Samobójstwo - typy, przyczyny, czynniki ryzyka

Nasza ocena:

3
Pobrań: 567
Wyświetleń: 4606
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Samobójstwo - typy, przyczyny, czynniki ryzyka - strona 1

Fragment notatki:



W niniejszym dokumencie opisane zostały różne aspekty tego problemu. Na początku opisano pojęcie samobójstwa oraz wyróżniono typy samobójstw, w tym: samobójstwo egoistyczne, samobójstwo anomiczne, samobójstwo fatalistyczne, samobójstwo altruistyczne. Dalej znajdują się informacje na temat przyczyny samobójstw i sygnałów zagrożenia samobójstwem, zarówno werbalnych znaków ostrzegawczych jak i konkretnych zachowań lub sytuacji. Kolejny dział pracy dotyka tematyki czynników ryzyka popełnienia samobójstwa. Oprócz tego w dokumencie obalono również parę mitów o samobójstwach oraz przedstawiono możliwe sposoby zapobiegania samobójstwom, takie jak: naturalne źródła pomocy, strategie profilaktyczne i edukacyjne, terapie zapobiegawcze oraz ośrodki zapobiegania samobójstwom.

SPIS TREŚCIWSTĘP 31. POJĘCIE SAMOBÓJSTWA 42. TYPY SAMOBÓJSTW 53. PRZYCZYNY SAMOBÓJSTW 64. SYGNAŁY ZAGROŻENIA SAMOBÓJSTWEM 75. CZYNNIKI RYZYKA POPEŁNIENIA SAMOBÓJSTWA 96. MITY O SAMOBÓJSTWACH 107. ZAPOBIEGANIE SAMOBÓJSTWOM7.1 NATURALNE ŹRÓDŁA POMOCY 117.2 STRATEGIE PROFILAKTYCZNE I EDUKACYJNE 137.3 TERAPIE ZAPOBIEGAWCZE................................................................137.4 OŚRODKI ZAPOBOIEGANIA SAMOBÓJSTWOM...............................14ZAKOŃCZENIE 15BIBLIOGRAFIA 16WSTĘPŻycie jest jedno... Życie jest cenne... Życie jest piękne... W podobny sposób myśli wielu ludzi, ale nie wszyscy... Coraz młodsze pokolenia odczuwają „ból istnienia” . Nie radzą sobie ze swoim życiem.„Po co żyć, skoro życie kończy się niczym. Po co rodzić dziecko, równocześnie skazując je na śmierć. Każdego dnia ludzie umierają z głodu, od kul, z czyichś nienawistnych rąk. Nie widzę tu miejsca dla siebie. Gdyby nawet walczyć o inność świata, to przecież i tak ostatecznie zwyciężą pluskwy.” szesnastolatka„Jeżeli umrę, nie opłakujcie mnie. Postąpiłem tak dlatego, że nie mogłem pogodzić się ze światem. Na znak protestu przeciwko przemocy! Aby między ludźmi panowała miłość i aby zwrócić uwagę na różne problemy...” siedemnastolatek„Mamusiu, błagam Cię, proszę Cię, wybacz mi, ale ja nie daję sobie ze sobą rady, w głowie mi się kotłuje, nie wiem, co mam robić. Popełnianie samobójstwa to głupi gówniany wybryk. Ale ja jestem takim gównem, mam dopiero 15 lat, więc cóż, przepraszam za wszystko, kocham Was.” piętnastolatkaTo fragmenty listów małoletnich samobójców, których niestety nie odratowano. Smutne jest to, że tak młodzi ludzie pełni energii potrafią głęboko skrywać swoje problemy, nie dzieląc się nimi z nikim. Nie dają bliskim szans na uratowanie ich życia, na zaoferowanie pomocy. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego ludzie sięgają po zachowania autodestrukcyjne? Jakie istnieją czynniki ryzyka zamachu samobójczego? Jak pomóc niedoszłym samobójcom? Te pytania dręczą wielu ludzi. W niniejszej pracy postaram się udzielić na nie odpowiedzi.1. POJĘCIE SAMOBÓJSTWASamobójstwo jest problemem, który nurtuje wielu naukowców. Zanim przejdę do szczegółowego omawiania tego zjawiska, przedstawię definicję tego pojęcia.Samobójstwo to:1) według Światowej Organizacji Zdrowiaakt samobójczy ze skutkiem śmiertelnym2) według Nowej Encyklopedii Powszechnejcelowe zachowanie samodestrukcyjne prowadzące do śmierci biologicznej, które może mieć charakter gwałtowny (np. samobójstwo przez powieszenie się) lub charakter stopniowy (np. samobójstwo przez zagłodzenie się) 3) według Wincentego Okoniaświadome pozbawienie się życia[...] 4) według Emila Durkheimakażdy przypadek śmierci, będący bezpośrednim lub pośrednim wynikiem dzia

(…)

… żyć, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1976 • Rory O' Connor, Noel Sheehy, Zrozumieć samobójcę, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2002r. • Wincenty Okoń, Nowy Słownik Pedagogiczny, Wydawnictwo Akademickie „Żak”, Warszawa 2004r. Artykuły • „Dzieci, których nie ma”[w:] Newsweek Polska, Nr 4/2006, 29.01.2006r. • „Gra o życie do końca - wywiad z prof. Barbarą Pilecką…
… pracy postaram się udzielić na nie odpowiedzi. 1. POJĘCIE SAMOBÓJSTWA Samobójstwo jest problemem, który nurtuje wielu naukowców. Zanim przejdę do szczegółowego omawiania tego zjawiska, przedstawię definicję tego pojęcia. Samobójstwo to: 1) według Światowej Organizacji Zdrowia akt samobójczy ze skutkiem śmiertelnym 2) według Nowej Encyklopedii Powszechnej celowe zachowanie samodestrukcyjne prowadzące do śmierci biologicznej, które może mieć charakter gwałtowny (np. samobójstwo przez powieszenie się) lub charakter stopniowy (np. samobójstwo przez zagłodzenie się)  3) według Wincentego Okonia świadome pozbawienie się życia[...]  4) według Emila Durkheima każdy przypadek śmierci, będący bezpośrednim lub pośrednim wynikiem działania lub zaniechania, przejawionego przez ofiarę zdającą sobie sprawę ze skutków…
… ♣ nieprzystosowanie społeczne ♣ chęć zemsty, kary, próby szantażu i manipulacji otoczeniem ♣ uzależnienie Istnieje jeszcze wiele innych motywów prowadzących do zachowań samobójczych. Przedstawione powyżej przyczyny są najczęściej spotykanymi. Warto również pamiętać, że przyczyny zachowań autodestrukcyjnych u dzieci i młodzieży nie są takie same jak u dorosłych. Samobójstwa osób dorosłych są zazwyczaj skutkiem…
… - nie jako osobiste słabostki d) destygmatyzacja zaburzeń afektywnych i wiedza o związanych z samobójstwem czynnikach ryzyka  • rozpowszechnienie wiedzy o tym, czym jest i jak często występuje depresja e) wiedza o istniejących służbach  • informowanie o istnieniu służb udzielających konsultacji i pomocy 7.3 TERAPIE ZAPOBIEGAWCZE W ostatnich czasach psychologowie we współpracy z innymi specjalistami opracowali…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz