Ściąga 8

Nasza ocena:

3
Pobrań: 49
Wyświetleń: 1008
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ściąga 8 - strona 1

Fragment notatki:

1. Hodowca posiadający wyłączne prawo może, w drodze umowy licencyjnej, udzielić innej osobie upoważnienia (licencji) do korzystania z wyłącznego prawa.
2. Umowa licencyjna wymaga zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.
3. W umowie licencyjnej można ograniczyć korzystanie z wyłącznego prawa (licencja ograniczona); jeżeli w umowie licencyjnej nie ograniczono zakresu korzystania z wyłącznego prawa, licencjobiorca ma prawo korzystania z wyłącznego prawa w takim samym zakresie jak licencjodawca (licencja pełna).
4. Jeżeli w umowie licencyjnej nie zastrzeżono wyłączności korzystania z wyłącznego prawa, udzielenie licencji jednemu podmiotowi nie wyklucza możliwości udzielenia licencji innym podmiotom, a także jednoczesnego korzystania z wyłącznego prawa przez hodowcę (licencja niewyłączna).
5. Uprawniony z licencji może udzielić dalszej licencji (sublicencji) tylko za zgodą hodowcy, wyrażoną w formie pisemnej; udzielenie dalszej sublicencji jest niedozwolone.
1. Jeżeli hodowca posiadający wyłączne prawo do danej odmiany nie wprowadza jej materiału siewnego lub materiału ze zbioru do obrotu, a wymaga tego ważny interes gospodarczy, minister właściwy do spraw rolnictwa może udzielić, w drodze decyzji, licencji przymusowej innemu podmiotowi, chyba że hodowca nie wprowadził do obrotu materiału siewnego lub materiału ze zbioru wskutek działania siły wyższej.
2. Licencja przymusowa może być również udzielona, jeżeli ubiegający się o nią wykaże, że:
  1)   ubiegał się o uzyskanie licencji od hodowcy, który nie wprowadza materiału siewnego danej odmiany do obrotu, lub
  2)   zaproponowana przez hodowcę opłata licencyjna jest nieproporcjonalna do wartości materiału siewnego, lub
  3)   zaproponowana przez hodowcę ilość materiału siewnego jest niewystarczająca do rozmnożenia danej odmiany w celu wprowadzenia jej do obrotu.
3. Licencji przymusowej udziela się na wniosek zainteresowanego.
4. Licencja przymusowa jest licencją niewyłączną.
1. Centralny Ośrodek prowadzi księgę ochrony wyłącznego prawa, zwaną dalej "księgą", oraz spis odmian, odnośnie do których złożono wnioski o przyznanie wyłącznego prawa, zwany dalej "spisem".
2. Księga jest wykazem chronionych odmian i ich hodowców oraz licencjobiorców, którzy otrzymali licencję przymusową.
3. Spis jest wykazem odmian zgłoszonych do ochrony wyłącznego prawa oraz hodowców, którym przyznano tymczasowe wyłączne prawo.
4. Odmiana wpisana do spisu albo księgi otrzymuje numer, który składa się z kolejnego numeru w spisie albo w księdze oraz wielkiej litery określającej daną grupę roślin.
5. Numer odmiany w spisie jest poprzedzony dodatkowo wielką literą T, która oznacza, że odmianie przyznano tymczasowe wyłączne prawo.


(…)

… oraz zasady monitorowania chorób odzwierzęcych w produktach pochodzenia zwierzęcego i paszach.
W załącznikach do ustawy wymienione są choroby zakaźne zwierząt, które podlegają obowiązkowemu zwalczaniu oraz obowiązkowej rejestracji. Wykazy te zostały dostosowane do wymogów Międzynarodowego Biura Epizootycznego. Ustawa wprowadza szczegółowe pojęcia i zasady postępowania, których powszechne stosowanie ma na celu szybkie wykrycie źródła choroby i dróg jej rozprzestrzeniania. Obszernie uregulowano środki zapobiegające chorobom zakaźnym zwierząt, zgłaszanie, wykrywanie i likwidowanie tych chorób; w szczególności uregulowane zostały liczne obowiązki w tym zakresie posiadaczy zwierząt oraz ich współpraca z Inspekcją weterynaryjną.
W zakresie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt Inspekcja Weterynaryjna…
… przeznaczone do zalesienia w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. 2. Osoba fizyczna posiada kwalifikacje zawodowe, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b, jeżeli ma: 1)  wykształcenie rolnicze średnie lub wyższe; 2)  wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe lub tytuł kwalifikacyjny w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i co najmniej 3-letni okres pracy w gospodarstwie…
… dotyczących występowania chorób zakaźnych zwierząt. Powiatowy lekarz weterynarii prowadzi księgi zawierające informacje o chorobach podlegających notyfikacji w Unii Europejskiej , obowiązkowi zwalczania, obowiązkowi rejestracji, o chorobach odzwierzęcych oraz wynikach monitorowania odporności na środki przeciw drobnoustrojowe.
Ponadto w zakresie swojej właściwości powiatowy lekarz, wojewódzki lekarz i Główny…
… strukturalną podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu; 4)  przekazał gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 1 ha; 5)  zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej; 6)  wpisany został do ewidencji producentów, stanowiącej część krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności; 7)  nie posiada…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz