Rzeczpospolita szlachecka - Organizacja sił zbrojnych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 833
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rzeczpospolita szlachecka - Organizacja sił zbrojnych - strona 1 Rzeczpospolita szlachecka - Organizacja sił zbrojnych - strona 2

Fragment notatki:

Organizacja sił zbrojnych Upadek pospolitego ruszenia Niestawienie się na pospolite ruszenie karano konfiskatą majątków. Żeby utrzymać pospolite ruszenie w ryzach tworzono specjalne zjazdy Okazowania zwoływane od czasu do czasu podczas pokoju. W ciągu XVII wieku uległo rozprzężeniu i ostatni raz brało udział w bitwie 1656 pod Warszawą. Mimo to nadal oficjalnie funkcjonowały.
Wojaka zaciężne Podczas wojny władca mianował dowódców, którzy dopiero werbowali wojska.
Podczas pokoju u schyłku XV w. powstała Obrona potoczna - siła zbrojna na granicy południowo wschodniej w liczbie 1500 -3000 ludzi. Dopiero na sejmie 1562-1563 uchwalono organizacje stałego wojska zwanego kwarcianym( 3500 - 4000 ), opłacanego z dochodu z królewszczyzn zwanego kwartą. Wojsko to składało się głównie z chorągwi jazdy szlacheckiej stacjonującej na Ukrainie. W XVII w. w obliczu powstania ukraińskiego i innych wojen ustalano stałą liczbę wojska zaciężnego zwanego kaputowym w 1649 liczyło 26 tyś żołnierzy, po utworzeniu tej formacji wojsko kwarciane zanikło a wpływy z królewszczyzn przeznaczono na artylerię. W XVII powstało też wojsko powiatowe, które zaciągały sejmiki. Piechota wybraniecka Powstała za Stefana Batorego. Była złożona z chłopów, na wzór piechoty węgierskiej z każdych 20 łanów królewszczyzn miał iść jeden rekrut. Jako wynagrodzenie za służbę otrzymywał łan wybraniecki, który był zwolniony z pańszczyzny i przypisany był do niego obowiązek służby wojskowej. Ok. 2300 ludzi.
Kozacy rejestrowi Kozacy byli zorganizowani na bazie terytorialnej w oddziały wojskowe. Na czele tego wojska stał Ataman. Zwany też hetmanem wojska zaporskiego a wszystkie urzędy pozostawaly z wybotu. Chcąc podporządkować ta armię część tych kozaków brano na żołd i wpisywano do rejestru stąd kozacy rejestrowi . Od 1578 taman wojska zaporskiegi był podporządkowany staroście czerwinskiiemu.
„strażnicy morza” i Komisja morska Myśl o stworzeniu floty wojennej podjął Zygmunt August. Tworząc flotę kaperską składającą się z kaprów, którzy sami utrzymywali statki pod warunkiem, że ewentualne zdobycze będą ich, dawano im listy przepowiednie , potwierdzające, że nie są piratami i uprawniające do werbunku osób. Sprawy morskie król powierzył Komisji morskiej(1569 -1572), [organizacja żeglugi i ochrony wybrzeża, i sądownictwo kaprów]. Kolejni władcy próbowali stworzyć flotę ale wobec powszechnej niechęci do floty ich próby szybko okazywały się nieskuteczne.
Żołnierz łanowy Od 1655 w razie potrzeby zaczęto powoływać żołnierza łanowego i dymnego była to piechota lub jazda rekrutowana w dobrach królewskich, szlacheckich i kościelnych w liczbie 1 chłop z (5, 10, 15, 20 łanów oraz 25 50 dymów w miasteczkach).


(…)

…. Była złożona z chłopów, na wzór piechoty węgierskiej z każdych 20 łanów królewszczyzn miał iść jeden rekrut. Jako wynagrodzenie za służbę otrzymywał łan wybraniecki, który był zwolniony z pańszczyzny i przypisany był do niego obowiązek służby wojskowej. Ok. 2300 ludzi.
Kozacy rejestrowi
Kozacy byli zorganizowani na bazie terytorialnej w oddziały wojskowe. Na czele tego wojska stał Ataman. Zwany też hetmanem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz