Samostanowienie, rozpad, secesja i uznanie - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 161
Wyświetleń: 1141
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Samostanowienie, rozpad, secesja i uznanie - wykład - strona 1 Samostanowienie, rozpad, secesja i uznanie - wykład - strona 2 Samostanowienie, rozpad, secesja i uznanie - wykład - strona 3

Fragment notatki:

WYKŁAD z 19.01.2010r. Samostanowienie, rozpad, secesja i uznanie.
Obecnie mamy do czynienia z druga falą dekolonizacji (2001-2010) i wiążę się ona ze statusem terytoriów niesamodzielnych.
Samostanowienie ma odzwierciedlenie w rozpadzie państwa i w secesji. Secesja uważana jest za coś sprzecznego z prawem m-wym , ponieważ często prowadzi do oderwania części terytorium od państwa macierzystego w sposób zbrojny. Dlatego ważna stała się ochrona integralności terytorialnej państwa = Deklaracja zasad , Akt końcowy KBWE). Secesja jest postrzegana negatywnie. Przykłady: Baskowie, Szkocja, Erytrea, Abchazja. Rozpad jest mniej kontrowersyjny, ponieważ wiąże się z powstaniem nowych państw w wyniku upadku poprzedniego.
KPM - wyłącznie do suwerenności każdego państwa należy odmowa. Część ludności może w drodze plebiscytu czy też w inny sposób. Samowola oddzielenia się nie jest skojarzona w prawie m-wym z żadnym prawem - prawem do secesji.
Np.:
- Rodezja Płd. w 1965r. ogłosiła niepodległość - Zjednoczone Królestwo nie uznało tej secesji, a RB ONZ błyskawicznie to skrytykowała z punktu widzenia prawa m-wego. Stwierdziła, że żadne państwo nie może uznać Rodezji za oddzielne państwo
- Cypr, 1974r. - Cypr stał się przedmiotem agresji ze strony Turcji. W 1983r. Turecka Republika Cypru Północnego ogłosiła Deklarację Niepodległości, którą RB ONZ uznała za nieważną
- Quebec, wyrok 1998r. - prawo m-we nie przyznaje prawa do secesji częściowo składowych państw suwerennych, choć samo prawo samostanowienia jest zasadą ogólną prawa m-wego i przysługuje ludom (pewna grupa społeczna domagająca się samostanowienia połączona cechami kulturowymi), a nie narodom. Samostanowienie może realizować się wewnątrz państwa lub wiązać się ze stworzeniem władzy państwa. Państwo, którego rząd reprezentuje całą ludność bez dyskryminacji i szanuje samostanowienie w ramach wewnętrznych uprawnień, jest uprawnione do ochrony integralności terytorialnej - wyjątkami od tej reguły są sytuacje:
sytuacja kolonialna
lud uciskany - choć nie jest to przypadek kolonii, czyli prawo do secesji dozwolone jest tylko, gdy zablokowane jest wewnętrzne samostanowienie ludu i na tej podstawie Quebec nie może mieć możliwości secesji, ponieważ ludność tej części terytorium ma prawo do reprezentacji w parlamencie itp.
- Abchazja i Osetia Płd. - Gruzja próbuje siłą przywrócić swą władzę na tych terenach. W 2008r. doszło do wkroczenie tam wojsk rosyjskich. Ani RB, ani ZO tego czynu nie potępiły. UE i ONZ podjęły kroki, mające na celu ograniczenie eskalacji konfliktu - UE uznała tę interwencję za naruszenie integralności terytorialnej Gruzji.


(…)

… jest faktem, tak samo jak jego rozpad czy upadek. Ale by ten fakt mógł się przerodzić w fakt prawny państwo musi zostać uznane. Uznanie uważa się za akt jednostronny, czyli prerogatywę istniejących państw. Uznanie może mieć charakter:
- indywidualny
- kolektywny - gdy państwo jest przyjmowane do org. m-wej. Jednak przyjęcia takiego państwa do org. nie musi oznaczać jego uznania przez wszystkich jej członków…
…, ani ZO tego czynu nie potępiły. UE i ONZ podjęły kroki, mające na celu ograniczenie eskalacji konfliktu - UE uznała tę interwencję za naruszenie integralności terytorialnej Gruzji.
- Kosowo - Milosevic zniósł autonomię Kosowa i rozpoczęły się działania zbrojne, co spotkało się w 1999r. z inwazją NATO bez upoważnienia RB i stworzenie UNMIK. W 2008r. doszło do ogłoszenia niepodległości Kosowa. Przyczyny uznania niepodległości:
międzynarodowa administracja pod auspicjami ONZ
wydzielona etnicznie grupa od Serbów
Ponad 50 państw uznało Kosowo.
Czy prawo samostanowienia przysługuje ludom tubylczym i mniejszościom narodowym?
Nie ma precyzyjnej definicji ludu. Jeśli chodzi o ludy tubylcze istnieje rezolucja ZO ONZ w sprawie ludów tubylczych -> choć mówi się o równości dla tych ludów to nie przyznaje…
… państwa przez inne państwa.
MTS w jednej ze swoich opinii dot. Sahary Zachodniej zwrócił uwagę, że takie państwa muszą być akceptowane ze względu na ochronę ludności tego terytorium oraz pewne akty prawne z zakresu prawa prywatnego, np. rejestracja ślubów, zgonów itp.
ETS poszedł dalej. W spawie Cypru Płn. Zwrócił uwagę, że rozwiązywanie sporów krajowych musi być akceptowane, by jednostka mogła ubiegać…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz