaczania sił wewnętrznych, a ponadto uwzględnia się aktualne charakterystyki sztywno-ściowe pod narastającym obciążeniem w odniesieniu do stref plastycznych przekrojów prętów. W modelu tym bierze się pod uwagę nieliniowość materiałową i geometryczną, stąd też ścieżka równowagi statycznej ustroju jest nieliniowa. Oznaczono ją na rys. 5.6 ciągłą krzywą 6. Taki model stanowi najlepszą aproksymację rzeczywistego wytężenia i zachowania się konstrukcji, ale i zarazem obliczenia są tu najtrudniejsze. Należy go stosować, gdy ustrój jest zbudowany z prętów cienkościennych (klasy 4.), a sztywności elementów (np. EJ, EA…
…, zmieniających ustrój w łańcuch kinematyczny. Ścieżki równowagi statycznej takich konstrukcji można opisać modelem nieliniowo-sprężysto-plastycznym. Obecnie obowiązujące normowe przepisy europejskie [75, 76, 79] i krajowe [98] umożliwiają wykorzystywanie rezerwy plastycznej konstrukcji.
Na rysunku 5.9 przedstawiono ŚRS ramy portalowej o węzłach sztywnych (rys. 5.9a) i podatnych (rys. 5.9b) łączących rygiel…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (1)
tadeuszpietrzak27 napisał(a):
2019-11-10 21:20:04
d