Samorząd (pojęcie i klasyfikacja). System administracji zdecentralizowanej polega na tym, że obok administracji rządowej istnieje szereg innych podmiotów, które wykonują administracje samodzielnie. Przede wszystkim takimi podmiotami są związki publicznoprawne- samorządy. Samorząd podlega jedynie nadzorowi, istnieje i działa w ramach państwa wyłącznie na podstawie ustaw. Organy samorządu nie są organami państwa, ale odrębnych od państwa związków, a ich działalność obciąża te związki. Wykonują zadania należące do administracji publicznej. Rozróżnia się różne rodzaje samorządu ze względu na to, co łączy określone grupy ludzi w związki samorządowe. Gdy podstawą wyodrębnienia grupy społecznej tworzącej samorząd jest zamieszkanie na wspólnym terytorium, to wtedy mamy samorząd terytorialny, zwany tez komunalnym bądź powszechnym. Poza samorządem terytorialnym wyróżnia się jeszcze samorząd specjalny . W ramach samorządu specjalnego można wyróżnić samorząd zawodowy (grupy społeczne wykonujące ten sam zawód), samorząd gospodarczy (ludzie o wspólnych interesach gospodarczych), samorząd wyznaniowy (ludzie wspólnego wyznania religijnego), samorząd narodowościowy (ludzie przyznający się do tej samej narodowości). Samorząd specjalny, w którym członkostwo powstaje z mocy prawa występuje w Polsce tylko co do niektórych zawodów.
Samorząd (zawodowy). W ramach samorządu specjalnego można wyróżnić samorząd zawodowy (grupy społeczne wykonujące ten sam zawód). Samorząd specjalny, w którym członkostwo powstaje z mocy prawa występuje w Polsce tylko co do niektórych zawodów, mamy samorząd: adwokacki, radców prawnych, lekarski, lekarzy weterynarii, notariuszy, pielęgniarek i położnych, aptekarski, biegłych rewidentów, rzeczników patentowych, rolniczy, doradców podatkowych, komorniczy, architektów, inż. budownictwa, urbanistów, zawodowy psychologów. Przynależność do tych samorządów jest obowiązkowa.
Samorząd (gospodarczy). W ramach samorządu specjalnego można wyróżnić samorząd gospodarczy (ludzie o wspólnych interesach gospodarczych). Przynależność do tego samorządu nie jest obowiązkowa. Izby gospodarcze oraz organizacje samorządu rzemieślniczego są jedynie dobrowolnymi zrzeszeniami osób wykonujących określoną działalność czy skupiających rzemieślników określonego zawodu.
Centralne organy administracji. Istotne znaczenie dla kształtowania systemu administracji centralnej mają: -Konstytucja RP; -ustawa z 4 września 1997r. o działaniach administracji rządowej; -ustawa z 8 sierpnia 1996r. o organizacji i trybie pracy RM oraz zakresie działania ministrów. System centralnych organów administracji w naszym kraju jest bardzo rozbudowany. Funkcje centralnych organów administracji spełniają: Prezydent RP, RM, Prezes RM, ministrowie, Komitet Badań Naukowych, Komitet Integracji Europejskiej, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz liczne organy administracji centralnej nie będące organami naczelnymi.
(…)
… i w celu ich wykonania- rozporządzeń i zarządzeń. Przewodniczący kieruje pracą Komitetu i reprezentuje Komitet na zewnątrz.
Rządowe Centrum Studiów Strategicznych. Od 1 stycznia 1997r. istnieje Rządowe Centrum Studiów Strategicznych, działające na podstawie ustawy z 8 sierpnia 1996r., jest „państwową jednostką organizacyjną, prowadzącą prace służące RM i Prezesowi RM do programowania strategicznego, prognozowania rozwoju gospodarczego, społecznego oraz zagospodarowania przestrzennego kraju”. Centrum współdziała z Polską Akademią Nauk, instytucjami naukowymi i szkołami wyższymi. Rządowym Centrum Studiów Strategicznych kieruje Prezes. Konstytucja z 1997r. nie przewiduje, aby Prezes Centrum wchodził w skład RM.
Krajowa rada Radiofonii i Telewizji. Według art.213 ust.1 Konstytucji KRRiT stoi na straży…
… Głównego Urzędu Miar, Polski Komitet Normalizacyjny, Szefa Urzędu Ochrony Państwa, szefa Służby Cywilnej, -przez właściwego ministra (centralne organy resortowe) - Komendanci: Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, Szefa Obrony Cywilnej Kraju oraz Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców. W ostatnich latach przepisami różnych ustaw utworzone zostały państwowe jednostki…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)