Schemat etnograficzny 1

Nasza ocena:

3
Pobrań: 581
Wyświetleń: 2044
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Schemat etnograficzny 1 - strona 1

Fragment notatki:

W jakiej strategii i typie mieści się schemat badań? Schemat etnograficzny mieści się w strategii badań jakościowych, które oparte są na wyjaśnieniach etnograficznych. Zasób wniosków ograniczony do miejsca i czasu badania.
Czy schemat etnograficzny należy łączyć z typem badań teoretycznych jak i praktycznych?
Decyduje o tym cel. Jeśli badania mają służyć rozwiązaniu jakiegoś problemu praktycznego to badacze wykorzystują s. etnograficzny do rozpoznania określonych zjawisk, odtworzenia procesu ich powstania oraz przebiegu, a także wyjaśnienia reguł rządzących jego przebiegiem. S. etnograficzny ma zastosowanie diagnostyczne, odniesione do zjawisk widzianych w konkretnym kontekście.
Trudniej jest zastosować ten schemat do badań praktycznych oceniających, ponieważ nie organizuje on działań wymagających interwencji badacza w bieg codziennych zdarzeń. S. etnograficzny jest w założeniu schematem niereaktywnym.
Badania etnograficzne prowadzą do budowania teorii ugruntowanej i z tego wynika ich przynależność do rodziny badań teoretycznych i eksploracyjnych. Schemat ten służy jednocześnie weryfikacji skonstruowanej teorii.
Podsumowując są to badania eksploracyjno - weryfikacyjne. Jakie są etyczne uwarunkowania badania? O etycznych uwarunkowaniach wszelkich badań w naukach społecznych rozpatruje się w dwóch kategoriach:
Na poziomie stosunku do osób badanych;
Na poziomie stosunku do odbiorców informacji naukowej;
Zobowiązanie etyczne schematu etnograficznego odnoszą się do:
Dbałość o nieujawnienie w raporcie z badań danych pozwalających zidentyfikować miejsce badań oraz ich uczestników;
Badacz zobowiązany jest do ochrony danych osobowych swoich badanych;
Badacze nie mogą kierować interakcją aby dla zdobycia informacji naruszać dobra psychiczne badanych;
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: Czy etyczne jest prowadzenie jakiegokolwiek badania bez zgody osób badanych? Choć praktyka badawcza na świecie dopuszcza taki wariant działania. Struktura i język raportu badania: Struktura powinna składać się z: części teoretycznej w której należy sformułować pytanie badawcze i zarysować jego tło teoretyczne które będzie podstawą interpretacji wyników badań. Następnie prezentacja zastosowanych metod badań oraz podanie informacji na temat badanego terenu, sposobach doboru badanych i kulturowym kontekście. Trzecia część - empiryczna może składać się z fragmentów odtwarzających czynności badacza związane z redukcją danych, reprezentacją i weryfikacją. Po tej części powinna nastąpić dyskusja wyników oraz odniesienie ich do wyników innych autorów i dominujących teorii. Na końcu dołączyć trzeba załączniki i bibliografię.
Język powinien być żywy, osobisty, obfitować w cytaty. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz