Sakramenty jako znaki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 966
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sakramenty jako znaki - strona 1 Sakramenty jako znaki - strona 2 Sakramenty jako znaki - strona 3

Fragment notatki:


Wykład II - 17 X 2005 Sakramenty uobecnieniem zbawczych misteriów Chrystusa. W sakramentach Chrystus jest obecny w sposób niewidzialny, ale rzeczywisty. Wszystkie wydarzenia z życia Jezusa uobecniają się w sakramentach - acta et passa Christi. Chrystus jest obecny w sakramentach na sposób misteryjny. Wszystko, co dotyczy sakramentów wynika z naszej wiary. Wymiar Boski Jezusa sprawia, że sakramenty mają charakter wiecznotrwały i że prowadza do rzeczywistego, faktycznego spotkania z Bogiem
Sakramenty jako znaki: - znaki naturalne - zrozumiałe dla wszystkich
- znaki sztuczne - zrozumiałe dla niektórych - znaki mieszane - częściowa naturalne, częściowo sztuczne, do nich należą sakramenty
Funkcje sakramentów jako znaków:
przypominają misteria Chrystusa - comne morativa signa zapewniają, że człowiek w tym momencie spotyka się z łaską Bożą - signa demonstrativa uobecniają dzieła Chrystusa (całe życie od momentu Wcielenia) - signa presentativa sprawiają to co oznaczają - signa causalia zapewniają zbawienie i do niego przygotowują - signa prognostica F . Materia i forma znaku sakramentalnego Pojęcie materii i formy do sakramentologii przenosi św. Tomasz Akwinata Materia - to, co samo siebie nie określa , zwykle jest podwójna (np. woda przy chrzcie - jako materia I jako czynność - materia II - polanie). Forma -nadaje sens znakowi sakramentalnemu, słowa, aktualnie lepiej posługiwać się pojęciami: Czynności Słowa Każdy sakrament ma dwie materie i formę, np. sakrament chrztu: materia I - woda, materia II - polanie głowy, forma - słowa „ja ciebie chrzczę…” Sakramenty najwyższym wyrazem kultu Do Soboru Watykańskiego II mówiło się o kulcie oddzielnym od sakramentu : Bóg Sakramenty - odgórne działanie Boga przy otwarciu człowieka (sakrament) Człowiek Ex opere operato Jeśli chodzi o kult było odwrotnie:
Bóg Kult - dwie oddzielne rzeczywistości Człowiek Ex opere operantis Od Vaticanum II mówi się, że sam sakrament jest najwyższym wyrazem kultu, te rzeczywistości połączono, i tak kult sprawuje sam Chrystus, ale żeby był kultem trzeba go przeżywać, być świadomym, wiedzieć co oznacza, uczestniczyć w nim. Oddzielenie rzeczywistości sakramentu od kultu powoduje uboższe owoce duchowe w życiu człowieka. Chodzi o kult uświęcający - połączenie pobożności prywatnej z liturgią i działalnością Kościoła. Sakrament jest relacją między osobami, dlatego jest także kultem. Jest to personalistyczne rozumienie sakramentologii. Mówimy o darze i o przyjęciu daru. Przyjmując łaskę Bożą wyświadczamy miłosierdzie Bogu (encyklika JPII). Sakramenty są spotkaniem człowieka z Trójca Świętą. Każdy sakrament jest działaniem całej Trójcy św. Działanie Osób Boskich w sakramentach jest wspólne (apropriacje), a poszczególnym osobom tylko przypisywane.

(…)

… świętej, signum sacrum.
Widzialny kształt niewidzialnej łaski (też określenie Augustyna).
Ok. XII w. dopowiada się, że musi to być znak skuteczny (głownie za zasługą Piotra Lombarda) - taką definicję zaakceptował sobór Trydencki (znak widzialny i skuteczny, łaski). Elementy określenia sakramentu:
- sakr. jest znakiem działającego Chrystusa
- jest znakiem liturgicznym i kościelnym (wskazuje na Chrystusa…
…).
Elementy przyjmowane z Kościoła prawosławnego:
Akcentują tajemnice, misterium domagające się adorowania, przemilczenia a nie roztrząsania
Energia Boża - płynie od Boga i przenika nas dokonując przebóstwienia ludzi, płynie kanałem, którym są sakramenty. Ustanowienie sakramentów przez Chrystusa:
fakt ustanowienia - dogmat ogłoszony na Soborze Trydenckim (Chrystus ustanowił sakramenty). Powołuje…
… się on na władzę związania sakramentu z łaską. Chrystus nie musiał ustanawiać sakramentów, tak bardzo wyraźnie. Wyraźnie ustanowił: Chrzest, Eucharystię.
sposób ustanowienia - sakrament namaszczenia chorych, niewyraźny sposób ustanowienia przez Chrystusa, ale jego praktyka była obecna od początku (uczniowie Chrystusa chodzili do chorych). Sakrament Bierzmowania jest ściśle związany ze Chrztem, wyodrębniony…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz