Schemat pobierania i przemian substancji odżywczych w komórce

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 763
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Schemat pobierania i przemian substancji odżywczych w komórce - strona 1 Schemat pobierania i przemian substancji odżywczych w komórce - strona 2

Fragment notatki:

Schemat pobierania i przemian substancji odżywczych w komórce
Podsumowanie:
Sposoby odżywiania
Źródło energii
Źródło węgla
Źródło wodoru
Organizmy
Chemoorganotrofia
Substancję organiczne
Substancję organiczne
Substancję organiczne
Zwierzęta, grzyby, bakterie
Fotolitotrofia
Światło
CO2 H2O (H2S)
Rośliny zielone, bakterie, sinice
Fotoorganotrofia
Światło
CO2 Substancję organiczne
Niektóre bakterie
Chemolitotrofia
Substancję nieorganiczne
CO2 H2O
Niektóre bakterie
Metabolizmem nazywamy ogół przemian chemicznych zachodzących w komórce związanych z asymilacją substancji pokarmowych i dysymilacją substancji zbędnych. Przemiany metaboliczne związane są z rozkładem substancji pokarmowych dostarczając energii oraz budulca dla przemian anabolicznych czyli biosyntez charakterystycznych dla danego organizmu.
Faza jasna u bakterii
Proces fotosyntezy zachodzący u bakterii jest znacznie prostszy niż u roślin zielonych i sinic. U bakterii występuje tylko jeden rodzaj chlorofilu. Odebrany z cząsteczek chlorofil bogaty w energię elektron zostaje przeniesiony w cyklu reakcji i oddaje przy dwóch reakcjach erdoks organizmowi częściową sumę energii zanim znowu powróci do stanu wyjściowego. Uwalniana energia jest magazynowana w postaci ATP. Bakterie fotolitotroficzne można znaleźć w strefach beztlenowych wielu wód. Np. w płytkich stawach, wodach wolno płynących, jeziorach, zatokach. Przykładem są tzw. Purpurowe bakterie siarkowe, które są obecne w stawach pokrytych rzęsą. Chemolitotrofia - pewna grupa wyspecjalizowanych organizmów jest przystosowanych do wytwarzania substancji organicznej z nieorganicznego budulca przy wykorzystaniu energii uzyskanej z utlenienia zredukowanych związków organicznych. Przykładem chemolitotrofów są bakterie nitryfikacyjne, które mogą utleniać zredukowane związki azotu.
Kluczowym intermediatorem wszystkich przemian metabolicznych w komórce jest pirogronian
Systematyka reakcji fermentacji:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz