Scharakteryzuj metodę MODAPTS

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1568
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Scharakteryzuj metodę MODAPTS - strona 1

Fragment notatki:

Scharakteryzuj metodę MODAPTS
Została opracowana w Australijskim stowarzyszeniu d/s normatywów Czasu.
Koncepcja MODAPTS wynikła z dążenia do ułatwienia i skrócenia normowania czasu robót ręcznych. Uzyskano to dzięki następującym spostrzeżeniom: wyceny szczegółowe można zastąpić uśrednionymi, im większa część kończyny górnej bierze udział w ruchu, tym większe możliwości zasięgowe, a zarazem większe możliwości wywarcia siły* W związku z tym można zrezygnować z bezpośredniego nawiązywania przy wycenie czasu do czynników "odległość" i "masa".
średnie czasy ruchów klas wyższych od pierwszej są prostymi wielokrotnościami modułu, tj. średniego czasu ruchu klasy pierwszej, czyli ruchu palcami. Sytuacje odbiegające można wyrazić dodatkami, również będącymi prostymi wielokrotnościami modułu. Doprowadziło to do ograniczenia liczby wartości normatywnych czasu do 21, z tym że są one odniesione tylko do 8 wartości liczbowych. Duże ułatwienie stanowi również sam układ tablicy normatywów MODAPTS. Elementy ruchu przedstawiono w nim prostymi i bardzo łatwymi do zapamiętania symbolami graficznymi . MODAPTS ma własną jednostkę czasu wynoszącą: 1 moduł=0,129 /sek./=0,00215 /min/=0,0000358 /godz./.
Jednostka ta równa się 1/7 sek. z uwzględnieniem czasu odpoczynku 10,75%, czyli 1/sek./=7 |1,1075|
Poszczególne wartości określa się w modułach. Dopiero w końcowej fazie sumuje się moduły i przelicza na sekundy lub minuty.
Ruchy kończyn górnych posiadają 5 klas ruchów, które wynikają z odległości na jaką należy przemieścić odpowiednią część kończyny górnej aby można było wykonać zadanie. Przyjmuje się, że dla normalnie zbudowanego człowieka dorosłego powyższe odległości odpowiadają wielkości strefy wygody ruchów manipulacyjnych. Przyjęto, że aby wykonać ruch na odległość X wystarczy klasa ruchu z którą jest związana liczba modułów.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz