Ścieżki równowagi granicznej konstrukcji prętowych - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 994
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ścieżki równowagi granicznej konstrukcji prętowych - wykład - strona 1 Ścieżki równowagi granicznej konstrukcji prętowych - wykład - strona 2 Ścieżki równowagi granicznej konstrukcji prętowych - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Ścieżki równowagi granicznej konstrukcji prętowych
Na rysunku 5.8 przedstawiono poglądowo różne ścieżki równowagi statycz­nej ustrojów prętowych oraz wzajemne relacje między metodami analizy kon­strukcji, z których się obecnie korzysta. Opisano poszczególne ścieżki rów­nowagi statycznej, podając przyjęte modele materiałowe (sprężysty, sprężysto--plastyczny, sztywno-plastyczny) oraz metody analizy konstrukcji (według teorii I lub II rzędu).
Analiza sprężysta I rzędu jest oparta na sprężystych, liniowych związkach

(…)

… według teorii I rzędu (linia 3 na rys. 5.8) i teorii II rzędu (krzywa 4 na rys. 5.8), stosowanych do analizy ustrojów budo­wanych z materiałów sprężystych i sprężysto-plastycznych.
W dość często spotykanych układach konstrukcyjnych analiza sprężysta I rzę­du może prowadzić do błędnej oceny sił wewnętrznych oraz przemieszczeń wtedy, gdy występuje wpływ przemieszczeń na siły wewnętrzne (nieliniowość
… konstrukcji (według teorii I lub II rzędu).
Analiza sprężysta I rzędu jest oparta na sprężystych, liniowych związkach <r(e), w których pomija się geometryczne nieliniowości i związane z tym pro­blemy stateczności. Według tej metody odkształcenia są proporcjonalne do przy­łożonych obciążeń, a zasada superpozycji jest przyjmowana do oceny sił we­wnętrznych w konstrukcji oraz wytężenia przekrojów. Powszechnie…
… uwzględnić (w sposób po­średni) efekty II rzędu.
W metodzie analizy konstrukcji według zanikającej sztywności przyjmuje się sprężysto-plastyczny model wytężenia materiału — teorię II rzędu do wyznacza­nia sił wewnętrznych, a ponadto uwzględnia się aktualne charakterystyki sztywno-ściowe pod narastającym obciążeniem w odniesieniu do stref plastycznych prze­krojów prętów. W modelu tym bierze się pod uwagę nieliniowość materiałową i geometryczną, stąd też ścieżka równowagi statycznej ustroju jest nieliniowa. Oznaczono ją na rys. 5.6 ciągłą krzywą 6. Taki model stanowi najlepszą aprok­symację rzeczywistego wytężenia i zachowania się konstrukcji, ale i zarazem obliczenia są tu najtrudniejsze. Należy go stosować, gdy ustrój jest zbudowany z prętów cienkościennych (klasy 4.), a sztywności elementów (np. EJ, EA…
…, zmieniających ustrój w łańcuch kinematyczny. Ścieżki równowagi statycz­nej takich konstrukcji można opisać modelem nieliniowo-sprężysto-plastycznym. Obecnie obowiązujące normowe przepisy europejskie [75, 76, 79] i krajowe [98] umożliwiają wykorzystywanie rezerwy plastycznej konstrukcji.
Na rysunku 5.9 przedstawiono ŚRS ramy portalowej o węzłach sztywnych (rys. 5.9a) i podatnych (rys. 5.9b) łączących rygiel
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

tadeuszpietrzak27 napisał(a):

2019-11-10 21:20:04

d