Sądowa ochrona jednostek samorządu terytorialnego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 217
Wyświetleń: 665
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sądowa ochrona jednostek samorządu terytorialnego - strona 1

Fragment notatki:

Sądowa ochrona jednostek samorządu terytorialnego. 124. Sądowa ochrona jednostek samorządu terytorialnego 1. Taka ochronę przewiduje art. 98 ust o sam gminnym, art. 85 ust o sam powiatowym i art.86 ust o sam województwa.
2. Ma ona na celu ochronę sam teryt. przed ingerencją organów nadzoru w sposób niezgodny z prawem, czyli przeciwko działaniom bez podstawy prawnej albo przeciwko działaniom wykraczającym poza ramy nadzoru określone w ustawie.
Ochrona taka obejmuje:
stanowisko zajmowane wobec rozstrzygnięcia organu jst w ramach współdziłania, rozstrzygnięcie o rozwiązaniu przez Prezesa RM zarządu JST czy odwołaniu przez premiera wójta, burmistrza czy prezydenta miasta, rozstrzygnięcie Prezesa RM o zawieszeniu organów JST i ustanowieniu zarządu komisarycznego na okres do 2 lat .
- Powyższe rozstrzygnięcia mogą być zaskarżone do NSA z powodu niezgodności z prawem. - Termin 30 dni na wniesienie skargi, który biegnie od dnia doręczenia rozstrzygnięcia nadzorczego. - Skargę do SA wnosi JST albo związek międzygminny albo związek powiatów, których interes prawny albo uprawnienie albo kompetencja zostały naruszone.
- Podstawa wniesienia skargi jest uchwała lub zarządzenie organu, który podjął uchwałę lub zarządzenie, albo którego dotyczy rozstrzygnięcie nadzorcze. Termin 30 dniowy od wyboru przewodniczącego organu stanowiącego.
- Po upłynięciu kadencji organu stanowiącego skargę może wnieś nowo wybrany organ stanowiący JST. - Jeżeli skarga nie zostanie wniesiona w terminie lub jeżeli zostanie oddalona bądź odrzucona to rozstrzygnięcia nadzorcze stają się prawomocne. - Do sądowej kontroli należności gminy należy zaliczyć także właściwość S.A. do rozstrzygania sporów kompetencyjnych miedzy organami JST oraz między tymi organami, a organami adm rządowej.
138.Skarga do sądu administracyjnego w zakresie nadzoru nad działalnością samorządu terytorialnego 125. Skarga do NSA w zakresie nadzoru nad działalnością samorządu terytorialnego1. Organami nadzoru nad działalnością sam teryt. są Prezes RM i Wojewoda, a w zakresie spraw budżetowych - RIO.
2. Organy nadzoru mogą wkraczać w działalność komunalną tylko w przyp. określonych ustawami.
3. Organ taki wszczynając postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały może wstrzymać jej wykonanie.
4. Rozstrzygnięcie nadzorcze powinno zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne oraz pouczenie o dopuszczalności wniesienia skargi do S.A.
5. Jeżeli stwierdzenie nieważności dot. uchwały budżetowej, budżet w części objętej nieważnością nie może być wykonany do chwili rozstrzygnięcia sprawy przez sąd administracyjny.
6. W kwestii uchwały budżetowej S.A. wyznacza rozprawę nie później niż w ciągu 30 dni od daty wpłynięcia spraw do sądu.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz